Внимание: Дваесетата епизода на GG.mk вклучува многу насилство, крв и вандализам! Но, токму тоа е причината зошто играме игри, нели? Гостин во оваа епизода е Фиџи, eксперт во насилни игри кој ќе им помогне на Гораст, Данко и Бобо да ги изберат најдобрите ретро тепачки игри. Соодветно, се рецензира и најновата Street Fighter V. Disclaimer: […]

Прочитај повеќе

Креаторите на првата македонска хорор видеоигра повторно ќе се обидат преку краудфандинг да соберат пари за да ја завршат својата игра. Поучени од претходниот обид, тимот составен од шестмина млади програмери и дизајнери претстави демо со кое ќе може да се тестира играта. Wounded е проект на македонското инди студио Workbench Entertainment, водено од Бојан […]

Прочитај повеќе

Охрабрени од стотина фанови кои се појавија на првиот официјален турнир во Hearthstone во Македонија, Гоблин друштвени игри го најави и вториот натпревар кој ќе биде „многу поголем, многу подобрен, со многу повеќе награди…“. Hearthstone e популарна видеоигра на Blizzard која глобално има 20 милиони играчи, и една од ретките игри со дигитални карти која […]

Прочитај повеќе

Ако сте фан на видеоигри, тогаш треба да ги следите MKD20, видео подкаст на кој се дискутира за најновите наслови кои се објавени, кои се тестираат или ги очекуваме. Дечките ги рецензираат само најновите игри, од гејмплеј до графика до новостите во игрите. Оваа епизода се рецензираа Black Desert, Firewatch, Frozen Synapse 2 или Elite […]

Прочитај повеќе

Игрите се друштвено хоби, и затоа најдобрите игри можеби се оние ефтините игри кои немаат којзнае каква супериорна графика, туку можат да се играат на кауч со слаб лаптоп, меѓу повеќе играчи кои сакаат да се забавуваат и дружат. Деведнаесетата епизода на GG.mk е посветена токму на овие друштвени игри кои се забавни и луди. […]

Прочитај повеќе

Ако ти треба неколку headshots за да неутрализираш еден непријател, тогаш тој гејмплеј е лош! Вака дечките од MKD20, видео подкаст за игри, го коментираат новиот наслов Division. За секој фан на видеоигри, гејмплејот е клуч. Не графика, не популарно име, не издавач, туку колку е возбудлива играта за играње. Се рецензираат и Dark Souls […]

Прочитај повеќе

Move or die! Заборавете на ААА наслови, на добра графика, на реални симулации… сто пати до сега се докажа дека ако играта има добар гејмплеј, тогаш сите ќе сакаат да ја играат. Тоа е пример со Move or Die, аркадна игра која „тежи“ само тристотина мегабајти, но која е апсолутно фантастична и забавна. Не ни […]

Прочитај повеќе

#ИТН e подкаст за информатика, технологија и наука, и во 12-тата емисија за гејминг и е-спорт. Заедно со емисијата за игри GG.mk им го славиме јубилејот од над 100.000 прегледи на Twitch, и отвараме неколку теми поврзани со видеоигрите. Зборуваме зошто е важно да се таргетираат гејмерите, за спонзорите, за македонската гејминг заедница, за е-спортот […]

Прочитај повеќе

Koja нова игра може да ви го задржи вниманието? Подкастот за игри, MKD20, дискутира за неколку нови наслови кои се во бета и најави и кои ветуваат, иако очекувањата пред игрите секогаш се на апсурдно ниво. Секој гејмер сака совршена игра, и секое студио сака да направи совршена игра, но добрата графика и реалистична физика […]

Прочитај повеќе

Новата епизода на GG.mk беше отворена малку посериозно од претходните емисии. Се дискутираше за парите кои ги прави гејминг индустријата и за растот на е-спортот кој привлекува сѐ повеќе и повеќе публика и милионски наградни фондови. Се рецензираа и The Witness, The Division и Crashlands; и се споделија импресии од Global Game Jam. Disclaimer: IT.mk […]

Прочитај повеќе

Уморни сме и ненаспани, а утре сме на работа, но сепак следната година дефинитивно доаѓаме пак, велат креатори на игри од тимот Last Minute Check In кои прв пат учествуваа на Global Game Jam, тридневен гејминг хакатон кој се одржа истовремено од 29-ти до 31-ви јануари во 78 градови ширум светот. Во Скопје, Битола и […]

Прочитај повеќе

Кои масивни мултиплеери ги очекуваме во 2016-та и што треба да очекувате од нив? Дечките од гејминг подкастот MKD20 во новата епизода дискутираат за куп различни игри, главно корејски, за гејмплејот, артворкот, дизајнот и очекувањата на MMORPG игрите кои можат да бидат и многу зависни, но и вистинско промашување. Се дискутираат Black Desert Online, Bless […]

Прочитај повеќе