Microsoft најави дека наскоро сите гејмери ќе можат да играат видеоигри заедно. Компанијата ја најави платформата Cross-Network Play која ќе ги поврзе сите без разлика дали играат на Xbox, PC или PlayStation. Oд Sony изјавија дека поддржуваат меѓу-платформски гејминг уште од 2002-ра година на некои игри, и дека ќе бидат отворени да седнат да разговараат […]

Прочитај повеќе

GG.mk успеа да го направат тоа што на многу гејмери не им успева – смирено и културно дискутираа за која е најдобрата MMO и зошто World of Warcraft, и по 11 години, останува една од најдобрите игри во историјата. Покрај дискусијата за масивните мултиплеери, се рецензираа и Hitmani и Tom Clancy’s The Division, која станува […]

Прочитај повеќе

Google има добри вести за развивачите на видеоигри за Android. Компанијата на Game Developers Conference објави дека наскоро ќе додадe алатки за менаџмент зa виртуелни добра и валути, како и API со кое развивачите ќе можат да им овозможат на играчите стримање директно од играта. Новитет ќе бидат и новите реклами со кои корисниците ќе […]

Прочитај повеќе

Неколку гејминг и видео ентузијасти во соработка со гејминг студиото позади популарната Hitman игра направија сценарио каде што корисници ја играат играта, но во вистинска верзија. Агентот 47, всушност е глумец кој тие го контролираат и упатуваат што да направи следно.

Прочитај повеќе

Гејминг подкастот MKD20 ја стартуваше својата 15-та епизода во ново студио, од кое ќе продолжат да ги рецензираат најновите. Оваа епизода се рецензираат плејада на кул нови игри Hitman, Overwatch, Chronicles Of Elyria, ReCore, Star Wars, Doom… Подкастот оди во живо секој четврток во 22:00 часот на Тwitch, но секоја епизода може да се погледне […]

Прочитај повеќе

Intel Extreme Masters е еден од најголемите европски гејминг турнири кој се оддржа по десети пат во Катовице, Полска. Оваа година Гораст од GG.mk го посети настанот, и неговите импресии освен што сè е „многу скупо“, беше дека се работи за фантастичен настан. 22-рата епизода на GG.mk е посветен на е-спортот и големиот турнир, за […]

Прочитај повеќе

Galaxy Wars е нова бесплатна Android видеоигра од Јован Јовановски. Како што наговестува и името станува збор за вселенска игра која можеби помалку потсетува на современа верзија на Asteroids. Играчот управува вселенски брод, а на крајот на секоја мисија може да го надгради за во иднина да може полесно да се справи со непријателите. Освен […]

Прочитај повеќе

Вториот Hearthstone турнир во Македонија се покажа уште подобар турнир од првиот, вели Самоил Петревски, основач на Гоблин – организаторите на настанот. Според Самоил, има нови планови за организирање на идни Hearthstone шампионати кои би биле поддржани официјално од Blizzard. Но, за тоа ќе дознаеме подоцна, бидејќи сега пиедесталот му припаѓа на новиот шампион Борис […]

Прочитај повеќе

Како најава за вториот турнир во Hearthstone, гејминг подкастот MKD20 направи интервју со Самоил Петревски, основачот на Гоблин друштвени игри, кои се и организатори на настанот. Темата на интервју е секако турнирот во Hearthstone кој се најавува „како поголем, подобар и со повеќе награди“. Се рецензираа и Black Death, Far Cry Primal, World Of Warcraft, […]

Прочитај повеќе

Внимание: Дваесетата епизода на GG.mk вклучува многу насилство, крв и вандализам! Но, токму тоа е причината зошто играме игри, нели? Гостин во оваа епизода е Фиџи, eксперт во насилни игри кој ќе им помогне на Гораст, Данко и Бобо да ги изберат најдобрите ретро тепачки игри. Соодветно, се рецензира и најновата Street Fighter V. Disclaimer: […]

Прочитај повеќе

Креаторите на првата македонска хорор видеоигра повторно ќе се обидат преку краудфандинг да соберат пари за да ја завршат својата игра. Поучени од претходниот обид, тимот составен од шестмина млади програмери и дизајнери претстави демо со кое ќе може да се тестира играта. Wounded е проект на македонското инди студио Workbench Entertainment, водено од Бојан […]

Прочитај повеќе

Охрабрени од стотина фанови кои се појавија на првиот официјален турнир во Hearthstone во Македонија, Гоблин друштвени игри го најави и вториот натпревар кој ќе биде „многу поголем, многу подобрен, со многу повеќе награди…“. Hearthstone e популарна видеоигра на Blizzard која глобално има 20 милиони играчи, и една од ретките игри со дигитални карти која […]

Прочитај повеќе