Blizzard сигурно не очекуваше да добие петиција потпишана од 250.000 луѓе откако го изгаси приватниот сервер Nostalrius. И покрај противењето на компанијата, сепак постои огромна заедница која не сака да ја игра модерната World of Warcraft, туку оригиналот познат како WoW Vanilla, објавен во далечната 2004-та годинa. Има огромен број на фанови кои играат преку […]

Прочитај повеќе

Linden Lab, познати како креатори на онлајн светот Second Life, работи на нов проект кој ќе биде сместен во виртуелната реалност и повторно ќе понуди можност за заработка од креативната содржина. Linden Lab вели дека уште во развојната фаза ќе бидат вклучени над 100 креатори на содржина, а 3Д артистите веќе од ова лето ќе […]

Прочитај повеќе

Што се случува кога два конкуренти во македонската политичка гејминг сцена ќе се сретнат? GG.mk и MKD20 се два подкасти за видеоигри кои се конкуренти бидејќи имаат одреден број македонска публика до која можат да стигнат, но во реалностa и двата подкасти сакаат да ја разбудат гејминг заедницата и да ги промовираат игрите. Во оваа […]

Прочитај повеќе

Првата македонска видеоигра конечно има дата на издавање. Excubitor, ќе биде достапна од 26 мај на Steam за Windows, Mac и Linux. Excubitor е дело на скопското студио Tesseract Interactive кои ќе ја издадат играта со помош на Kasedo Games. Студиото е еден од ретките македонски проекти кои успешно го поминале патот од хоби, до […]

Прочитај повеќе

Tehnomancer e долгоочекувана и најавувана игра, но овојпат имаме шанса да чуеме кратка рецензија на првиот трејлер од MKD20, македонскиот подкаст за видеоигри. Се рецензираат и Mafia 3, TESO Legends, Seven, The SKies и WoW:Legion. Подкастот оди секој четврток во 22:00 часот на Twitch, но снимките може да ги најдете на YouTube.

Прочитај повеќе

Викендов во Скопје и официјално ќе биде отворена M3DS академијата за 3Д и дизајн на видеоигри. Академијата е креирана од потребата на истоименото студио, кое за сопствени потреби имаше проблем да најде квалитетен стручен кадар. Студиото за само една година има над 50 успешни проекти, па предавачите ќе знаат точно со какви проблеми нивните ученици […]

Прочитај повеќе

Што се случува во гејминг светот? Red Dead Redemtion 2 и Total War: Warhammer се двата највозбудливи наслови кои треба да ги очекуваме велат дечките од GG.mk во својата нова епизода. Не треба да се заборави и на Homefront the Revolution и Dark Souls 3. Погледнете ја епизодата.

Прочитај повеќе

Дали Dark Souls 3 е „игра на годината“? Наместо да ја рецензира играта, GG.mk се реши да покаже гејмплеј од Dark Souls 3 која имаше официјално лансирање и во Скопје. Играта изгледа импресивно, со фантастична графика, подобар гејмплеј, но играта може да биде малку спора за некои играчи. Во секој случај погледнете го гејмплејот. Disclaimer: […]

Прочитај повеќе

Зошто Dark Souls 3 ги дели гејмерите? Или си голем фан на играта или ја мразиш, велат дечките од MKD20, новиот подкаст за видеоигри. Третото продолжение на Dark Souls ги дели гејмерите кои продолжуваат да ја играат играта со фанатизам, или ја играат со нервоза, но сепак продолжуваат. „Секој гејмер треба да ја проба играта, […]

Прочитај повеќе

По Diablo 3 и World of Warcraft кои се ретки игри кои имаа официјални полноќни лансирања во Македонија, тимот на GG.mk најавува уште еден кул гејминг настан. Третото продолжение на Dark Souls ќе има официјално лансирање и во Македонија. Настанот ќе се одржи на 12 април во продавницата на Галерија во Skopje City Mall. Освен […]

Прочитај повеќе

Од 12 до 18 април, во склоп на Саемот на книгата, Гоблин друштвени игри ни подготвува ново изненадување – Gaming Extravaganza. Покрај турнирите и презентациите на настанот ќе има и гости, а повторно ќе биде презентирана македонската игра за табла Cavern Tavern. Специјален гостин ќе биде илустраторот Тхе Мичо, кој помогна во креација на повеќе […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните видеоигри, Dota2, ќе стане уште повозбудлива за следење. Последниот DotA International турнир имаше публика од 20 милиони следачи, некои на стадионот, поголем дел на стримовите. Но, со виртуелната реалност сите ќе добијат можност да се внесат во играта, и да прегледуваат мапи, борби и статистика на тимовите. Од она што може да […]

Прочитај повеќе