Што можеш да правиш во новата Civilization 6? А зошто Battlefield 1 ќе биде интересна игра? Следете го MKD20, видео подкастот за игри, за да ги дознаете сите новости поврзани со гејмингот, да чуете рецензии за новите игри, и да чуете зошто треба да сте возбудени за насловите што доаѓаат.

Прочитај повеќе

Без разлика дали сте љубител на шутери, најверојатно најмалку еднаш сте се ја изграле DOOM. Серијалот сега е постар од 10 години, но благодарение на технологијата на Vulkan и Nvidia GeForce GTX Titan X, убивањето чудовишта никогаш не изгледало подобро.

Прочитај повеќе

Зошто Warhammer: Dаwn Of War 3 е очекувана игра, зошто Chronicles of Elyria е една од најлудите независни MMO-а во која карактерите стареат и умираат, и зошто Far Harbor е најдобриот DLC на сите времиња? Дечките од MKD20 ги дискустираа сите нови и популарни игри кои секој гејмер ги очекува. Новите епизоди на подкастот оди […]

Прочитај повеќе

Премиерлигашот West Ham можеби наскоро нема да има прилика да потпише некоја супер-ѕвезда или да ја освои лигата, но ќе биде првиот англиски клуб кој ќе вработи гејмер. Клубот се подготвува за доминација на FIFA турнирите во видеоигри со спонзорство на Шон Ален, професионален гејмер кој го освои второто место на 2016 Fifa Interactive World […]

Прочитај повеќе

SeaHeroQuest е видеоигра која додека ја играте им помагате на лекарите во дијаностицирање на деменција. Играњето на играта само 2 минути заменува 5 часа лабораториско испитување, вели креаторот на играта. Sea Hero Quest е едноставна и бара од играчот додека плови со бротче да собира вредни артефакти, кои се највредните работи кои ги поседуваме, нашите […]

Прочитај повеќе

CoD, WoW, Super Mario, GTA, Need for Speed, Final Fantasy… една од овие игри, без разлика на која верзија, сигурно ви е омилената игра што некогаш сте ја играле, и би ја играле пак. GG.mk направи листа на најуспешните франшизи на сите времиња, според бројот на продажби, заработени пари, но поважно влијанието кое го имаат […]

Прочитај повеќе

Blizzard сигурно не очекуваше да добие петиција потпишана од 250.000 луѓе откако го изгаси приватниот сервер Nostalrius. И покрај противењето на компанијата, сепак постои огромна заедница која не сака да ја игра модерната World of Warcraft, туку оригиналот познат како WoW Vanilla, објавен во далечната 2004-та годинa. Има огромен број на фанови кои играат преку […]

Прочитај повеќе

Linden Lab, познати како креатори на онлајн светот Second Life, работи на нов проект кој ќе биде сместен во виртуелната реалност и повторно ќе понуди можност за заработка од креативната содржина. Linden Lab вели дека уште во развојната фаза ќе бидат вклучени над 100 креатори на содржина, а 3Д артистите веќе од ова лето ќе […]

Прочитај повеќе

Што се случува кога два конкуренти во македонската политичка гејминг сцена ќе се сретнат? GG.mk и MKD20 се два подкасти за видеоигри кои се конкуренти бидејќи имаат одреден број македонска публика до која можат да стигнат, но во реалностa и двата подкасти сакаат да ја разбудат гејминг заедницата и да ги промовираат игрите. Во оваа […]

Прочитај повеќе

Првата македонска видеоигра конечно има дата на издавање. Excubitor, ќе биде достапна од 26 мај на Steam за Windows, Mac и Linux. Excubitor е дело на скопското студио Tesseract Interactive кои ќе ја издадат играта со помош на Kasedo Games. Студиото е еден од ретките македонски проекти кои успешно го поминале патот од хоби, до […]

Прочитај повеќе

Tehnomancer e долгоочекувана и најавувана игра, но овојпат имаме шанса да чуеме кратка рецензија на првиот трејлер од MKD20, македонскиот подкаст за видеоигри. Се рецензираат и Mafia 3, TESO Legends, Seven, The SKies и WoW:Legion. Подкастот оди секој четврток во 22:00 часот на Twitch, но снимките може да ги најдете на YouTube.

Прочитај повеќе

Викендов во Скопје и официјално ќе биде отворена M3DS академијата за 3Д и дизајн на видеоигри. Академијата е креирана од потребата на истоименото студио, кое за сопствени потреби имаше проблем да најде квалитетен стручен кадар. Студиото за само една година има над 50 успешни проекти, па предавачите ќе знаат точно со какви проблеми нивните ученици […]

Прочитај повеќе