Little Jimmy Animal World е нова детска игра од македонските креативни агенции Futura и Synapse. Апликацијата е наменета за најмладите корисници под 5 години и има едноставна цел – да ги едуцира децата за животинскиот свет. Animal World користи интересни илустрации, звуци и зборови да ги запознае децата со животните, и да ги научи да […]

Прочитај повеќе

Во период кога Airbnb сериозно му се заканува на хотелиерството, сопствениците на хотели се приморани да бидат покреативни во привлекување на корисници. Цената не е единствената причина за клиентите кои бараат нешто поинтересно, како што покажува Arcade Hotel во Амстердам. Ова е можеби првиот хотел за гејмери, со редизајнираните соби инспирирани од ретро конзоли и […]

Прочитај повеќе

Microsoft сега освен оригиналната видеоигра во своја сопственост ја има и верзијата на Minecraft за училиштата. Компанијата објави дека сега се сопственици на играта која се игра во над 7.000 училници во 40 држави. Апликацијата би требало да му помогне на Microsoft повторно да се наметне во училиштата, откако последниве години Apple и Google претставија […]

Прочитај повеќе

Додека македонските политичари се чудат што е тоа е-спорт?, средно училиште во Норвешка, Garnes Vidaregåande Skole, одлучи дел од часовите по физичко воспитување да ги замени со часови по гејминг. Класичните часови за спорт остануваат, но дел од учениците ќе можат да ги заменат фудбалот и трчањето со видеоигри. За почеток предметот ќе биде воведен […]

Прочитај повеќе

Ретко кој го очекуваше излагањето на пратеничката од СДСМ, Лидија Димова, кога при расправата на Законот за спорт предложи додавање на видеоигрите и игрите со карти. Г-ѓа. Димова побара можност за отворање на законот и негово подобрување, помеѓу другото со додавање на е-спортот! Идејата е на барање на дел од граѓани со кои имала средба, […]

Прочитај повеќе

Новиот гејминг подкаст MKD20 продолжува и во новата година во исто темпо – рецензија на неколку кул игри, меѓу кои и легендарната Baldur’s Gate. Подкастот оди премиерно на Twitch секој вторник во 21:00 часот, и потоа може да се следи на YouTube. Најавено е ново студио, што е добра вест за фановите на подкастот.

Прочитај повеќе

Во 2015-та година имавме неколку кул вести поврзани со игрите на табла – имавме вести дека познати македонски илустратори цртаат карти, имавме вести за прва македонска игра на табла, а при крајот на декември имавме и еден фантастичен настан во Македонија – се одржа првиот официјален Hearthstone турнир на кој учествуваа над 150 фанови на […]

Прочитај повеќе

MKD20, новиот гејминг подкаст ја објави својата трета епизода на YouTube. Подкастот оди премиерно на Twitch секоја среда во 21:00 часот, а снимките се реобјавуваат на YouTube. Подкастот рецензира нови и популарни игри, и во оваа епизода започнува со Paragon, нов MOBA наслов кој изгледа фантастично, и ако ги исполни очекувањата ќе биде сериозна конкуренција […]

Прочитај повеќе

Riot Games, креаторот на една од најпопуларните видеоигри, League of Legends, сега има нов сопственик. Кинескиот Tencent го купи студиото, иако без најава што ќе се случува со играта која има над 26 милиони играчи. Клучното прашање е дали ќе има промени кога монетизација е во прашање, иако не би требало да се очекува промена […]

Прочитај повеќе

Бројот на украдени профили на Steam е во постојан пораст, а последните бројки покажуваат дека станува збор за кражба на 77.000 профили месечно. Проблемот е од толкави размери што Valve, сопственикот на платформата за игри, беше принуден конечно да понуди двојна авторизација, преку потврди преку телефон. Она што можеби е најинтересно е дека најголем дел […]

Прочитај повеќе

Ако ве зачуди насловот, да, тоа беше поентата – сензационален наслов (ништо ново во Македонија) да ве привлече да го гледате „најдоброто гејмерско шоу во галаксијата“… наводно! GG.mk имаше уште една одлична епизода во која гостуваше македонската репрезентација во Magic & Gathering, Мартин Наниќ и Владимир „Scarface” Трајчевски. Владимир е сопственик на Гоблин, единствената продавница […]

Прочитај повеќе

Во видеово се даваат примери за како да (не) ја играте Fallout 4, која излезе на 10 ноември, 2015-та и која е еден од главните муабети во гејмерски кругови во моментот. Играта која е достапна за Windows, PS 4 и Xbox One е петотто продолжение од популарната Fallout.

Прочитај повеќе