Македонската е-спорт федерација, по завршување на националните квалификации во CS:GO, League of Legends и Heartstone, ја одбра македонската е-спорт репрезентација за оваа година која сега се подготвува да отпатува на светското првенство во е-спорт во Џакарта. Во земја каде што признаени спортски репрезентации и спортисти, како и талентирани ученици и студенти бараат помош за да отпатуваат […]

Прочитај повеќе

Ubisoft и понатаму ги наградува корисниците со бесплатни игри. Овој месец, на располагање ја имате амбициозната тркачка игра, The Crew. Играта се презема и игра преку нивниот UPlay клиент и за да ја активирате на вашиот акаунт или одите преку предната страна од продавницата од клиентот или пак преку следниов линк. Доколку ви се допадне […]

Прочитај повеќе

Веќе некое време како Steam располага со системот за оставање рецензии од корисниците. Ваквото нешто излезе дека е меч со две острици. Од една страна, корисниците имаат можност да прочитаат за мислењето на останатите соиграчи и полесно да донесат одлука дали некоја игра го заслужува нивното внимание или не. Од друга стана, пак, одредени развивачи, […]

Прочитај повеќе

На 18-ти септември, со почеток од 18.30 часот на плоштад Македонија во Скопје, Македонски Телеком ги повикува сите Pokemon ловци и тренери да си ги одмерат силите. Мислиш дека си добар Покемон ловец? Освоj го покемон Gym-от и освој смартфон! Знаеш да фрлаш покеболс? Покажи колку си прецизен и добиј подарок! Постои Покемон кој не го […]

Прочитај повеќе

Играта Raining Blobs на македонскиот девелопер Енди Мијолкоски по 6 месеци на Steam и над 20 надградби е комплетно преработена и со куп нова содржина. Откако играта стана достапна на Steam на 15 јануари, 2016, Енди не престана да ја развива, и покрај тоа што продажбата на играта по иницијалните добри резултати почна да опаѓа, […]

Прочитај повеќе

Terraria е игра од 2011 година и, за разлика од повеќето игри од тој временски период, овој дводимензионален Minecraft клон едноставно одбива да биде прегазен. Terraria сега има ново надополнување! Низ годините, играта континуирано се прошируваше со бесплатни, бројни и, пред сѐ, содржителни надградби, а 2016-та година дефинитивно не е исклучок. Најновото надополнување ќе ви го […]

Прочитај повеќе

Nuka-World е последното проширување за Fallout 4 и воведува новитети во скоро сите аспекти од играта. Нови главни и споредни задачи, нови непријатели, оружја и костими и, можеби најважното од сè, нови и надградени елементи во гејмплејот.  Но, дали ваквиот коктел е доволно освежителен, а со самото тоа и способен да ја згасне жедта на […]

Прочитај повеќе

По одлични четири епизоди, нашиот омилен платен убиец се враќа во петта епизода, насловена како Freedom Fighters. Со претпоследната епизода од оваа сезона, Hitman доаѓа во Америка, поточно во Колорадо, а, според издавачот Square Enix таквото нешто воопшто нема да е лесно. „Ова е една од најтешките епизоди“, вели претставник од IO Interactive, студиото задолжено […]

Прочитај повеќе

Нова конзола помоќна од сегашниот PlayStation 4 наскоро ќе им биде достапнa на купувачите. PlayStation 4 Pro е новата „high end“ конзола на Sony, а во продажба ќе биде достапна од 10 ноември. Новиот модел ќе се продава за цена од околу 400 долари, тоа е повеќе од сегашната верзија, но далеку подостапно од гејминг компјутер […]

Прочитај повеќе

Книгите кои одат зад сцената и покажуваат како игрите, ликовите и елементите се развивале отсекогаш биле интересно пропратно средство кое дава интересен увид во вашите омилени наслови. Ваквите Art Books, меѓутоа, отсекогаш биле и исклучително скапо задоволство. League of Legend реши да ги изненади фановите со книга од ваков тип во електронска и целосно бесплатна […]

Прочитај повеќе

Xbox Play Anywhere е иницијатива на Microsoft да понудат игри кои еднаш кога ќе се купат ќе можат да се играат и на двете нивни платформи, односно и на PC и на Xbox One. Притоа, ваквата корелација ќе овозможи колективна поврзаност со системот за снимање на прогресот, проширувањата и достигнувањата. Тоа значи дека откако ќе […]

Прочитај повеќе

Првиот Watch Dogs беше добар, но сосема просечен GTA клон кој имаше скандалозен старт поради намалениот графички квалитет, прекомплицираната приказна која никако не можеше да се сфати озбилно и гејмплеј кој не беше онолку револуционерен колку што се првенствено претпоставуваше. Втората Watch Dogs се заканува да се издигне над просекот и, да не бевме претходно изгорени со […]

Прочитај повеќе