Правата игра на битолското студио Karton Games, BOB RG 42, ги исполни условите на Steam Greenlight и ќе биде може да се продава на најголемата дигитална продавница за игри. По Excubitor и Raining Blobs кои го пробија мразот на Steam, BOB RG 42 ќе биде нова игра, која овој пат доаѓа од битолскиот Game Developers Hive. […]

Прочитај повеќе

Nintendo претстави нова конзола и најверојатно ретко кој можеше да го превиди – Classic Mini. Новата мини конзола е наменета за носталгичарите кои уживаа во постарите наслови од Nintendo. NES Classic Edition е смалена копија на постоечката NES конзола, доаѓа со 30 игри, помеѓу кои се најголемите хитови: Legend of Zelda, Final Fantasy, Metroid, и […]

Прочитај повеќе

Еден #TBT на доста актуелна тема, но со локален спин. :) Повеќе: Pokemon Go го привлече интересот на McDonald’s и други брендови Мора да ги фатите сите! Pokemon повторно го полуде светот

Прочитај повеќе

Омилениот енџин на повеќе помали развивачи на видеоигри Unity собра дополнителни 181 милион долари во нов инвестициски циклус. Средствата собрани во оваа инвестициска рунда неколку кратно ги надминуваат претходните. Досега беа собрани 25 милиони долари, па сегашните 181 милион значително ги надминуваат претходните инвестиции. Инвеститорите ја проценуваат компанијата на 1,5 милијарди долари. Unity почесто е избор […]

Прочитај повеќе

Носталгијата и проширената реалност си го направија своето. Pokemon Go го освои светот и сега има повеќе играчи дневно кои ловат покемони од сите други друштвени мрежи. Играта, која може да ја играте и во Македонија ако симнете APK фајл за Аndroid од интернет, придонесе акциите на Nintendo да пораснат за 50 отсто на берзата, […]

Прочитај повеќе

Повеќе YouTube презентери, помеѓу кои е и најголемата YouТube ѕвезда PewDiePie земале пари од Warner Bros за позитивна критика на Middle Earth: Shadow of Mordor. Ова немаше да биде никаков проблем доколку презентерите објавеа дека станува збор за спонзорирана содржина, но наместо ова за рекламирањето не се зборуваше јавно. Случајот дојде до американската Федерална комисија […]

Прочитај повеќе

Pokemon повторно ја освои публиката. Во регионите каде е достапна, новата апликација на Nintendo ги зазема првите места по преземања на AppStore и Google Play, и бројот на дневни активни корисници веќе го надмина Tinder, а најверојатно наскоро ќе го надмине и Twitter. Pokemon GO комбинира носталгија по цртаниот филм и проширена реалност за да […]

Прочитај повеќе

Nvidia не е подготвена да се откаже од пазарот на графички картички со подостапна цена. По издавањето на GTX 1080 и 1070 кои се наменети за најпробирливите корисници, Nvidia ја претстави Geforce GTX 1060. Новата графичка картичка ќе биде некаде на средината, и по перформансите и по цената, a ќе се натпреварува со RX 480. […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостинско интервју на Самоил Петрески, сопственик на единствената продавница за друштвени игри во Македонија, Гоблин, и двократен шампион во Magic: The Gathering) Самоуверено и без трошка комплекс на инфериорност, 15 македонски гејмери во три различни игри ќе ја претставуваат нашата земја на најголемиот гејмерски настан кој досега се случил на Балканот – International […]

Прочитај повеќе

BOB RG 42 е видеоигра креирана од македонското студио Karton Games, составено од двајца 20 годишни ентузијасти, Ферди Јајаи и Никола Ванчоски. Ферди е задолжен за графиката, а Никола за програмирањето. „Ова ни е прва игра што стигнала до Steam, претходните игри беа прототипи и game jam игри. Играта засега е само на Steam, a понатаму размислуваме […]

Прочитај повеќе

Moжеби македонските ракометари и фудбалери се заглавени во постојаните обиди да го „подобрат“ својот пласман, но додека тие сонуваат за интернационални турнири, во е-спортот го имаме првото деби. Мартин Саздов, познат како Saksa, е еден од најдобрите Dota 2 играчи во светот, и заедно со својот американски тим Digital Chaos ќе се натпреварува на овогодинешниот […]

Прочитај повеќе

Гејмерите најчесто се првите кои прифаќаат нова технологија, а анализата на пазарот покажува дека се и значително позаинтересирани за купување на определени производи. Гејмерите се и поверни на брендовите и постраствени во рекламирањето на своите пријатели и познаници, па маркетинг експертот Ким Томсон ги советуваше колегите никако да не ги забораваат гејмерите во своите маркетинг кампањи. […]

Прочитај повеќе