Assassin’s Creed: Odyssey излезе и успеа да ги освои срцата на повеќето гејмери, и покрај бројни контроверзни потези кои лесно можат да ве принудат кон дополнително посегнување по паричникот. Оние кои ја купија златната едиција на играта, можат дополнително да се радуваат не само на сезонската пропусница, туку и на пристап до римастер за култната […]

Прочитај повеќе

Финалните натпревари во League of Legends беа почеток на оваа епизода. Дел од епизодата се и Assassin’s Creed: Odyssey и стриминг тестовите на Google и Red Dead Redemption 2.

Прочитај повеќе

Sony полека се подготвува за наследникот на својата исклучително популарна конзола, PlayStation4. Засега компанијата не излегла со официјална потврда дека следната конзола ќе доаѓа со името PlayStation5. „Во моментов е неопходно да имате следна генерација на хардвер“, вели Кенчиро Јошида, за Financial Times. Сегашната верзија на конзолата PlayStaion 4 е продадена во над 80 милиони […]

Прочитај повеќе

Како што најверојатно сте слушнале, Telltale, студиото зад култни авантуристички игри и наративни искуства, целосно згаснува. Од 250 луѓе, студиото се намали на 25, со ветување дека тие 25 луѓе ќе го завршат долго-очекуваното финале со Клем, во The Walking Dead. Набргу по таквата изјава, третата сезона од играта се повлече од сите продавници, а, […]

Прочитај повеќе

Добра веста за сите фанови на гејмингот во Македонија, единствената емисија за видеоигри и за гејминг се врати. Епизодата доаѓа со рецензии или најави за Fallout 76 и CoD: Blackout. Дополнително, гејмерите можат да ги ѕирнат и World of Worcraft и Fortnite.

Прочитај повеќе

Shadow Warrior серијалот доживеа крајно успешна ревитализација, првин со хитот од 2013 година, а потоа и со двојката од 2016 година. GOG продавницата, пак, ужива крајно профитабилни денови со бројните кампањи за продавање DRM-Free игри кои можете да ги инсталирате и играте без какви било рестрикции. Пред да почнете да се мислите како е можно […]

Прочитај повеќе

Стримањето на видео и музика значително влијаеше на промените во овие две индустрии. Google имаше значајна улога и во двете, а сега во соработка со Ubisoft најавуваат нов стрим. Assassin’s Creed Odyssey ќе биде првата игра која ќе може да се игра на прелистувачот Chrome. Засега ова ќе биде првиот тест на платформата, иако платформата […]

Прочитај повеќе

Black Desert е една од најпопуларните понови ММО игри. И покрај тоа што продавницата има контроверзни работи кои значително ги олеснуваат работите на сите оние што ќе посегнат по паричникот, играта сепак успеа да привлече над 10 милиони играчи. Kakao и Pearl Abyss дефинитивно не сакаат да застанат тука и заземаат напори да привлечат бранови […]

Прочитај повеќе

Atari e најверојатно едно од имињата чие споменување веднаш создава носталгија. За голем дел малку повозрасни читатели тоа е првиот компјутер со кој се сретнале. Ова е подолг, но супер интересен документарен филм за историјатот на компанијата кој мора да го погледнете.

Прочитај повеќе

Македонските развивачи на друштвени игри, Final Frontier Games имаат нова успешна Kickstarter кампања. Во моментов кампањата е активна едвај неколку часа, а поддржувачите помогнаа прагот да се надмине речиси два пати. Досега играта ја поддржаа 739 купувачи. Rise to Nobility: Beyond е експанзија за огромниот успех Rise to Nobility. Оваа игра е еден од најуспешните проекти […]

Прочитај повеќе

Од неодамна, се дозна дека фановите на Minecraft играта ќе добијат значително надополнување, како и одделна спин-оф игра. За време на конференцијата Minecon Earth 2018 успеавме да дознаеме дека од Mojang работат на следното големо надополнување за оригиналната игра. Насловено како Village and Pillage, надополнувањето ќе воведе нови NPC ликови, како библиотекарот и месарот, како […]

Прочитај повеќе

Два дена нè делат од излегувањето на Echoes World и на Android платформата. Echoes World е iOS игра на македонското студио Maximus Ludos Studios, со седиште во Холандија. Оваа преубава игра се наметнува како наслов кој на уникатен начин вклопува добро познати активности со бои и меморија и допринесува до интерактивно стимулирање на сетилата. Како […]

Прочитај повеќе