Данко, Бобо и Гораст во оваа епизода ги споделуваат своите впечатоци од Blizzcon. На конференцијата вообичаено, а и сега беа претставени новите насоки за дел од најпопуларните наслови: Warcraft III Reforged, Diablo Immortal, World of Warcraft, HearthStone, Overwatch и World of Warcraft: Classic. Што мислат GG за презентациите може да погледнете во подкастот.

Прочитај повеќе

Уште една година и уште тони игри кои ќе се борат за своето место под сенката. The Game Awards 2018 ќе пружи одлично можности за таквото нешто, особено за God of War и Red Dead Redemption 2. Ниедна од овие две игри не е за PC, но тоа не ја спречи комисијата да ги вметнат […]

Прочитај повеќе

Crackdown 3 е една од нај очекуваните игри. Претпоставуваме дека таквото нешто се должи и на долгата историја од чести одложувања. По прв пат, играта беше најавена на Е3 настанот од 2014 година. По неколку задевања и одложувања, Microsoft се заколна дека Crackdown 3 ќе ја здогледа светлината на денот во февруари 2019 година. Со […]

Прочитај повеќе

Со победа од 16:6 во клучниот натпревар против Данска, македонската Counter Strike: GO репрезентација успеа да ги продолжи натпреварите на Светското првенство и да се пласираат во шеснаестина финалето. Во шеснаестина финалето македонскиот тим Vilay, играше со малезискиот фаворит FrostFire и за жал тука ги завршуваат натпреварите на ова светско првенство. Во оваа фаза нашиот […]

Прочитај повеќе

Започна Светското е-спорт првенство во Counter Strike Global Offensive кое се одржува во Каошиунг. На првиот ден македонската репрезентација одигра два натпревари и забележа победа и пораз. Репрезентацијата успеа да дојде до победа против со 16:1 успеа да дојде до 3 бода против Team Namibia од Намибија. Тимот Aequus од Израел ја победи македонската репрезентација […]

Прочитај повеќе

Нешто повеќе од два месеци како Valve агресивно се труди да направи што е можно повеќе игри да се компатибилни и беспрекорно игриви на Linux. Во август, Valve објасни дека не се потпираат на девелоперите и дека со Proton ќе пробаат тие да ги направат игрите компатибилни на Linux. Proton е модифицирана верзија на Wine […]

Прочитај повеќе

Петата епизода од оваа сезона секако ќе биде запаметена по Read Dead Redemption 2. Играта најверојатно ќе остане единствен кандидат за игра на годината и сосем заслужено речиси цела епизода е посветена на неа.

Прочитај повеќе

Сите оние кои ќе ја преземат Destiny 2 од Battle.net клиентот на Blizzard до 18.ноември, бесплатно ќе можат да ја играат основната игра засекогаш. „Знаеме дека Destiny играчите кои сакаат да играат на PC очекуваат одлично искуство, сами или со нивните пријатели“, објаснуваат од Bungie и додаваат дека: „со овој подарок, однапред се радуваме на […]

Прочитај повеќе

Македонската репрезентација во Counter Strike Global Offensive ги доби противниците за претстојното Светското е-спорт првенство кое ќе се одржи во Каошиунг. Македонија е во групата Б, со Израел, Данска и Намибија. Групата е релативно лесна, вели претставникот на Македонската е-спорт федерација во Facebook-пост. Најголем конкурент за првото место ќе биде репрезентацијата на Израел. Претставник на […]

Прочитај повеќе

Ноември отсекогаш се нарекувал златниот месец за видео игрите. Како и танцот на исушените лисја, така и игрите го задеваат гејмерот и себично преколнуваат за неговото внимание. Кои игри вие ќе играте? The Quiet Man (PC, PS4) – 1.ноември The Quiet Man е игра која се најави со еден од најлошите трејлери на Е3. Она […]

Прочитај повеќе

До излегувањето на Just Cause 4 има нешто повеќе од месец дена, но тоа не го спречи одговорното студио да исфрли трејлер за тоа какви сѐ содржини би можеле да нè очекуваат по излегувањето на основната игра. Just Cause 4 ќе излезе на 4.декември, но за 2019 година се планираат три, одделни додатоци. Првиот додаток […]

Прочитај повеќе

По се изгледа, The Wicher серијалот станува она што беше Елена Тројанска и, ако таа успеала да лансира илјада бродови, делата на Андреј Сапковски лансираат илјадници проекти, од игри, преку стрипови, игри на табла, па сè до телевизиски серии. Долго време не се знаеше ништо за серијата и само од неодамна почнаа да се провлекуваат […]

Прочитај повеќе