Пред околу 6 месеци првата видеоигра на македонското студио Furious Avocado, Tie Dye успеа да надмине 60 милиони преземања. Сега само неколку месеци подоцна, надминати се и 100 милиони преземања. Со ова Tie Dye ја помести границата на својот рекорд. Бројката од 100 милиони преземања е уште поимпресивна со оглед на тоа дека станува збор […]

Прочитај повеќе

The Sims 4 никако не ни помислува да ја намали брзината со која исфрлува новитети. Летово никако нема да биде исклучок и љубителите на оваа уникатна симулација можат да очекуваат бројни бесплатни и платежни содржини. Новиот кит би требало да е излезен во моментот кога го читате ова. Се вика Courtyard Oasis Kit и нуди […]

Прочитај повеќе

Во новата епизода на GG PODKAST може да дознаете што е ново од гејминг светот и кои се најновите гик серии и филмови кои може да ги гледате. Покрај гејминг вестите тема во епизодата е и виртуелна реалност и судскиот спор на Apple и Epic Games. Главна тема во оваа епизода е Resident Evil: Village, […]

Прочитај повеќе

PS5 беше лансиран во ноември 2020 година, но само исклучително мал број гејмери успеаја да ја зграпчат конзолата на Sony. Како најголем проблем се издвојува недостаток на одредени компоненти, попрецизно недостаток на полупроводници кои се критични за производството на конзолите. Иста болка ги мачи и од Microsoft. Нивни претставници изјавија дека Xbox Series X/S тешко ќе […]

Прочитај повеќе

Во пресрет на излегувањето на Mass Effect: Legendary Edition, Bioware направи бројни додатоци да се целосно бесплатни, но само до крајот на месецот мај. На располагање ја имате целосната музичка подлога за трилогијата, дигитални art books, стрипови, дигитален lithograph. Сево ова е со импресивна тежина од скоро 2GB, а може да се преземе од тука! […]

Прочитај повеќе

Со малку среќа, месецот мај ќе донесе сонце, топлина, и многу одлични игри. Враќањето во нормала од велигденските празници можете инстатно да го започнете со Dragon Quest Builders 2. Не знаеме за вас, но ние веќе почнавме да се дружиме со оваа симпатична RPG авантура која позајмува три-два (или стотици) трикови од Minecraft и ги […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на конзолата на Microsoft можат да најдат над 50 бесплатни игри, но до пред некое време, овие игри бараа претплата на Xbox Live Gold, што, ќе се сложите, и не е баш бесплатно. Имено, годишна претплата на XLG чини 3000 денари. Според блог постот на Microsoft, работите се менуваат и педесетината бесплатни игри навистина […]

Прочитај повеќе

Facebook и видеоигрите го добија првиот оскар. Краткиот документарен филм Colette од Oculus VR и Respawn Entertainment на EA го добри Оскарот за краток документарен филм. „Colette“ го следи првото патување во Германија по 74 години на 90-годишната Колет Марин-Катерин, член на движењето на Отпорот кое во Втората светска војна делуваше во Франција. Филмот е […]

Прочитај повеќе

Долго очекуваното DICE Awards си дојде и замина, а како ултимативниот победник се истакна инди играта на Supergiant Games – Hades. Оваа roguelike акциона игра доби пет награди. Една од наградите беше и за „Игра на годината“. Веднаш зад Hades се редат игрите на Sony. Пет игри од овој издавач успеаја да извлечат девет награди […]

Прочитај повеќе

Epic Store продолжува со делењето бесплатни игри на неделно ниво. Овојпат, на заинтересираните гејмери ги нуди следните 2 игри за апсолутно 0 денари: Alien: Isolation – Survival Horror авантура која феноменално го збогатува Alien универзумот со солидни механики за прикрадување. Hand of Fate 2 – Продолжеток на една од најуникатните Rogue-Lite акциони игри која е […]

Прочитај повеќе

Нова сезона на Love, Death & Robots, нова серија Shang-Chi and the Legends Of the Ten Rings која доаѓа од Marvel и секако куп игри. Гораст оваа епизода не беше импресиониран од демото за Resident Evil: Village. Покрај ова Гораст, Данко, Бобо и Паци ги претставуваат и Outriders и Rain on Your Parade.

Прочитај повеќе

Не сме преголеми фанови на гласини и никако не сакаме предвреме да ги потпалуваме надежите на читателите, но следнава гласина има сосема доволно конкретна основа да едноставно не можевме да ја игнорираме. Како што можеби знаете, Sony најави дека става крај на продажба на сите видео содржини (филмови и серии) од 31 август, објаснувајќи дека […]

Прочитај повеќе