Age of Empires е еден од најсаканите стратешки серијали и, по долга пауза, Microsoft е спремен да го ревитализира серијалот. Age of Empires IV се развива од Relic Entertainment, студиото најдобро познато по Company of Heroes и Warhammer 40k стратегиите. Освен она што би можеле да заклучите од трејлерот, ништо повеќе не се знае за […]

Прочитај повеќе

Од излегувањето во 2014 година, The Sims 4 исфрли четири експанзии, пет пакети со проширени или нови гејмплеј механики и дванаесет пакети со нови предмети за вашиот дом. Но, никако кучиња. Ниту мачиња. Најновата експанзија планира да го промени тоа. The Sims 4: Cats and Dogs ќе воведе нова алатка преку која сим фанатиците ќе […]

Прочитај повеќе

Final Fantasy 15 произлезе како исклучително солидна игра. Секако, на Конан О’Брајан не му се допадна премногу, а и информацијата дека има битка од 72 часа се покажа невистинита, но тоа никако не значи дека PC гејмерите треба да бидат запоставени од нејзиното севкупно влијание. Па така, на овогодишниот Gamescom, издавачката куќа Square Enix изјави […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, четириесет и трето издание. Planet of the Apes: Lost Frontier е нова игра чија приказна се поставува некаде помеѓу вториот и третиот филм. Од студиото FoxNext Games се очекува да ви се дозволи да имате контрола врз клучните […]

Прочитај повеќе

Гоблин го најави првиот турнир со новата експанзија на HearthStone, Knights of Frozen Throne. Нема подобар начин за прослава и дружење од одржување на последниот турнир пред почетокот на школската година. Сите љубители на играта кои се заинтересирани за турнирот можат уште сега да се пријават на имејл адресата на Гоблин (contact@goblingames.com.mk). Во пораката треба да […]

Прочитај повеќе

Microsoft ги отвори нарачките за новата конзола Xbox One X. Конзолата започнува со продажба за 500 долари, а на самиот почеток компанијата ќе понуди и помоќна верзија на конзолата. Конзолата е претставена на Gamescom саемот во Келн. Xbox One X Project Scorpio Edition e помоќната верзија која ќе биде достапна покус период, додека не се […]

Прочитај повеќе

Е-спортот денес е една од најгледаните и најбрзо растечките забави. Содржината е толку гледата што дури и гигантот Nielsen е заинтересиран да ги понуди своите статистички услуги на новиот пазар. Компанијата ќе креира нов тим кој ќе биде задолжен исклучиво за мерење на гледаноста на е-спорт натпреварите. Зошто е потребно мерење? Она што останува непознато […]

Прочитај повеќе

Не е никаква тајна дека сме огромни љубители на FPS игрите. Пукачките игри во прво лице се способни за кратко време да сервираат инстантно задоволство и да ги наградат вашите сетила со експлозивен коктел од адреналински моменти. Според најновото истражување во полето на молекуларната психијатрија, таквото нешто се чини дека воопшто не е добро, особено во […]

Прочитај повеќе

Минатиот викенд GW2 играчите ја имаа можноста бесплатно да проверат дел од првата мапа и да го јаваат првото од петте планирани животни. Како втора експанзија за Guild Wars 2, Path of Fire планира да ја продолжи приказната од последната трета сезона и тоа на најголемите пет мапи кои се направени до сега. Покрај ова, проширувањето ќе ви дозволи […]

Прочитај повеќе

No Man’s Sky располагаше со серија од најагресивно рекламирање и промовираше едно чудо новитети и револуционерни промени во гејмерски жанр. Конечниот производ, меѓутоа, беше крајно разочарувачки. Половина од елементите кои беа ветени ги немаше никаде, а другата половина не беше ни приближно добро реализирана. Изминатава година, авторите напорно работеа на надополнувања и пробаа да ги […]

Прочитај повеќе

Основачот на Nordeus, Бранко Милиутиновиќ растел во Белград, токму во времето кога НАТО ја бомбардираше Србија. Дури и тогаш, г. Милутиновиќ, кој сега има 34 години, „чепкал“ во компјутерот. Идејата за основање на сега најголемиот девелопер на видеоигри на Балканот започнал во Копенхаген, Данска. Како дел од Microsoft ги запознал Иван Стојисављевиќ и Милан Јововиќ, и […]

Прочитај повеќе

За време на настанот The International 7 посетителите беа пријатно изненадени од најавата на Valve дека набргу ќе пристигнат два нови хероја за Dota 2. За акцентот на првиот херој, критичарите веднаш побрзаа да го идентификуваат како интересен хибрид од латино мачето Puss in the Boots и Зоро, но и подеднакво беа импресионирани од акробатските […]

Прочитај повеќе