Најголемата друштвена мрежа по се изгледа ја призна својата грешка. Facebook ќе го зголеми бројот на прегледи од луѓе за прегледување на термините, откако алгоритмот не успеа да препознае антисемитско таргетирање. Скандалот минатата недела го откри ProPublica. Проблемот го креира самиот алгоритам кој по критериуми кои му се внесувани сам си креира категории „Омраза на Евреи“ и […]

Прочитај повеќе

Stalkscan е веб-апликација која им овозможува на сите да ги разгледаат интеракциите кои ги правите на Facebook. Апликацијата сите податоци ги собира од Facebook Graph Search и е сериозно нарушување на приватноста на корисниците. Прегледувањето на Graph Search на Facebook  веќе не е едноставно како порано, но функционалноста сè уште функционира. Благодарение на Stalkscan, друштвената […]

Прочитај повеќе

Facebook откри руска политичка кампања чија цел е поделба. Околу 100.000 долари се потрошени на 3.000 реклами. Пораките се спонзорирани во период од јуни 2015, до мај 2017 година.  Друштвената мрежа дополни дека нема доказ дека изборите биле дел од оваа кампања. Дури четвртина од спонзорираните постови таргетираат одредена територија, а останатите се на цела […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа помогна во собирањето над 10 милиони долари за жртвите на ураганот Харви. Најголем дел од средствата доаѓаат од кампањите на друштвената мрежа, но Facebook и самиот донираше 1 милион долари. Ураганот Харви опустоши дел од Тексас, и досега има 39 жртви. Најпогоден е Хјустон, каде направената штета е проценета помеѓу 97 и […]

Прочитај повеќе

Судскиот спор за нарушување на угледот на претседателот на Турција, дојде до разрешница. Основниот суд Скопје го прогласи за виновен Е. А. за навреда на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Судскиот процес започна на барање на Амбасадата на Турција во Македонија. Осудениот е со две државјанства, македонско и турско. Лицето Е.А. е осудено на […]

Прочитај повеќе

Само во 2016 година се појавија над 187 политички веб-страници кои ја поддржува кандидатурата на Доналд Трамп. Благодарение на Facebook, интернет и онлајн рекламите, дел од издавачите на овие сајтови прибираа по илјадници долари месечно, вели новинарот Крег Силвермен од BuzzFeed, еден од новинарите кои први подетално ги истражија лажните вести Made in Macedonia. Податоците врз […]

Прочитај повеќе

На најголемата друштвена мрежа не и е доволно времето кое го поминуваме на неа. Facebook најавува сервис со кој ќе им конкурира не само на YouTube, туку и на телевизиите. Facebook Watch наскоро ќе овозможи на корисниците да пронаоѓаат видео содржина која не е достапна во фидот. Како и на останатите сервиси, ќе може да […]

Прочитај повеќе

Политичарите во САД повеќе нема да можат да блокираат корисници на друштвените мрежи. Одлуката на Окружниот суд е дека блокирањето на корисник на друштвените мрежи е противуставно. Судијата Џејмс Качерис пресуди дека со блокирањата на Facebook,  Филис Рендал го прекрши првиот амандман. Филис Рендал е претседателката на одборот на супервизори за округот Лудоун. Како јавен службеник […]

Прочитај повеќе

Во среда, на 26.јули 2017 година, пет години по првиот организиран собир на локалните Instagram ентузијасти, закажан е нов #InstaMeetSkopje. Со почеток во 19 часот, во градскиот парк во Скопје (кај Фонтана) љубителите на оваа, сега веќе масовно користена апликација, ќе се дружат и споделуваат фотографии на тема – движење. За потсетување, првиот собир во […]

Прочитај повеќе

Долго време Исламска Држава во Ирак и Сирија ги користеше друштвените мрежи за регрутирање. Постови и пораки на Facebook, твитови за споделување на агенда и мотивациони видеа за регрутирање на YouTube, од почетокот беа оружје на екстремистите. YouTube става крај на ова. Во зависност од тоа што го пребарува, корисникот може да биде пренасочен. Така, […]

Прочитај повеќе

Телевизиската куќа NBC во потрага по помлада публика креираше тим од 30 члена кои креираат содржини за Snapchat. Snap склучи договори со повеќе медиуми кои креираат содржина за платформата. Со ова Snap може да ги задржи медиумите на својата платформа, а телевизиите ќе се обидат преку поприфатлива платформа кај младите да ги привлечат до своите содржини. […]

Прочитај повеќе

Наскоро издавачите Facebook Instant Articles ќе можат да додадат и претплати. Друштвената мрежа најавува дека наскоро ќе додаде можност за ограничување на содржините кои ќе може да се отворат бесплатно. По надминување на оваа бројка, корисникот ќе добие понуда за претплата, јави The Street. Првите информации говорат дека на корисникот ќе му бидат достапни 10 бесплатни […]

Прочитај повеќе