Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дваесет и второ издание. Call of Duty: Infinite Warfare и Naruto Shippuden: Ultimate Ninja STORM 4 се бесплатни за играње викедов. Во случај да сакате привремено да се забавите со мрежна акција или со аниме пресмети, игрите спремно […]

Прочитај повеќе

Времето на макотрпно снимање песни од радио станици е променето на подобро и, благодарение на технологијата, сега е уште полесно да ги пронајдете и снимите песните кои отсекогаш сте ги сакале. StreamWriter не сака ништо повеќе отколку да ви помогне во таa намера. Оваа апликација можеби не изгледа убаво, но го олеснува процесот на снимање […]

Прочитај повеќе

Истражувачи од Microsoft и Универзитетот Кембриџ, креираа вештачка интелигенција која може самостојно да пишува код. DeepCoder пребарува по библиотеки, го пронаоѓа соодветниот дел од кодот и го вметнува во програмата. Засега вештачката интелигенција може да се користи за крерање на основен софтвер. Во некоја идна верзија корисниците нема да мора да знаат да програмираат за да ги реализираат […]

Прочитај повеќе

„Конструкцијата на спам поштата е совршена. На овие пораки ќе одговорат единствено најнаивните луѓе. И јас!“, вели британскиот комичар и писател Џејмс Вич кој долго време се забавува со спам пошта. Ако веќе сте гледале некој од говорите на г. Вич тогаш нема потреба од повеќе објаснувања. Ако не, ова е добра прилика да почнете.

Прочитај повеќе

Компанијата Musala Soft на 25.февруари во Скопје организира ИТ конференција. На настанот наречен Meet the Masters ќе се дискутира на теми поврзани со последните случувања во ИТ-индустријата а ќе говорат луѓе од менаџментот на бугарската компанија. Настанот ќе се одржи во просториите на Европскиот универзитет – Скопје, а отворањето е во 9:30 часот. Јазикот на конференцијата е […]

Прочитај повеќе

За помалку од 10 години, сите автомобили во Норвешка треба да бидат електрични. Со застапеност во продажбата од дури 37% на електричните возила, Норвешка е една од државите лидери. Причината за ова се предностите кои ги имаат купувачите на електрични возила. Во моментов во Норвешка има околу 100.000 електрични возила. Предвидувањата до 2020 се дека оваа […]

Прочитај повеќе

На неколку дена пред Mobile World Congress, Samsung го најави својот нов ARM процесот. Exynos 8895 e првиот 10 nm процесор на компанијата. Засега нема потврда за моделите во кои ќе биде присутен процесорот. Вообичаено Exynos се користи во Galaxy S телефоните. Иако Samsung не е првата компанија на која помислуваме кога процесорите се во прашање, Exynos серијата е […]

Прочитај повеќе

Една од нашите најдобри стратегии за 2016 година, Civilization VI, планира по прв пат во серијалот да нѝ дозволи да посакаме добредојде и на австралиската цивилизација. Водена од четиринаесеттиот премиер, Џон Кртин, Австралијанците ќе треба да издвојат светска доминација со нова, уникатна способност. Наречена Land Down Under, способноста им дозволува на градовите поголема бројка за […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти од универзитетот Бен-Гурион во Бершева, Израел претставија нов начин за кражба на податоци. Вообичаено „air gap“ е заштита која не може да се пробие, но вештите хакери секогаш пронаоѓаат начин. Овој пат истражувачите од универзитетот како медиум за пренос на податоци ја користат диодата на хард-дискот. Читачот на податоците се наоѓа прикачен на […]

Прочитај повеќе

Нова епизода на GG.mk во која гостин е Дајана Димовска од KnapNok Games. Повод за учеството е отворање на канцеларии на KnapNok во Скопје. Дајана е директор на KnapNok, а во оваа епизода може да погледнете повеќе за историјата, како и за идните планови на компанијата. Дополнително сите заинтересирани гејм дизајнери може да ги контактираат KnakNok […]

Прочитај повеќе

Магазинот Technology Review кој го издава MIT, неодамна сподели листа на 10 технологии кои ќе го освојат светот. Заедничко за сите технологии на листатa е предвидувањето дека своето пробивање ќе го започнат во 2017 година. Лек за парализа Напредокот и развојот на технологија за развој и вградување на мозочни импланти и минатата година беше забележителен. Дел […]

Прочитај повеќе

Intel го најави C3000, нов 16 јадрен процесор. Новиот чип ќе се користи во сервери, мрежна опрема и интернет на нештата. Процесорот е наменет за примена во уреди каде нема потреба од големи перформанси. Сепак, бројот на јадра ќе овозможи истовремена обработка на повеќе стримови на податоци. Ова е поинаква насока за Atom процесорите откако […]

Прочитај повеќе