Голем број ИТ компании тежнеат кон воспоставување на интерна култура која функционира, ги прави луѓето среќни и дава резултати, меѓутоа реалноста е дека мал број од нив навистина успеваат да ја постигнат таа цел…  Sympony Digital, компанијата која пред 2 години го отвори својот петти развоен центар во Скопје, ја открива тајната за како една […]

Прочитај повеќе

Мобилните телефони, како и други слични преносни уреди, со години функционираат со помош на SIM картички. Овие картички се навистина мали и компактни, и всушност се интегрирано коло кое го зачувува вашиот идентитет кај мобилните оператори. Но, слично како што производителите на мобилни телефони исфрлаат функционалности како microSD картички и 3.5mm порт за слушалки, прашање […]

Прочитај повеќе

Откако Bitcoin (BTC) се појави на пазарот како криптовалута во 2009 година, почнавме да гледаме шпекулации за тоа дали криптовалутите ќе опстојат како валути, и дали воопшто ќе имаат било каква вредност неколку години натаму. 12 години подоцна, не само што има мноштво криптовалути на пазарот, туку некои од нив достигнуваат вредности за кои многу […]

Прочитај повеќе

Можноста да чувате криптовалути во ваш сопствен паричник е интересна за многу, но, ако сме искрени, многу корисници преферираат солуции кои се поедноставни, но во кои криптовалутите всушност стојат во туѓ паричник. Подесувањето на ваше решение, за многу, и не е толку едноставно, а не е тајна дека многу корисници преферираат едноставност наместо безбедност. За […]

Прочитај повеќе

Графичките картички се познати како една од најважните компоненти кај било кој компјутер. Без оглед на тоа дали се работи за интегиран модел, кој доаѓа заедно со процесорот, или засебна графичка картичка, истата е потребна за да добиете слика на вашиот монитор. Како компонента, графичката картичка доаѓа со јадро (GPU) кое има за цел да […]

Прочитај повеќе

На 7 август низ македонските медиуми излезе веста дека Вевчани доби своја крипто-валута наречена Крипто Личник, која името го добива по локалната “валута” вевчански личник. Криптовалутата LCNK е всушност токен базиран на ETH кој функционира и се извршува со помош на паметен договор (Smart contract). Идејата со личниците како и самото прогласување на вевчанска република […]

Прочитај повеќе

Netflix постојано се издвојува како најпопуларниот начин да конзумирате видео содржина, било тоа да се серии или филмови. Истиот е достапен и кај нас веќе некое време, и има голем број на корисници. Но, дури и да сте корисник на истиот, има некои работи кои веројатно не ги знаете за сервисот, па во продолжение издвојуваме […]

Прочитај повеќе

Neuralink е една од компаниите кои работат на интерфејс од следната генерација помеѓу луѓето и машините. За разлика од најголем дел на истражувачи кои работат на технологија која делува остварливо, најавата од оваа компанија не е ваква. Наместо стандардните глас, тастатура, контролер и слично Neuralink работи на директна врска од мозокот до машините. За оваа […]

Прочитај повеќе

Ретко кој од нас посветува доволно внимание на својата безбедност на интернет. Поконкретно, зборуваме за изборот на лозинки, како и нивното безбедно чување. Некогаш од страв да не заборавиме, некогаш од самиот факт што е полесно да се запамтат помалку лозинки, одбираме лозинки кои се лесни да се погодат, и ги користиме на повеќе места. […]

Прочитај повеќе

Иако пазарот изобилува со опции доколку сакате механичка тастатура, сепак една од најубавите работи во хобито е можноста да склопите ваша сопствена тастатура. Со самиот факт што вие одбирате какви компоненти ставате во неа, имате можност да ја направите да изгледа, звучи и функционира токму онака како што сакате. Секако, не секој сака да се […]

Прочитај повеќе

Иако хардверот на кој играте генерално има поголемо влијание врз вашето гејминг искуство, сепак не смееме да ги заборавиме и оние надворешните компоненти кои можат да направат огромна разлика. Покрај тастатурата и глувчето, или можеби gamepad-от, кога купувате опрема за гејминг, една од работите која прави огромна разлика се слушалките. Слушалките се особено важни кога […]

Прочитај повеќе

Во продолжение на текстот во кој разговаравме за најпопуларните свичеви кај механичките тастатури, во овој текст ќе разгледаме неколку опции кои можеби и не се толку познати, а сепак треба да ги знаете. Zealios и Zilents Иако сами по себе ниту едните ниту другите не се посебни свичеви, туку варијанти на Gateron, овие свичеви се […]

Прочитај повеќе