Со нескротливиот напредок на дигиталната трансформација, особено поттиканата од COVID-19, бизнис секторот постојано има нови барања и предизвици на кои првенствено ИТ компаниите треба да одговорат. За да успеат ИТ компаниите да одговорат на барањата, адаптираат разни специјализирани методологии на работа кои доколку се следат овозможуваат полесно менаџирање и одржување во процесите како доставувањето на […]

Прочитај повеќе

Оваа година, по 15-ти пат, Netcetera го организира натпреварот во програмирање, CodeFu, под овогодинешната тема „This is The Way“. CodeFu е натпревар фокусиран на студенти, апсолвенти и средношколци. Започнува со две квалификациски рунди на кои кандидатите ќе ги покажат своите вештини за влез во финалето, каде ќе се натпреваруваат 32-ца CodeFu воини. Квалификациските рунди не […]

Прочитај повеќе

Xray лесно се интегрира со други алатки, без разлика дали спроведуваме континуирана интеграција на нашиот систем или едноставно сакаме да добиеме некои податоци.  Xray со методот на внесување на резултати од Cucumber, Junit, TestNG, NUnit ги поддржува најчестите извештаи на Test Runner. Ако тестовите кои се импортираат сеуште не се креирани во Xray / Jira, […]

Прочитај повеќе

Голем број ИТ компании тежнеат кон воспоставување на интерна култура која функционира, ги прави луѓето среќни и дава резултати, меѓутоа реалноста е дека мал број од нив навистина успеваат да ја постигнат таа цел…  Sympony Digital, компанијата која пред 2 години го отвори својот петти развоен центар во Скопје, ја открива тајната за како една […]

Прочитај повеќе

Кој би рекол дека виното некогаш ќе стане и дигитално искуство? Без разлика дали сакате да одмoрате играјќи тривиа игри со група пријатели или можеби сте повеќе за романтична вечера со специјална личност, правиот избор на вино дефинитивно игра голема улога. Целиот пакет на добро друштво и добра забава може да го добиете со апликацијата […]

Прочитај повеќе

Спонзорирано од IdeaLab

во Спонзорирани

Скопје (Северна Македонија), 29 март 2021 – Валтек, глобална дигитална агенција чиј фокус е деловна трансформација, денес ја објави аквизицијата на компанијата Кодфлер. Со оваа аквизиција, Валтек, една од врвните светски агенции за дигитална стратегија и деловна трансформација, ја продолжува својата глобална експанзија преку влегувањето на македонскиот ИТ-пазар. Со преземањето на овој чекор, Валтек се […]

Прочитај повеќе

Symphony Digital е брзорастечка ИТ компанија која покрај решавањето на едни од најтешките предизвици во ИКТ индустријата, амбициозно инвестира  во личниот и професионален развој на своите вработени преку невообичаена интерна култура и начин на работење. Основана под мотото “симфонија не може да се отсвири од само еден човек” веќе 15 години оваа ИТ компанија работи […]

Прочитај повеќе

Спонзорирано од Smartus.mk

во Спонзорирани, Хардвер

Со модерниот начин на живеење, многубројните обврски и мулти-таскингот сѐ помалку слободно време наоѓаме за активности и спорт на отворено, а кои всушност се многу потребни за нормалното функционирање . Во каталогот на Smartus.mk ќе наидете на идеалниот сојузник за спорт во удобноста на домот, лентата за пешачење – WalkingPad R1 Pro, производ на Xiaomi.  […]

Прочитај повеќе

„Нашите клиенти ја чувствуваат и ја согледуваат вредноста од соработката со обучени и искусни професионалци, како и од можноста да се биде дел од тесно поврзан тим кој е подготвен да обезбеди услуги и секогаш да одговори на барањата на секој клиент“, истакнува Ристо Синделиев, менаџер на дивизијата за Oracle технологии во Сеавус, низ разговорот […]

Прочитај повеќе

Спонзорирано од Singular

во Спонзорирани

Singular, компанија за софтверски решенија, е новиот спонзор на ракометниот шампион на Македонија и двократниот Европски првак. Натпреварот помеѓу РК Вардар 1961 со Војводина кој се одигра во четвртокот на 28 јануари ја отвори јубилејната 10-та сезона на СЕХА Газпром лигата, а веќе се објавени и датумите за следните натпревари. Ракометниот шампион на Македонија излезе […]

Прочитај повеќе

Интертек, ИТ компанија за развој на софтверски решенија, со главно седиште во Минхен,  Германија и со канцеларии во Германија и Македонија продолжува со своите планови за раст. Годинава ја започнува со развој на експертиза и во Microsoft технологиите и во моментот го проширува својот тим со Senior и Intermediate Microsoft .net инженери. За сегашните и […]

Прочитај повеќе

Нов идентитет – иста мисија и визија. Со фокус кон иднината, но не заборавајќи ја традицијата, Интерворкс се ребрендира и го промени името во ⋮IWConnect. 12.16.2020, Битола, Северна Македонија – Интерворкс, глобална, мултидисциплинарна ИТ компанија фокусирана на интеграција, дигитализација, менаџирање на податоци, анализа, инфраструктура, и создавање на дигитални оптимизирани технолошки решенија (Digitally Optimized Technology Solutions […]

Прочитај повеќе