Телефонот и YouTube се двата први чекори за сите филмомани. Првото ви треба за да ја овековечите вашата визија, а второто за масовно да ја дистрибуирате. Почетничкиот продукт обично е домашно видео од таква продукција на која само мама може да се гордее. Токму поради тоа, потребно е да го направите и третиот чекор, а […]

Прочитај повеќе

Инсталирање бројни непотребни програми знае да го забави вашиот компјутер и да влече значително повеќе ресурси отколку што би сакале. Згора на тоа, во последно време модерна е праксата да се користи вашиот компјутер за копање крипто валути. Таквото нешто знае значително да ја предизвика моќта на вашиот хардвер и да ве остави крајно исфрустрирани. […]

Прочитај повеќе

Уште само пет минути. Оваа фраза не е само карактеристична за turn-based стратегиите како Civilization. Живееме во модерно време кога, за многумина, единствениот недофатлив луксуз е самото време. Хипнотизирани од светлите монитори и втурнати во трката за апсорбирање море од капка, често забораваме дека, иако мозокот може, телото е неспособно да издржи подолго губење во […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, сите сме ја доживеале немилата ситуација кога ненамерно ќе избришеме некој важен документ, хард дискот ќе нѝ откаже или пак ќе извршиме формат само за да се освестиме дека со во процесот сме изгубиле и стотици селфи фотографии. Во случај да немате направено бекап (на облак) може да направите една од две […]

Прочитај повеќе

Rufus е одамна докажано софтверско решение кое ви дозволува на лесен начин да се справите со ISO форматите на слики за бројните оперативни системи, независно дали се работи за Windows, или Linux. Со Rufus можете да ги направите таквите слики бутабилни преку USB драјвови за да системот се покрене преку самото USB и ви дозволи […]

Прочитај повеќе

Нема ништо лошо во читањето книги, но одредени ситуации едноставно преколнуваат пишаниот збор да биде апсорбиран преку слушалки. Ситуации како физичка активност, патување, или кога вашата подобра половина ви каже дека треба сериозно да разговарате за вашата иднина. Да, да. Вие може да разочарате некого, но Listen Audiobook Player нема да ве разочара вас во […]

Прочитај повеќе

Поискусните дизајнери на вебстраници најверојатно нема да бидат изненадени од советите кои ќе ги добијат од ова видео. Сепак помалку искусните и оние кои можеби само што започнале, ќе може да извлечат интересни заклучоци. Погледнете го видеото и подобрете ја својата пракса, а со тоа ќе станете и подобри.

Прочитај повеќе

Напредни методи за потсетување и активирање одредени акции со if this than that, отклучување телефони и препознавање лица и предмети во фотографии и видеа со комплексни AI алгоритми, автоматско паметење стотици крајно комплексни лозинки преку само една апликација, како и феноменални уреди за преведување бројни јазици. Имајќи го сево ова на рака и спремно за […]

Прочитај повеќе

Три мали алатки за три големи работи. Што ви треба за да вметнувате забелешки во фотографии, да добиете 500 евра, да уредувате фотографии на едноставен и брз начин или да правите оригинални фонтови? PhotoPad Photo Editor Free Алатка која живее за одредена манипулација на вашите омилени фотографии и имплементирање операции како crop, resize, flip или […]

Прочитај повеќе

Преземање и активирање на најновите надградувања за Windows оперативниот систем е исклучително важно и строго се препорачува да не се чепка овој автоматизиран процес. Самата надградба обично допринесува до подобра работа на оперативниот систем и заштита од најновите тактики на бројните хакери. Но, има моменти, ситуации кога едноставно не го сакате автоматско надградување на Windows. […]

Прочитај повеќе

Нема никакво сомневање во вредноста на вашите лични дигитални добра и иако многу решенија прават одлична работа за автоматизирано зачувување податоци на облак, нема ништо лошо од создавање дополнителни бекапи, чисто за секој случај. Самиот Windows има алатка токму за таквите потреби, но на располагање имате значително подобри алатки кои не само што се бесплатни […]

Прочитај повеќе

Alt-Tab е одлична алатка која е едноставна онолку колку и што е корисна. Во ситуации кога имате отворено бројни прозорци, комбинацијата од овие две копчиња од вашата тастатура знае значително да го олесни прелистувањето на активните процеси. Во случај да барате понапредна верзија, Alt-Tab Terminator ја заменува основната примена со развиена алтернатива која ви прикажува уредна […]

Прочитај повеќе