{mosimage}Имате корисничко име на повеќе месенџери и користењето на сите од нив ви ги искористува ресурсите и ви прави проблеми во прегледноста? Дополнително на тоа, активни сте на друштвените мрежи како LinkedIn, Twitter, Facebook и плус често проверувате е-маил на Yahoo!, Gmail и други сервиси? Тогаш, Digsby е правиот клиент за вас кој на лесен […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Заради позитивниот фидбек на урнатините на Скопје 17, решив да го снимам прогресот на последното дело „Крстот“ во еден краток туторијал за сликата. За секакви прашања, критики и коментари пишете на соодветниот пост за Скопје 17 во секцијата Графика. Ќе ми биде мило да ве сослушам… Па да почнеме.

Прочитај повеќе

{mosimage}Google е многу повеќе од еден обичен интернет пребарувач кој ни овозможува брз и лесен пристап до информациите кои ги бараме. Покрај добро познатата додатна опција за пребарување на термини на одреден сајт со внесување “site:it.com.mk internet”, Google.com овозможува и голем број на други мали трикови кои можат да бидат доста корисни за корисниците. Во […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Живееме во време кога практично имаме премногу информации на дофат, а со тоа и премногу можности. Сите ние сакаме да постигнеме огромен број на работи и тоа најбрзо што можеме, а со тоа влегуваме во директна трка со времето, трка од која само целосно организирана и решена личност може да излезе како победник.

Прочитај повеќе

{mosimage}WebMD е амбициозен веб сајт наменет за информации од полето на здравјето и медицината. На сајтот можат да се пронајдат голем број на информации и датабази, последни вести од оваа индустрија, детални написи за болести, превентивни мерки, диети и сл. Една од поинтересните алатки и сервиси кои WebMD.com ги нуди е Symptom Checker (Проверувач на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Доколку сте корисник (т.е. зависник) на сервисот за микро-блогирање Twitter, апликацијата Qwitter навистина ќе биде интересна за вас. Qwitter е онлајн сервис создаден од компанијата Contrast кој по кратка регистрација (бара од вас само корисничко име и е-маил) ќе започне да го следи вашиот Twitter и неговите следбеници и ќе ве извести доколку некој од […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Доколку и вие, како и огромен број на други корисници, уживате во можностите на Mozilla Firefox, еден од најкористените и најдобрите интернет прелистувачи во денешницата, ќе бидете навистина благодарни на следните неколку совети кои ќе ви помогнат да го подобрите своето искуство при користење на овој програм. Со помош на овие мали совети, за кои […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Во денешно време кога стануваме зависни од голем број на интернет сервиси кои ги користиме секојдневно, за да се разликуваме од другите и да бидеме претпознатливи сите тежнееме кон изнаоѓање на начини за да бидеме уникатни.

Прочитај повеќе

{mosimage}Честопати се наоѓаме во ситуација кога треба да пренесеме некој фајл од нашиот компјутер до друг компјутер во иста канцеларија кои се поврзани меѓусебно. На пример некој текст треба да се испечати, а единствено еден компјутер има пристап до печатачот. Секако дека има повеќе начини како да го сторите тоа, дали тоа ќе биде преку […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Веб колачиња или cookies се текстуални фајлови кои веб серверите ги снимаат на хард дискот на корисниците. Целта на овој малечок фајл е веб серверите автоматски да го идентификуваат прелистувачот при повторна посета и да ја следат навигацијата низ сајтот. Колачињата автоматски контактираат со веб серверот при секоја нова посета.

Прочитај повеќе

{mosimage}Фудбалчево е навистина како измислено за сите фанови на овој жанр од сајбер гејмингот – фудбалот. Јас се заразив со него, а како што гледам истото ми го рекоа и сите кои што го играат Power Soccer кој изобилува со интересни опции и ветува многу забава.

Прочитај повеќе

{mosimage}Се случи вистинска голгота кога пред неколку години се обидов да вметнам дополнителен превод во веќе постоечко DVD со помош на Adobe Encore. По подолг период на вртење, сучење и импровизизација, успеав некако, но траумите ја одиграа својата улога и јас, “mister lazy ass” си ветив дека ова мора веднаш да прекине. Неодамна почнав на […]

Прочитај повеќе