{mosimage}ViewLike.us е сервис за дизајнерите на веб сајтови. Често дизајнот варира од монитор до монитор. Овој сервис ви овозможува едноставно да го проверите изгледот на вашиот сајт на различни резолуции, наместо да го подесувате вашиот монитор. Нема многу филозофија на ViewLike.us, eдноставно ја внесувате УРЛ адресата и го проверувате изгледот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Обично ако сакате да си проверите имејл на, да кажеме @gmail.com, вие ќе одите на сајтот gmail.com, па ќе ја внесете лозинката и корисничкото име и ќе си го проверите инбоксот за нови пораки. Тоа е едноставно ако имате само еден имејл. Но што ако имате повеќе имејл адреси, една или две приватни, службена, секоја […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Twitter 101 е водич за бизнисите да се снајдат и да го искористат сервисот за микро-блогирање за промоција на продуктот или комуникација со потрошувачите. Водичот објаснува како да се започне со користењето на сервисот, која терминологија се користи, а се наведени и успешни примери на компании кои го искористија сервисот да се промовираат и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Fmail е нова апликација за Facebook која овоможува да си го проверите вашето Gmail сандаче. Сервисот се уште е во развој па доколку наидете на проблеми контактирајте ги креаторите на апликацијата која функционира така што се покажува во iFrame на вашиот Facebook профил.

Прочитај повеќе

{mosimage} BeFunky e едноставен сервис со кој ќе можете да додадете ефект на вашата фотографија. Најдобро е што нема потреба од регистрација и процесот е многу брз. Пример, како слика го искористив летното лого на It.com.mk, го закачив на BeFunky, може да се закачи директно од компјутер, УРЛ, или веб камера и одбрав ефект.

Прочитај повеќе

{mosimage}Scrim e сервис кој ја скратува вашата е-маил адреса. Зошто е потребно да го направите тоа? Поради „фармерите на е-мејлови“, програми кои претражуваат е-маилови од јавни сервиси како друштвените мрежи, пример, Twitter, блогови итн… Спам програмите ги собираат маиловите на кои подоцна ќе им се испратат спам пораки.

Прочитај повеќе

{mosimage} Подолу ќе најдете неколку Photoshop совети/трикови од Антонио Ивановски, член на форумот на IT.com.mk познат како Toteto. Двата туторијали кои ги претставуваме се за ставање заби на јаболка и за правење на панарома, а најдолу од текстот ќе најдете линкови за уште неколку совети од Aнтонио, кој наместо да пишува за советот снимил YouTube […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Omgili Stream е единствениот сервис кој во реално време ви ги прикажува најновите дискусии на интернетот. Едноставно пишувате некој клучен збор или фрази и притискате на копчето Stream. Секоја дискусија поврзана со клучните зборови ви се покажуваат на страницава. Omgili Stream сервисот ви дава реални фидови од моментални дискусии кои се случуваат низ илјадници форуми […]

Прочитај повеќе

0.mk е македонски сервис за скратување на долгите линкови. Скратувањето на линковите главно служи за сервиси како Twitter, но многу често се користи и во други сервиси бидеќи http://0.mk/s1 изгледа многу подобро од http://it.com.mk/Intervju-so-Apostol-Tnokovski.

Прочитај повеќе

{mosimage} Howcast е сајт преку кој можете да најдете најразлични совети. Од отварања на шах, правење на ДВД со слики за свадба, вметнување на јајце во шише, до што да правите кога ќе ве нападне мечка. Целата содржина е генерирана од корисниците, така што можете и вие да придонесете со некој совет.

Прочитај повеќе

Верувам дека многупати сте се нашле во ситуација да некој одреден фајл, слика, песна или било што треба да го префрлите во друг формат и за тоа сте користеле програмчиња кои половично ја вршат својата работа додека вие губите нерви и време. Сега има решение за тоа – Youconvertit.com.

Прочитај повеќе

{mosimage} Иако на Тwitter сé е текстуално и кратко, сепак има начин како да споделите слики, музика и видео преку микро-блогинг сервисот. Подолу ќе најдете неколку сервиси за споделување мултимедијална содржина. Сите сервиси без разлика дали се работи за музика, слики или видео функционираат едноставно. Се што треба да направите е да се регистрирате на […]

Прочитај повеќе