(ова е гостински текст на Мартин Давитковски, член на форумот на IT.com.mk) {mosimage} eRepublik е игра која се игра преку прелистувачот и во неа играчот се става во улога на граѓанин на една држава. Почнувате така што си барате работа, се вработувате и треба да работите секој ден. Со секое работење се зголемува вештината по […]

Прочитај повеќе

{mosimage} TubeChop е веб сервис за кратење на YouTube видеа. Ако некое видео е предолго и ве интересира само дел од него, тогаш со TubeChop го скратувате видеото и го вметнувате на својата веб страна, блог, можете да го пратите по мејл или да го линкате на Twitter, Facebook, Digg…

Прочитај повеќе


{mosimage}Tinychat е веб сервис за видео чет кој е доста едноставен за користење. Впрочем, се што е добро е и едноставно. Секако за видео чет најважно е да имате камера. Тоа е прво. За да започнете видео чет, треба да си одберете соба за разговор, да си одберете прекар и да се логирате преку Facebook […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Chir.ps е интересен и едноставен сервис. Потребни се микрофон и Twitter и толку. Снимете си свое аудио и твитнете го. Можеби ќе прашате зошто би твитал свое аудио, немам добар глас за пеење, немам што да кажам итн… Но гледајте на ова вака: Ако Twitter е ограничен на 140 карактери, аудио снимката не е.

Прочитај повеќе

{mosimage}Сигурно во многу наврати ви се има случено да се двоумите дали сајтот кој во моментот не ви се отвара е (не)достапен или пак вашата интернет конекција не е во ред… доколку знаете за сајтот DownOrNot.com многу лесно можете да го избегнете тоа. DownOrNot е едноставен веб сервис кој во рок од 4 секунди ќе […]

Прочитај повеќе

Еве една честа случка: форматирате компјутер, инсталирате Windows (за кој како) и почнувате со инсталација на голем број пропратни програми. Едно по едно по едно….досадно, напорно и мачно, нели? Епа, сега има многу просто решение за тоа! Програмчето се вика Ninete. Целта на Volery е да ги симне и инсталира претходно одбраните апликации без никаква потреба корисникот да интервенира во целиот процес. Се работи во позадина и доволно е да кликнете 2 пати на Volery и да уживате.

Прочитај повеќе

{mosimage} Mи требаше пред некое време некое решение како да ги префлам Skype и MSN на USB за да не треба да ги инсталирам насекаде каде ќе имам потреба од нив. Читав по интернетов барав и најдов нешто што ми помогна, па еве да го споделам со вас. Доколку имате прашања или додатни информации можете […]

Прочитај повеќе

Google објави на својот Gmail блог неколку совети за тоа како да си направите безбедна лозинка за вашито имејл, Facebook профил… „Дури и одлична лозинка нема да ве сочува да бидете измамени, но имајќи една што е лесна за паметење за вас и тешка да се погоди за другите, е паметно безбедносно решение бидејќи лесните шифри се oткриваат лесно.“, пишува Google.

Прочитај повеќе

{mosimage} Facebook e одлична друштвена мрежа за квалитетно трошење на слободното време: во постојан контакт сте со пријателите, споделувате информација, читате квалитетна содржина… или пак решавате квизови/апликации како „Stihovi Cece Ražnatović“ и слично.

Прочитај повеќе

{mosimage} iMail е бесплатен имејл сервис „без било какви ограничувања“. Сервисот е .мк т.е македонски и може да биде корисен за сите што не знаат англиски, сите на кои им е потребен имејл.

Прочитај повеќе

Pixlr editor
е одличен веб сервис кој ви овозможува да едитирате слика или да направите лого брзо
и едноставно начин. Дизајнот и изработката на сајтот наликува на популарната
програма Photoshop само што нема толку многу функции за едитирање.

Прочитај повеќе