{mosimage} Пишувајќи за соработката меѓу Seesmic и Ping.fm, ги разгедував двата сервиса и наидов на доста интересно и практично решение за постирање на статус на неколку мрежи истовремено. Се работи за Ping.fm кој е сервис за aпдејтирање на пораките на 50 друштвени мрежи и други веб сервиси како месинџери. Во овој совет ќе пишам како […]

Прочитај повеќе

Советов е превземен од блогот на iZak Solutions и е напишан од Сања Заковска. Го превземаме бидејќи е одличен совет со одлични апликации за секој Mac корисник.

Прочитај повеќе

{mosimage} Windows 7 има скриен трик кој овозможува да се активира ‘God Mode’ (семоќниот мод), односно се активира фолдер кој ги содржи сите кратенки/линкови до поважните функции и сетинзи во оперативниот систем. Во принцип ‘god mode’ е само полесен начин да се пристапи до корисните линкови, лесно и едноставно, како што би правеле боговите. :)

Прочитај повеќе

(Ова е гостински текст на Мартин Рајовски, модератор на форумот на IT.com.mk) {mosimage}Би сакал да споделам со вас неколку функции кои според мене се навистина добри и корисни. Сите оние кои се занимаваат со веб-програмирање, овие функции им се повеќе од познати, но за оние кои се почетници одлично ќе им се најдат. Можеби нема […]

Прочитај повеќе

0.mk стартуваше додаток за Mozilla Firefox. Со додатокот можете лесно да скратите еден линк. Откако ќе се инсталира, додатокот ќе го најдете на менито на десното дугме на глувчето. Одлично е што „Скратете со 0.mk“ e oбоен во плаво па се лесно приметува. „Скратете со 0.mk“ се наоѓа и најдолу десно на Firefox.

Прочитај повеќе

{mosimage}Krento e интересно 3D софтверче за Windows кое овозможува само во неколку (читај: два) клика да стартувате други апликации. Покрај тоа изгледа кул бидејќи е 3D. Програмчето е минијатурно за симнување, се инсталира и потоа со средното дугме на глувчето , или со црвената точка која пулсира над сатчето, го отварате Krento менито од неколку […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Празници се ближат, и време е за поклони. Google објави доста интересна и интерактивна кампања за промоција на Chrome прелистувачот. Идејата на Google e да го спакувате Chrome во украсна хартија, да напишете порака, да закачите слика или видео и да го пратите спакуваниот поклон на вашиот пријател кој ќе го најде поклонот под […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Претходниот совет за „Како да успеете во социјалните медиуми“ беше за индивидуален говор на Алексис Оханиан. Овојпат се работи за компанија со над 40.000 вработени. Австралискиот телеком Telstra го објави на интернет својот водич за како вработените да ги користат социјалните медиуми и алатки.

Прочитај повеќе

{mosimage} Алексис Оханиан е основач на Reddit, интернет сервис каде корисниците закачуваат содржина и ја гласаат. (ping.mk е сличен сервис). Но, советов не е за Reddit, туку за за говорот на г-дин. Оханиан на TED конференцијата, говор од 4 минити во кој е објаснета природа на интернетот и на социјалните медиуми.

Прочитај повеќе

{mosimage} TinEye е пребарувач на слики. Или „Тоа што Google прави со текст, тоа TinEye прави со слики“ вели девојката од видеото подолу. Сервисот работи така што закачувате слика и тој пребарува од кој сајт доаѓа таа слика. Ако е на интернет ќе ја најде.

Прочитај повеќе

Tutoriali.com.mk е сајт на кој можете да најдете македонски туторијали за софтвер, интернет, хардвер, Linux, Windows, програмски јазици…

„Примарната цел на сајтот е развојот на ИТ културата во Македонија. На овој начин, сите ИТ корисници би научиле нешто ново, коешто ќе биде на нивен јазик и би било поразбирливо за нив, особено за оние коишто не го владеат баш најдобро англискиот јазик.“ пишува на блогот на Tutoriali.com.mk.

Прочитај повеќе

Microsoft објави интересна информација за најпробиваните кориснички лозинки од страна на автоматските напади. Статистиката која опфатила десетици илјади лозинки, покажала дека стандардна должина на лозинки е 8 карактера, а просечното корисничко име е 6 карактера.

Прочитај повеќе