{mosimage} „Технички гик е обично личност која знае од се по нешто, и затоа пријателите и фамилијата го прашуваат него кога им треба нешто.“ вели CainTech.co.uk кој има одлична листа од 64 работи, трикови и „супер моќи“ кои секој гик мора да ги знае. Листата е одлична, пред се, бидејќи скоро сите од советите доаѓаат […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Фондацијата „Метаморфозис“ објави водич за ефикасно користење на разните веб 2.0 сервиси и алатки за интегрирање во социјалните медиуми и нивно искористување за успешна кампања.

Прочитај повеќе

{mosimage} Доколку правите свој сајт, сигурно ќе сакате интересно име на вашиот домен. Но, бидејќи многу .mk домени се веќе зафатени, ќе треба да најдете некоe слободно име. За таа цел подолу ќе најдете неколку сајтови кои можете да ги искористите во потрага на перфектен домен. delicon.mk/domeni Ова е „тазе“ апликација направена од Даниел Брзанов. […]

Прочитај повеќе

RadioBeta е пребарувач за онлајн радио. Но, иако е многу сличен пребарувач како RadioTuna за кое пишав претходно, пребарува радија, стил на музија и автори, RadioBeta има и супер опција за пребарување радиа по локација. Пример, доколку сте некаде на пат во друга држава едноставно со RadioBeta добивате листа на радио станици, листа од која можете да видите за какво радио станува збор, да го отворите сајтот на радиото или пак да си слушате од сајтот на RadioBeta.

Прочитај повеќе

Radiotuna е пребарувач на разни онлајн радио станици. Овој сајт изобилува со најразновидни радио станици кои пуштаат најразновидна музика. Radiotuna не отвара нови страни т.е не ги отвара страните на радијата туку го пушта радиото од самата страна. Така доколку не ви се допаѓа некое радио лесно можете да смените.

Прочитај повеќе

{mosimage} Се чини дека имаме и македонска верзија на Popurls, односно веб сајт за популарни вести од популарни сајтови. Во случајот со Digimak се популарни вести од македонски извори. Како и Popurls и Digimak има Flickr и YouTube видеа, но се локализирани, односно се од македонски извори. Тоа што го има на Popurls, а недостасува […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Ако сакате да почнете да се бавите со 3Д дизајнирање, а не сте во можност да купите некој од прескапите комерцијални програми за таа намена Google го нуди бесплатното решение кое се вика SketchUp. Ова е е програма за моделирање објекти и други предмети во 3Д облик. Лесен за користење, а опциите се јасни […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Аpple го надогради Boot Camp алатката да подржува Windows 7. Ова може да им користи на Mac корисниците па најдов доста корисен текст од DigitalTrends за како да инсталирате Windows 7 на Mac. Ќе требa да го надоградите Boot Camp. Потребно е да се направи нова NTFS партиција за Windows-oт (мин 16GB). Откако ќе […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Излезе новиот Firefox 3.6 кој е со вградена опција за Personas, наместо досегашното инсталирање додатоци. Personas е персонализирање на изгледот на прелистувачот со најразлични теми креирани од корисниците. Инсталирајте го додатокот или новиот Firefox 3.6 и отидете во галеријата на getpersonas.com. Во галеријата ќе најдете над 30.000 различни теми. Тоа што е кул е […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Еве еден интересен совет за сајт кој го видов на твитот од ИТ министерот Ивановски. Се работи за Popurls – одличен сајт-агрегатор за актуелните вести од најпопуларните сајтови на интернет, Google, Twitter, Reddit, Delicious, Yahoo, YouTube… Flickr e феноменален… и многу други. Сајтот секако може да се персонализира, но до одредени граници. Бидејќи се […]

Прочитај повеќе

{mosimage}На Twitter (tnx Гоце) наидов на доста интересен сајт – LectureFox. Овој сајт нуди листа на бесплатни универзитетски лекции од светски познати универзитети како Berkley, Stanford, Harvard….

Прочитај повеќе

{mosimage} Privatnost.info е проект наменет за сите Facebook корисници кои сакаат да научат како да си ја зачуваат приватноста на друштвената мрежа. „Шала на страна, приватноста е голема работа, посебно во денешницата на интернетот. Секој има пристап до сегде, и што сака може да објавува. Колку повеќе работи ставате на интернет, толку повеќе ја загрозувате […]

Прочитај повеќе