(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Во свет во кој изобилуваат најразлични камери и селфи стапчиња, се чини дека нема потреба од уште […]

Прочитај повеќе

Viber е популарна апликација за чет која ја користат 100 милиони активни корисници месечно. Тоа се 100 милиони телефонски броеви кои се регистрирале на сервисот. Тоа се и 100 милиони можни пропусти во приватноста бидејќи проблемот кој го има Viber е што ги користи телефонските броеви како идентификатор на корисникот. Зад тој телефонски број се […]

Прочитај повеќе

Најновиот апдејт од Tesla дојде со софтверска надградба на своите возила кои сега можат автономно да управуваат. Софтверот е импресивен, но ова не е изненадување, со оглед на тоа дека возилото отсекогаш имаше импресивни карактеристики. Една таква функционалност, која беше достапна од претходно е можноста Tesla моделите да можат да проценат каде се наоѓаат дури […]

Прочитај повеќе

Македонија останува на листата на држави кои се под сомневање дека го користат шпионскиот софтвер за следење FinFisher, вели новиот извештај на Citizen Lab. Она што подеднакво загрижува е што шпионскиот софтвер сега се појавува во повеќе држави од преходната година. „Нашите резултати покажуваат дека во 32 држави најмалку едно владино тело го користи софтверот […]

Прочитај повеќе

Aurous е софтвер за стримање на музика кој овозможува корисниците да ги слушаат своите омилени песни преку стримање на торент. Апликацијата е достапна за трите десктоп оперативни системи Windows, OSX и Linux. Апликацијата чиј дизајн е речиси копија на Spotify е дело на Ендрју Самсон од Флорида, јави The Next Web. Апликацијата овозможува пребарување по […]

Прочитај повеќе

Со рекордни 26,5 милиони нарачки, годинешниве празници се со рекордна продажба за Amazon ова значи дека секоја секунда биле нарачувани 306 продукти. Kindle Fire HD е најпродаван, најподаруван и најпосакуван артикл од сите производи кои ги продава компанијата. Ова е само мал дел од податоците кои ги објави Amazon, но овој пат на позабавен начин. […]

Прочитај повеќе

Програмирањетo, смислување нови стартапи, дизајнирањето, апликации, програми, хардвер… колку и да е забавно сето тоа знае да стане досадно и напорно. Посебно во овие летни горештини. Па што да се прави? Што прават гиковите кога сакаат да се рекреираат?

Прочитај повеќе

Креаторите на веќе најиграната фудбалска игра Pro Evolution Soccer успеаа да се договорат со УЕФА за лиценцирање на Лигата на Шампионите цо цел да додадат нова мод во самата игра која од година во година е се поактуелна и подобра.

Прочитај повеќе