Следните 10 години ќе бидат преполни со иновации во автомобилската индустрија. Бројот на компании кои тестираат електрични и автономни возила е огромен. Стартапи како Uber и Lyft најавуваат дека во иднина сметаат на флота на автономни возила, а расте и бројот на држави кои се прилагодуваат и ги менуваат законите, за да им излезат во пресрет на производителите. […]

Прочитај повеќе

Основачот на американскиот тим Digital Chaos, во кој учество има и Мартин “Saksa” Саздов во мај има споделено видео на YouTube од куќата во Аризона, САД во која што тренира тимот. Како што претходно објавивме, Digital Chaos освоија второ место и 3.4 милиони US долари на најголемиот е-спорт турнир The International.

Прочитај повеќе

Деветнаесет годишниот Џошуа Бродер од Лондон е креатор на DoNotPay, првиот робот адвокат. Роботот им помогна на 160,000 луѓе кои имаа проблеми со казни за паркирање во Лондон и Њујорк, а сега г. Бродер најaви нов проект, робот кој ќе им помогне на бездомниците. Роботот ќе им помогне на бездомниците со бесплатна правна помош. Новата функционалност на роботот ќе […]

Прочитај повеќе

Кика Авеиро продолжува со својот видео серијал на тема стартап. По гостувањето на Петар Ниновски од Brainster, сега Кика Авеиро на гости ја има Ева Пиперевска, една од основачите на Skopje Startup Weekend и маркетинг менаџер на G6. Во опуштен муабет, се разговара за погледите на Ева кон македонската стартап заедница, што недостасува, што е доброто и […]

Прочитај повеќе

Apple можеби и нема да произведува сопствени возила, но компанијата работи на софтвер кој ќе биде платформа за постоечките производители на автомобили. Промените во определбата на Apple да се откаже од паметно возило доаѓaат речиси истовремено со регрутирањето на Ден Доџ од BlackBerry на местото лидер на Project Titan. Тој е втор човек во Project […]

Прочитај повеќе

Netsy е македонска Android апликација која служи како алатка за конверзија помеѓу бруто и нето плата. Освен ова апликацијата има подетален преглед кој овозможува да се запознаете колку од издвоените пари се за данок, колку одат во пензиски фонд и колку одат во здравствен фонд. Графичкиот приказ и идејата на апликацијата се добри, иако реализацијата […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите љубители на стрипови! По подолго време во Скопје во организација на издавачката куќа Стрип квадрат ќе се организира стрип фестивал. Фестивалот ќе биде искористен за претставување на состојбата со стрип културата, издавачките куќи, книжарниците, но и здружението за љубители на стрип Макстрипови. Покрај ова, ќе бидат присутни и дел од креаторите на […]

Прочитај повеќе

Подкастот за игри GG.mk се реши финалето на својата втора сезона да го организира пред жива публика, на 15-ти јуни во една од кино салите на Cineplex во Сити Мол. Што може да очекуваме? Најверојатно подкастот ќе продолжи со исто темпо да рецензира игри, само што овој пат најавуваат дружење со публиката, да чујат совети […]

Прочитај повеќе

Ииии… во јубилејната, цагер (!?) 33-та епизода на GG.mk гостуваат Сузана Трајковска и Картон Гејмс од Game Developers Hive кои дискутираат за креирање на гејминг центар во Битола, и за инспирацијата да се прават игри; се отпакува Collector’s Edition Overwatch и се подготвуваме на официјалното пуштање во продажба на македонската игра Excubitor.

Прочитај повеќе

Менаџерот Петер Менш на eден од најпопуларните бендови од пред 20 години – Metallica, но и Red Hot Chilly Peppers и Muse, го спореди YouTube со ѓаволот. „Не нѐ плаќаат воопшто, ако некој не направи нешто со YouTube, готови сме. Крај. Некој нека ги изгасне светлата.“, вели г. Менш, во изјава која е и премногу […]

Прочитај повеќе

Иднината на новинарството е во Нови Сад, тврди Startit.rs, објавувајќи фантастична вест за новосадскиот стартап Content Insights, кој доби вкупно 1,1 милион евра од неколку фондови: North base Media, Neveq и Eleven. Парите на Content Insights, кој стартуваше пред само две години, му се потребни да го зголеми тимот и да ги усоврши своите алатки […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите меѓународни ИТ конференции во регионот, Spark.me, ги повикува сите стартапи да се пријават на Sparkme Startup натпреварот до 4-ти мај. Натпреварот ќе се одржи во Будва на 28 и 29 мај, а победникот ќе има можност да учествува на TechCrunch Disrupt. Она што натпреварот им овозможува на учесниците е пристап до советници, […]

Прочитај повеќе