Новата година е период кога ветуваме многу, а (обично) исполнуваме малку. Проблемот се чини дека е во незнаење како ефикасно да се мотивираме и организираме, особено на подолги стази. Humble Bundle не го сака тоа и нуди невообичаен пакет од дигитални книги кои ќе пробаат да ве научат да ги отстраните менталните пречки и правилно […]

Прочитај повеќе

По завршување на новогодишните празници, доаѓа еден краток момент кога сфаќаме дека магијата е зад нас, а предизвиците на новата година веќе земале бројче и чекаат на ред. За среќа, таквата реализација сѐ уште e далеку од нас. Но, кога моментот ќе дојде, и кога еуфоријата ќе почне да бледнее, свртете нов лист и започнете […]

Прочитај повеќе

Не ви се чита книга. Не ви се ни игра игра. Во ред  е. Понекогаш, едноставно сакате да одмарате и да гледате некој од следниве sci-fi филмови кои излегоа во 2018 година! Black Panther Филм кој црпи ретро футуристички елементи и древни африкански обичаи за да прераскаже приказна на крајно свеж начин. Феноменални дизајни на […]

Прочитај повеќе

За многумина, новогодишните празници се одлична прилика за привремено криење од светот, втурнување во фотелја и губење во пишаниот збор. Таквото нешто, меѓутоа, не би било можно без листа од книги кои излегоа во 2018 година и станаа инстант хитови, книги кои ќе бидат особено ценети од сите оние кои се по технологија. Bad Blood: […]

Прочитај повеќе

Concept Two е вториот супер електричен автомобил на Rimac Motors. Компанијата го претстави новото возило на Саемот за автомобили во Женева. Станува збор за потполно ново возило, а перформансите се навистина луди. До 300 km/h возилото забрзува за само 11.8 секунди; максималната брзина му е 412 km/h, а од 0 до 100 km/h му се […]

Прочитај повеќе

Во трката за поефикасно работење, кратенките преку тастатурата играат клучна улога. Токму поради тоа, одлучивме да издвоиме над 30 кратенки кои едноставно морате да ги знаете! Во случај да пропуштивме некоја клучна кратенка, дефинитивно кажете ни во коментарите, форумот или пак преку социјалните мрежи! Windows оперативен систем Shift + delete – Директно го брише селектираниот […]

Прочитај повеќе

Скот Галовеј најверојатно го одржа најдобриот TED говор оваа година. Професорот Скот Галовеј зборува за тоа како најголемите компании денес, Amazon, Apple, Facebook и Google манипулираат со корисниците. Во неверојатно забавен говор, г. Галовеј го објаснува успехот на секоја од овие компании.

Прочитај повеќе

На 18 декември 2010 година, Мохамед Буазизи се самозапали, ова беше првиот настан со кој започнаа немири во Тунис. Наскоро, во јануари се промени власта во Тунис. Во период од 18 декември до 1 февруари, протести започнаа во речиси сите држави во Северна Африка и Блискиот Исток. Протестите и промените на властите во овие држави се […]

Прочитај повеќе

Понекогаш најинтересните говори доаѓаат кога не го очекувате тоа. Еден од најдобрите шахисти, Гари Каспаров зборува за своето искуство и партиите шах со суперкомјутерот на IBM DeepBlue. Секако говорот не остана само на ова па ќе може да дознаете многу повеќе од г. Каспаров. Советот на шампионот: „Не се плашете од интелигентните машини, работете со […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на Tesla и најверојатно најкул претприемачот на сите времиња, смета дека во иднина сите ќе земаат универзален основен приход. „Најверојатно ќе завршиме со универзални основни приходи за сите, или нешто слично поради автоматизацијата. Не знам што друго би можеле да направиме.“, вели г. Маск. „Луѓето ќе имаат време за друга работа, за […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција на IBM, Watson за прв пат создаде трејлер за филм. Оваа необична пракса беше извршена врз постоечкиот филм Morgan. Watson го анализираше целиот филм, и од него ги одбра најдобрите делови и креираше трејлер. Со оглед на тоа дека и филмот е хорор за вештачка интелигенција, изборот на Watson за креирање страшeн трејлер, е логичен. […]

Прочитај повеќе

Сопственикот на еден од најпопуларните торент сајтови KickassTorrents е уапсен во Полска. Триесет годишниот Артем Ваулин од Украина е уапсен на барање на американските власти кои го обвинуваат за нанесување штета од 1 милијарда долари! Најверојатно го очекува екстрадиција во САД. Тој е осомничен за нарушување на авторските права и интелектуална сопственост, но и за […]

Прочитај повеќе