Стартуваше како форум за студенти, па потоа се реконструираше во портал со информации за факултетите, и за само една година Факултети.мк успеа да стане еден од најпопуларните дестинации за студентите со околу 30.000 дневни посети, и околу 62.000 Facebook фанови. Марјан Алексовски, дел од тимот зад Факултети.мк, вели дека на почеток си поставиле поскромни оптимистички […]

Прочитај повеќе

Неодамна објавениот агрегатор за блогови, Блогираме.мк oрганизира журка по повод „раѓањето на нашето сајбер-катч“ на која ги повикува сите заинтересирани блогери и тие што се мислат да отворат блог за да се запознаат и дружат. Дечките од Блогираме.мк велат дека проектот е креиран од заедницата за заедницата, и ова е еден добар начин да се […]

Прочитај повеќе

Целта на Hashstats.net е да им помогне на компаниите да ги разберат подобро резултатите од нивните маркетинг кампањи на друштвените мрежи. За да го реализираат oва, креаторите на проектот New Media Mk и дизајнерот Даниел Јанев ќе користат посебно изработен процес од три дела: најава на кампањата што вклучува следење на #хаштаговите, потоа мониторинг и […]

Прочитај повеќе

На 26-ти Март во Бизнис центарот на Скопски Саем, со почеток во 14 часот ќе се одржи првата SharePoint конференција во Македонија на која ќе предавања ќе оддржат едни од највлијателните луѓе од SharePoint заедницата. Може да се пофалиме дека на конференцијата за предавачи ке ги имаме едни од најголемите SharePoint Community Influencers зад кои […]

Прочитај повеќе

„Да се разбере пазарот е клучно и додека многу млади претприемачи се ентузијастички наклонети кон нивните идеи, важно е да бидат и разумни.”, вели Реј Пауер, главниот извршен директор на македонската софтверска компанија iDevelop која креира on-demand бизнис решенија и досега го има лансирано софтверското решение ActiveReception.com. Каков вид на веб апликација е ActiveReception и […]

Прочитај повеќе

Амелија Андерсдотер, 24-годишната евро-пратеничка од шведската Пиратска партија, е дел од Комитетот за индустрија, истражување и енергија кој, заедно со уште три други европски комитети, ќе треба да даде своја оценка за трговскиот договор ACTA кој предизвика протести низ стотина европски градови. Амелиjа влезе во Европскиот парламент во 2009-та, но чекаше две години за да […]

Прочитај повеќе

Досега Тим Кук, директорот на Apple веќе имаше едно големо откривање на продукт на кое ги покажа своите презентациски способности меѓу публика, навикната на добро познатиот стил на Стив Џобс. Втората негова поголем настап се случи на конференцијата за технологија и интернет на Goldman Sachs. Во својот говор Тим Кук презентираше неколку различни теми од […]

Прочитај повеќе

Од 2011-та МАРНет стана самостојна институција, а од оваа година доби и свој сопствен буџет. Регистарот на домени сега е преместен на нова локација (спроти Соборниот Храм во Скопје), а новиот директорот Сашо Димитријоски вели дека институцијата ќе биде реформирана, а домените комплетно ослободени. „Сега регистрираме .мк домени за 5 минути. Ни донесувате барање, регистираме […]

Прочитај повеќе

Во битката која ќе ја одлучи иднината на сајтовите кои служат за закачување и споделување фајлови не се вклучени само тие што се сомничат дека помагаат на пиратеријата, туку сите сајтови кои дозволуваат да се складира содржина преку облакот, велат адвокатите на RapidShare. RapidShare е сличeн по функционалност со Megaupload, но не и во управувањето […]

Прочитај повеќе

Fejs.mk, Fail.mk, 9gag.mk, Demotivacija.mk… За помалку од една година, овие „нови“ забавни сајтови, кои ги користат интернет меми и „рејџ“ карактерите, станаа едни од најпопуларните .мк сајтови посетувани од десетици илјади корисници дневно. Иако концептуално се копија на популарни светски сајтови, тие се оригинален хит кај македонските корисници бидејќи успеваат да ја локализираат најдобрата содржина […]

Прочитај повеќе

Јавен, во реално-време и едноставен, но не и друштвен. Вака ко-основачот Џек Дорси ја опишува својата друштвена мрежа Twitter. Тој на DLD конференцијата објасни дека Twitter е начин да се дознае за што прават пријателите, но повеќе од тоа е алатка да се дознае за што прават другите луѓе кои се блиски до вас од […]

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи ги ставаат корисниците во опасност со тоа што им го бараат вистинското име, вели основачот на Free Software фондацијата, Ричард Сталман. Неговата критика кон друштвените мрежи, поточно кон Facebook, е што мрежата ги набљудува корисниците преку Like копчињата кои се наоѓаат на надворешните сајтови. „Facebook прави масовно набљудување. Ако има Like копче на […]

Прочитај повеќе