Секој петок во 19:30 часот на телевизија Алфа се емитува емисијата за ИТ новости „Клик“. Продуцирана од Light Bulb productions, концептот на емисијата и анимациите се нешто свежо на македонската ИТ сцена. Токму иновативноста ни се допадна и затоа It.com.mk, со задоволство, склопи соработка со „Kлик“ да им обезбеди квалитетна ИТ содржина. Се надевам ќе уживате!

Прочитај повеќе

<надополнување>Дојде и моментот да се доделат стипендиите. .. До истекување на рокот за пријавување, добивме повеќе од 80 апликации, од кои моравме да избереме 12 кандидати за ECDL и само 8 за Microsoft Official Course 50322A. Изборот беше навистина тежок и во името на IT.com.mk и B-Kings им благодариме на сите за учеството!

Прочитај повеќе

Со цел да се дискутира, споделува и информира за се ИТ во секое време и секое место ја креиравме мобилната верзија на форумот на IT.com.mk.

Прочитај повеќе

Заврши WCG.Победник во Counter-Strike е тимот Na’Vi. Бидејќи 24 корисници го фаворизираа овој тим во нашата наградна игра моравме да отидеме на рандом бирање победник користејќи го Random Line Picker. Ако не ни верувате, подолу има видео како е избран победникот, а може и да си го пробате сервисот да видите како функционира.

Прочитај повеќе

<Надополнето> Помина четврток и 22 часот. WCG натпреварите започнаа, а нашава игра заврши. Доколку постирате одговор, за жал, нема да се важи. Ви посакуваме добар погодок и се читаме на крај кога ќе биде прогласен победникот. Во меѓувреме следете ги ENTiTY која го победија својот прв натпревар.</надополнување>

Прочитај повеќе

Рутински читајќи ја нашава дневна бело-жолта штампа, на мое големо изненадување во текст на Дневник неповрзан со технологијата, ниту пак со некои сензационалистички теми околу технологијата, забележав нешто доста интересно… во некој судски процес судијата побарал од обвинетиот да му ја приложи целата одбрана од 50 листа на USB за да се забрза постапката. Oбвинетиот саркастично објавил дека во затворот немал пристап до компјутер…

Прочитај повеќе

Користеноста на Google Chrome се зголеми пет пати во последниве година дена, односно сега 30 отсто од посетите на It.com.mk доаѓаат од тој прелистувач.

Прочитај повеќе

Заврши веб дизајн предизвикот на IT.com.mk во соработка со Мk Host, а победникот е….

Прочитај повеќе

Првата фаза од предизвикот заврши. Имаме 38 пријавени веб сајтови. А сега дами и господа следи гласањето. Анкетата е поставена на форумот и секој читател може да ги разгледа сајтовите и да гласа за еден сајт.

Прочитај повеќе

Дали мислите дека сте добар веб дизајнер? Имате вештини? Тогаш покажете го вашето дело и дозволете другите да ве оценат! Со цел да ги промовира дизајнерите од Македонија, IT.com.mk во соработка со Mk Host стартува натпреварување за најдобар и најинтересен веб дизајн.

Прочитај повеќе

Здраво форумџии и гости на форумот на IT.com.mk. Сигурно забележавте дека не може да се постираат мислења на форумот, при обидот да се направи тоа се добива празна страна. Работиме на случајот да се среди проблемот што е можно поскоро.

Прочитај повеќе

Дизајнот пред се има цел да ја истакне разновидната ИТ содржината многу повеќе од стариот дизајн, кој иако беше поелегантен, беше и ограничен во функционалноста. Затоа се решивме за ваков нов дизајн на WordPress платформата.

Прочитај повеќе