Бугарски криминалци украле 3 милиони долари во крипто валути, по 2 милиони сè уште се трага

Организирана криминална група од Бугарија на илегален начин „заработила“ 3 милиони долари во крипто валути. Полицијата трага по уште 2 милиони долари кои исчезнале.

Властите во Бугарија ја следеле криминалната група од јуни 2018 година. Активностите на групата се главно во Бугарија, но и во Европа. Групата е уапсена на 22 ноември.

Тројца жители на Бугарија се уапсени, а полицијата пронашла клучеви за крипто берзи и крипто паричници. Засега е непознато како тројцата Бугари дошле до овие средства. Полицијата запленила и еден автомобил кој е купен со крипто валута, јави 24chasa. Цената која ја платиле за автомобилот е 35 000 долари.

Бугарскиот обвинител објасни дека групата е исклучително информатички писмена, токму овие вештини им помогнале да ги украдат овие средства.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии