Бил Гејтс е подобар од Бетмен (инфографик)

Бил Гејтс, ко-основач на Microsoft и вториот најбогат човек во светот, донирал во добротворни цели околу 28 милијарди долари, или скоро 48 отсто од својата вредност, се вели во инфографикот на Frugal Dad.

Според инфографикот, г. Гејтс спасил околу 5,8 милиони животи со инвестирање во вакцини и подобрено здравство за децата ширум светот, посебно во земјите во развој.

Шестте милиони спасени деца не е единственото нешто што го прави подобар од Бетмен, како што го нарече култниот американски комичар Џон Стјуарт, туку и тоа што г. Гејтс бара од богатите да дадат „минимум“ 50 отсто од своето богатство за филантропска кауза за да се подобри здравството и квалитетот на животот ширум светот.

Извор: frugaldad.com

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии