Baldur's Gate е омилената видео игра на дизајнерите на игри

Една од позабавните вести која беше објавена во првиот број на бесплатниот месечник посветен на гејминг индустријата >WGE:MAG се резултате на гласањето на околу 1.000 дизајнери на видео игри кои ja oдбираа својата омилена видео игра.

На прво место според бројот на гласови е играта на студиото Bioware, Baldur’s Gate. Се сеќавате на играта? Таа беше претставена во 1998-ма.

Втори според изборот на дизајнерите се Blizzard и нивната Diablo, а на трето место е авантурата на сега гајминг студиото на Џорџ Лукас, Curse of The Monkey Island. Листата најдобри пет ја затвараат Shadow of the Colossus и Mass Effect. Интересно е што во првите три игри првите три се излезени поодамна и се екскулизвни за PC (додуша во тоа време и немаше компетитивни платформи), Shadow of the Colossus e PS екслузивитет, а единствено Mass Effect е излезена за трите платформи.

Oнлајн списанието е World Gaming Executives: MAG е издадено од истоимената мрежа која пости четири години. Организацијата има 30.000 членови, а од логоата на нивната страна може да се заклучи дека дел од здружението се вработени и во Blizzard, Apple, nVidia, Ubisoft, Virgin Games и повеќе други прославени гејминг компании.

Целосна листа на омилените 20 игри на дизајнерите.

 1. Baldur’s Gate серијалот
 2. Diablo серијалот
 3. Curse of Monkey Island серијалот
 4. Shadow of the Colossus
 5. Mass effect серијалот
 6. Batman Arkham Asylum
 7. Starcraft
 8. The Legend of Zelda
 9. EverQuest
 10. Devil May Cry
 11. Tomb Raider серијалот
 12. Bioshock
 13. Metal Gear Solid
 14. World of Warcraft
 15. Deus ex
 16. Super Mario серијалот
 17. Call of Duty: Modern Warfare
 18. Silent Hill
 19. Assassins Creed
 20. Deadspace

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии