Ова е пост на G4M3R оригинално објавен на форумот на ИТ.МК. За повеќе интересна содржина, дискусија и дружење приклучете се на форумот на ИТ.МК. Знам дека се дискутираше во другата тема, но за овој (целосен) проект мислам заслужува засебна тема во која се содржи целиот материјал за изработка. Претходен пост каде имав на кратко објаснето […]

Прочитај повеќе

Интернет како платформа нуди огромни можности за едукација на сите кои сакаат да ги надградат своето знаење. Еден од најголемите проблеми е недостигот на квалитетна едукативна содржина на македонски јазик. За жал туторијалите на македонски може да ги изборите на прсти. Од неодамна благодарение на туторијалите на Горан Јованоски сите заинтересирани кои сакаат да научат […]

Прочитај повеќе

Ова видео е продолжение од претходните видеа за CSS селектори. Во ова видео Никола продолжува со објаснување за начините на кои може да селектираме елементи и тоа овој пат ќе научиме за условна селекција и за елементи кои исполнуваат повеќе услови. Никола Ѓоргиев е фронт-енд девелопер кој своето C#, Unity, JavaScript и React искуство ги споделува со […]

Прочитај повеќе

Во оваа епизода на GG PODKAST може да видиме супер нови видеоигри, ама фокусот на прегледот на ZеnBook Flip 13. За љубителите на гејминг оваа епизода има Alien: Fireteam, Hood: Outlaws and Legends, Loop Hero.

Прочитај повеќе

На 25-ти февруари се одржа квалификациската рунда на Google Hash Code 2021. Во Македонија учество земаа 16 тимови во 3 виртуелни локации: Netcetera, Web Factory и Inellipse. Кај Netcetera беа регистрирани и учествуваа 7 тима, односно 26 учесници; во Web Factory 2 тима, односно 8 учесници; и во Inellipse 1 тим. За жал иако македонските […]

Прочитај повеќе

Symphony Digital е брзорастечка ИТ компанија која покрај решавањето на едни од најтешките предизвици во ИКТ индустријата, амбициозно инвестира  во личниот и професионален развој на своите вработени преку невообичаена интерна култура и начин на работење. Основана под мотото “симфонија не може да се отсвири од само еден човек” веќе 15 години оваа ИТ компанија работи […]

Прочитај повеќе

Во јубилејното 100-то издание на #Комкаст организаторите на поткастот се сеќаваат на првите епизоди и почетоците. Епизодата е своевидна ретроспектива на комкастот низ годините. „Гости“ во епизодата се четири од пет „домаќини“ на комкастот: Дарко Булдиоски, Мите Кузевски, Сеад Џигал и Дарјан Раденковиќ. #Комкаст e видео подкаст за технологија, маркетинг и нови медиуми со Дарко Булдиоски од NewMedia […]

Прочитај повеќе

Ова видео е продолжение од минатото видео за CSS селектори. Во ова видео Никола продолжува со објаснување за начините на кои може да селектираме елементи и тоа овој пат ќе научиме за комбинатори. Никола Ѓоргиев е фронт-енд девелопер кој своето C#, Unity, JavaScript и React искуство ги споделува со сите преку туторијали на својот YouTube канал. […]

Прочитај повеќе

Супер епизода за сите кои го следат поткастот најмногу за видеоигри. Овојпат може да ги видиме реакциите на Гораст, Данко, Бобо и Паци за State of Play конференцијата на Sony, но и за куп други игри. Трејлерот на Elden Ring ја отвори епизодата, а потоа имаше куп други видеоигри кои ќе ги погледнете. State of […]

Прочитај повеќе

Во 99-та „епизодата“ на #Комкаст се дискутира за контент маркетинг и што е потребно за креирање на квалитетна содржина. Гостин на Дарко му е Данче Азаманова од Embed Social. За креирањето на маркетинг кампања се потребни повеќе предзнаења: од сервисот што се рекламира до навиките на корисниците/купувачи кои би биле заинтересирани. Она што го одликува […]

Прочитај повеќе

Ова е гостински текст на Нетцетера за нивната работа за воведувањето на македонскиот јазик во библиотеката spaCy. Вработените во одделот за иновации во Нетцетера заедно со дел од практикантите во компанијата го воведоа македонскиот јазик во библиотеката spaCy. Ова го отвора патот за развој на вештачка интелигенција на македонски јазик. Обработката на природни јазици (en. […]

Прочитај повеќе

Наскоро ќе има нов Mortal Combat филм, а веќе можевме да го видиме и првиот трејлер. Во овој поткаст може да ја видиме реакцијата на Гораст, Бобо и Паци на трејлерот за филмот, но и на најавата за серијата инспирирана од Dota, Dragon Blood. За љубителите на видеоигри можеби и нема доволно најави за новитети, […]

Прочитај повеќе