{mosimage}Со испраќање на еден вид ултиматум од две години, Европската Унија бара од гејминг индустријата да изнајде решение преку кое ќе може да ги заштити очите на малолетните од насилни и крвави сцени присутни во скоро секоја популарна игра. На прес конференцијата беше истакнато дека овој потег е важен бидејќи игрите значајно влијаат на општествениот […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По објавување на плановите за свое ребрендирање од Македонски телекомуникации (МТнет) во T-Home брендот на Дојче Телеком и менување на своето трговско име во Македонски Телеком – акционерско друштво за електронски комуникации, компанијата најави и дека од 4 мај е-маил корисниците на сервисот на МТнет (@mt.net.mk) ќе имаат нов домен, @t-home.mk.

Прочитај повеќе

{mosimage}Минатиот викенд, според блогерскиот запис на сигурносната компанија NetCraft, некој успеал да експлоатира слабост присутна на официјалниот сајт на Барак Обама, кандидат за претседател на САД на следните избори. Што е уште поинтересно, нападот овозможувал пренасочување на сообраќајот кон сајтот на ривалот на Обама, Хилари Клинтон.

Прочитај повеќе

{mosimage}Најголемата компанија за производство на чипови Intel, денеска ги објави новите цени на своите quad-core процесори кои во одредени случаи достигнаа и намалениe до 50 проценти. Ова намалување на цените следуваше по објавувањето на новите модели на Celeron и Core 2 Duo процесорите.

Прочитај повеќе

{mosimage}Најголемиот телеком во САД AT&T и еден од најуспешните произведувачи на мрежна опрема Cisco денеска изјавија дека ќе ги здружат своите сили и ќе започнат со продавање на високо квалитетен систем за видео конференции. Деталите околу финансиската спогодба не беа јавно објавени, но беше истакнато дека со продажбите се очекува да се започне при крајот […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Во следниве неколку дена може да очекуваме од страна на Skype, компанија во сопствеништво на eBay Inc., да претстави неколку кориснички планови за овозможување неограничени интернационални разговори во 34 земји во светот за цена од само 10 долари месечно. Првичните шпекулациите беа потврдени од страна на Дон Алберт, потпретседателот на Skype за северна Америка.

Прочитај повеќе

{mosimage}Иаку сеуште не се знае што навистина ќе се случи, во текст објавен денеска на Time.com беше истакнато дека Стив Балмер и Microsoft почнале со најмување на лобисти кои како задача ќе имаат да ги убедат регулаторните тела во давање на зелено светло на евентуалната зделка, односно купувањето на Yahoo! од страна на Microsoft.

Прочитај повеќе

{mosimage}И покрај сите очекувања и статистики припремени од аналитичарите на Wall Street во кои се тврдеше дека Google нема да оствари голем профит во првата четвртина од 2008, Google денеска ги објави своите финансиски извештаи во кои на големо изненадување на сите, истакна дека во првата четвртина од 2008 година бележи зголемување на профитот од […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Денеска на официјалниот блог на Google за Google Earth и Google Maps беше објавена најновата верзија на популарниот софтвер за виртуелно истражување на земјината топка, Google Earth. Во верзијата 4.3 која засега е во бета издание ви се претставени поголем дел на подобрувања и неколку значајни промени како побрзо вчитување на 3D објекти и подобар […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Популарниот сајт The Pirate Bay преку својот најнов сервис Baywords ќе се обиде да докаже дека интернетот е медиум кој не треба да биде цензуриран или ограничен на било каков начин и дека сите негови корисници имаат право на целосна слобода во изразување. Baywords е блог сервис кој ќе им овозможи на блогерите да постираат […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Жител од Колумбија е осуден на 9 години затвор поради комплексна компјутерска измама на која потклекнале повеќе од 600 луѓе. Одговорен за измамата, Марио Симбакуеба Бонила (40), исто така бил осуден на 3 години надзор по неговото отпуштање како и забрана за пристап до компјутер и уреди кои овозможуваат пристап до интернет.

Прочитај повеќе

{mosimage}Google вчера објави дека ќе почне активно да ја користи технологијата за препознавање на слики во видеа со цел да се обиде да ги отстрани сите видео материјали на своите сајтови кои промовираат или содржат детска порнографија. Истата технологија за распознавање на слики засега е користена и за YouTube за да се спречи објавување на […]

Прочитај повеќе