Оваа недела најголемата македонска платформа за е-трговија Grouper го промени сопственикот. Полската компанија Payten, која е во сопственост на Asseco е нов сопственик на Grouper. Grouper е основан во 2011 година по глобалната популаризација на платформите за групно купување кога на локалниот пазар се појавија доста играчи во ова поле – дел локални, дел регионални, […]

Прочитај повеќе

Гостин на оваа епизода на Дарко Булдиоски во 102-то издание на поткастот Комкаст му е Гент Мехмети. Тема на „епизодата“ е маркетинг инка или marketing funnel и секако прилагодување за организирање на успешни „funnel“ кампањи. Гент Мехмети е B2B Copywriter & Marketing Consultant и Head Of Marketing во LEORON Institute. Поткастот е супер интересен за […]

Прочитај повеќе

Соработувај со ентузијасти слични на тебе, дискутирај теми кои се во тренд и најди решенија на предизвиците кои ги имаш! 05 мај 2021 – ⋮IWConnect, глобална, мултидисциплинарна IT консултантска компанија, со седиште во Битола, Македонија соопшти дека за првпат во Македонија, а и на Балканот организираа MuleSoft meetup група. MuleSoft meetup групата е организирана во […]

Прочитај повеќе

Асоцијацијата зе е-трговија на Македонија, неодамна објави дека го организира првиот 48 часовен хакатон за намалување на сивата економија во е-трговија насловен “Хакирај ја сивата економија во е-трговија” кој ќе се одржи онлајн, од петок, 14 мај до недела, 16 мај. Предизвикот на овој хакатон е „Како да се намали сивата економија во е-трговија?“ и […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс) ПРОФИЛ Датум кога официјално започнавте со работа: Digital Present во Дебар Маало, Скопје, Македонија започна со работа во 1-ви јули 2015 година. Од кого е основана компанијата? Компанијата е со приватен капитал, […]

Прочитај повеќе

Од април 2021 година, македонската компанија Еконет премина во сопствеништво на Synami. Synami веќе 20 години успешно делува на домашниот, но и на меѓународните пазари. Аквизицијата доаѓа по најавите за раст и проширување, како по бројот на вработени, така и за развој на нови напредни софтверски решенија и продукти на Synami. Зад двете компании стои […]

Прочитај повеќе

Овој викенд основачот на Tesla и SpaceX, Елон Маск беше гостин-домаќин на популарното шоу Saturday Night Live. Тој на почетокот на шоуто откри дека има Аспергеров синдром (облик на аутизам). Во еден сегмент од шоуто кое изобилува со шеги г. Маск објаснува што е dogecoin, и општо крипто-валутите. Цената на оваа криптовалута растеше пред шоуто, […]

Прочитај повеќе

Полската компанија Payten е нов сопственик на најпопуларната македонска платформа за  е-трговија Grouper. Payten е дел од полскиот гигант Asseco кој од пред неколку години е сопственик и на софтверската компанија Pexim. Компанијата креира софтверски решенија за платежна индустрија за финансиските и не-финансиските институции, кои поддржуваат картични и не-картични трансакции. „Payten се стекна со сопственост […]

Прочитај повеќе

Во овој дел од Python лекциите ќе се запознаеме што се, како се дефинираат и како се користат податочните структури „tuples“. Во туторијалот може да дознаеме и кои се некои разликите помеѓу податоци организирани во tuples и податоци организирани во листи. Недостатокот на видео туторијали на македонски за програмски јазици е една од причините која […]

Прочитај повеќе

Мешањето на различни плочки RAM меморија секако не е идеалното решение, но што можете да направите ако меморијата која ја поседувате не е повеќе достапна? Сo DDR 4 е „казната“ за мешањето на различни плочки е помала, иако перформансите ќе бидат намалени. Сепак она што е поважно во најголем дел од примерите различните DDR4 мемории […]

Прочитај повеќе

Во продолжение на Python туторијалите на Горан Јованоски останува истата тема – листи. Овој пат фокусот е на функции со листи. Во туторијалите може да се запознаеме со основните операции со листи: спојување на две листи, додавање и отстранување на елементи од листите, пребарување во листата и копирање на листи. Сите кои сакаат да дознаат […]

Прочитај повеќе

Супер игри и настани кои влијаат на целата гејминг индустрија се дел од оваа епизода на ГГ Поткаст. Гораст, Данко, Бобо и Паци се обидуваат да предвидат што ќе се случи со основачите на Blizzard кои ја напуштија компанијата и се приклучија на Dream Heaven. Од игрите може да погледнете што се случува со Warzone, […]

Прочитај повеќе