{mosimage}Британската полиција деновиве изведува акција и врши упади во домовите на наводните членови на DarkMarket, веб страница за измами со лични податоци. DarkMarket е всушност поставен од FBI. Тие заедно во соработка со британската Агенција за организиран криминал ја поставуваат стапицата наменета за криминалците кои тргуваат со украдени лични податоци, броеви на кредитни картички и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Доколку сте корисник (т.е. зависник) на сервисот за микро-блогирање Twitter, апликацијата Qwitter навистина ќе биде интересна за вас. Qwitter е онлајн сервис создаден од компанијата Contrast кој по кратка регистрација (бара од вас само корисничко име и е-маил) ќе започне да го следи вашиот Twitter и неговите следбеници и ќе ве извести доколку некој од […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Google објави нова верзија на својот прелистувач Chrome во обид да ги одстрани недостатоците на претходната верзија. Google Chrome верзија 0.3.154.3 е објавена на Chrome Dev каналот, и ќе им овозможи на луѓето кои работат на него да ги тестираат последните поправки и новите работи истовремено додека се развиваат.

Прочитај повеќе

{mosimage}Најголемата светска компанија која се занимава со истражување на полето на технологијата, Gartner Inc, објави негативни прогнози за потрошувачката во оваа индустрија за наредната 2009 година на конференција за ИТ менаџери која ја посетуваат инвеститори и аналитичари од Wall Street.

Прочитај повеќе

{mosimage}Според последните сигурносни извештаи, ризиците од спам и вируси кои ги напаѓаат мобилните телефони, се повеќе се зголемуваат. Заштитата на крајниот корисник во поглед на антивирусен софтвер, сеуште не е доволно развиена на пазарот на мобилна телефонија, така да целата работа сеуште се префрла на мобилните оператори.

Прочитај повеќе

Брз интернет е пасош до информатичко општествo и е важен фактор за економски развој – рече Вивиан Ридинг комесар за Информатичко општество и медиуми на Европската Унија, за проектот на ЕУ за брз интернет пристап за сите европејци, вклучувајќи ги и руралните средини, до 2010 година.

Прочитај повеќе

IT.mk редакција

во Свет

{mosimage}И покрај светската економска криза, Google се уште успева да прави пари. Иако аналитичарите не очекуваа во овие „темни“ времиња огромни профити, сепак Google од кликањето реклами пријави раст на 26% профит во третиот квартал на 2008 година. Компанијата пријави 1.35 милијарди долари профит за третиот квартал споредбено со минатата година кога во овој квартал […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Доколку и вие, како и огромен број на други корисници, уживате во можностите на Mozilla Firefox, еден од најкористените и најдобрите интернет прелистувачи во денешницата, ќе бидете навистина благодарни на следните неколку совети кои ќе ви помогнат да го подобрите своето искуство при користење на овој програм. Со помош на овие мали совети, за кои […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Македонскиот портал вчера беше нападнат од хакери кои оставија пораки „Македонија припаѓа на Грција“. Имаше истакнато и грчки знамиња, порака за поддршка на претседателскиот кандидат на САД, Барак Обама, и видео со националистичка содржина.

Прочитај повеќе

{mosimage}Тајванската компанија за електроника Luxpro Corp. го тужи Apple за обид за монополизација на пазарот на MP3 плеерите. Производите со кои Apple стана фактор во овој бизнис се iPod-от и iTunes програмот преку кој може да се купи музика. Аpple држи околу 70% од пазарот на MP3 плеери, а 90% од пазарот на плеери со […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Blog Action Day е ден кога блогерите од целиот свет се обединуваат и раговараат на една зададена тема. Овогодинешната тема е сиромаштија. Не-профитабилниот настан, кој започна во 2007, е отворен за сите блогери кои сакаат да дискутираат на оваа тема. Нормално ова не е само за блогерите, секој може да се вклучи со донација, објавување […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Откако блогерот Rob Church, татко на 14 годишно девојче забележал дека неговата ќерка е исчезната, започнал онлајн кампања за нејзино пронаоѓање преку својот блог и Twitter профил верувајќи дека интернет корисниците најбрзо ќе ја прошират веста и ќе помогнат во расветлување на случајот.

Прочитај повеќе