Посетите и разговорите со педагози и психијатар кога тоа е потребно се важен дел од здравјето на луѓето. За жал ова не е пракса во Македонија и најчесто луѓето не се консултираат и не ги посетуваат овие специјалисти дури и кога ова им е потребно. За да го надмине овој јаз Разговор.мк додаде нова функционалност […]

Прочитај повеќе

AlphaGo – The Movie е филм во кој преку приказната за AlphaGo се запознаваме со развојот на вештачката интелигенција и предизвиците со кои се среќаваат истражувачите. Во документарниот филм се следат неколку приказни, на професионални Go играчи и на девелоперите кои работат на вештачката интелигенција. AlphaGo – The Movie започнува со првите натпревари на компјутерот […]

Прочитај повеќе

Македонската апликација Challenger е започна на Startup Weekend 2018. Идејата на апликацијата е едноставна, преку натпреварување и награди ги мотивира корисниците да направат нешто добро за општеството и за планетата. Корисниците на Challenger секој ден пешачејќи или возејќи велосипед превоз завршуваат предизвици за кои добиваат поени. На крај овие поени може да се искористат за […]

Прочитај повеќе

Во изминатите денови слушнавме многу информации и шпекулации за Марјан Спировски кој беше прогласен за првиот македонски астронаут. Снимката од ракетата АНГАРА 5, на чија платформа беше гордо развеано македонското знаме беше само потврда на овој подвиг. Дополнително влијание имаа возилата со ознаките на ЕСА (Европската Вселенска Агенција) и РОСКОСМОС, кои се појавија на улиците […]

Прочитај повеќе

Оваа недела се одржува конференција во областа на FinTech – FinTech ReImagined. Виртуелниот настан е во организација на Adeva и ќе се одржи на 23-ти септември со почеток во 17:30. На форумот ќе бидат покриени теми од типот на Open Banking, Global Payments, Embedded Finance, Security & Infrastructure итн. Настанот е бесплатен за виртуелните посетители, […]

Прочитај повеќе

Индустријата за онлајн казина и коцкање бележи огромни промени во последниве години, со зголемено ниво на контрола и континуирано зголемување на фокусот на темата одговорно коцкање. Индустријата се стреми кон дистанцирање од негативниот имиџ во минатото со тоа што се фокусира кон тоа да им овозможи на корисниците безбедно, одговорно и забавно искуство. Каде се […]

Прочитај повеќе

Game Jam Plus e глобален хакатон на кој се креираат видеоигри. Настанот потекнува од Бразил и секоја година додаваат нови држави во кои се одржува. Game Jam Plus се одржува шеста година по ред. Оваа година за прв пат настанот ќе се организира и во Македонија. Локална поддршка како и секогаш кога видеоигрите се во […]

Прочитај повеќе

Од 13-ти до 30-ти септември преку меѓународната платформа за донации globalgiving.org, Импакт Фондација започна донаторска кампања наменета за собирање средства. Средствата ќе бидат наменети за поддршка на најмалку 10 самохрани мајки да се обучат како фриленсери и да започнат кариера на некоја од претпознатливите фриленсинг платформи. Целта се однесува на обезбедување на обуки за фриленс […]

Прочитај повеќе

На крајот на август македонскиот тим составен од пет гејмери Јане „aidKiT“ Апостолоски, Дамјан „kyxsan“ Стоилковски, Даниел „dan1“ Глигоров, Павле „stYleEeZ“ Стојановски и Кристиан „Cryveng“ Трпкоски победи во Counter-Strike: Global Offensive натпреварите на Европскиот куп на нации. За еден од најголемите еспорт успеси во Македонија зборувавме со Јане „aidKiT“ Апостолоски. Како се чувствувате по најголемиот […]

Прочитај повеќе

Лазо стана дел од приказната на ⋮IWConnect во Скопје во 2019 како Технички архитект. Од тогаш па сè до денес бил вклучен во многу проекти и создал огромна вредност за нашите клиенти. Неговите силни познавања во областа на технологијата, страста за учење и напредување во кариерата, работата со различни и модерни технологии, позитивниот став и […]

Прочитај повеќе

Македонскиот провајдер на софтвер за спортско обложување и еден од глобалните лидери во „iGaming” индустријата, BtoBet, со лансирање на својот прв бренд на платформата Aspire Global, го прошири своето присуство на пазарот во Обединетото Кралство. По консолидирањето со групацијата Aspire Global, годинава, во рамки на партнерството, BtoBet го претстави BetTarget, првично наменет за ирскиот пазар. […]

Прочитај повеќе

Ова е гостински текст на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, тие се и организатори на настанот. Под мотото „Ready, set, grow!” на 12 ноември 2021 година (петок) по четврти пат ќе се одржи годишната конференција за е-трговија, во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Конференцијата годинава ќе се одржи во хибриден формат, односно учесниците […]

Прочитај повеќе