Низ своите неколку генерации, графичките картички Asus DirectCU се покажаа како доста успешни. Моќниот систем за ладење резултира со пониски температори како и помала бучава, а со добро оптимизиран енергетски систем и квалитетни компоненти може да се очекува максимум од овие карти на реални тестови и оверклок. Знаејќи ги можностите, решивме и самите да тестираме […]

Прочитај повеќе

Денес ќе преставиме напојување од Chieftec, чие име е познато по производство на компјутерски напојувања и куќишта. Нивните производи се вбројуваат во средна класа во однос цена-квалитет. Моделот на напојување кој го земавме за тестирање овој пат е CFT-750-14CS. Го избравме ова напојување од неколку причини. Има двојна заштита, интелигентна фан контрола, добро иведено ладење, но […]

Прочитај повеќе

Следува уште една рецензија на уред од Patriot , бренд кој на пазарот се популаризираше со квалтетната изработка на мемориски модули, SSD и HDD. Она на што ќе обрнеме внимание овој пат е портабилниот хард диск PYRO Second Edition. PYRO SE за разлика од првата серија има неколку мали измени кои ги подобруваат перформансите. PYRO […]

Прочитај повеќе

Уште од само претставување на Sandy Bridge процесорите, се појавија и многу матични плочи кои се базиран на чипсет P67/H6 Express. Трите водечи производители ASUS, MSI и Gigabyte спремни ги дочекаа новите процесори LGA1155 модели. Овој пат ќе ви го претставам моделот ASUS P8P67 Deluxe, матична плоча која се покаже дека може да се носи […]

Прочитај повеќе

Sapphire Technology се главни партнери на AMD, и нивните графички од секогаш се одликувале со квалитетна изработка веќе 10 години. Доколку сте подготвени да купите добра картичка која и по перформанси и по цена ќе ги задоволи вашите потреби и можности тогаш Sapphire дефинитивно не смеете да го заобиколите. Тие се први кои успешно го […]

Прочитај повеќе

Во следниов тест ќе ви го претставам куќиштето на Cooler Master од серијата Elite, кое спаѓа во поевфтиниот дел од ценовникот. Станува збор за Elite 430 Black. Ова куќиште е наменето за корисниците со ограничен буџет кои сакаат функционално куќиште со не-наметлив дизајн. Технички карактеристики: Тип: Куќиште Производител: Cooler Master Модел: Elite 430 RC-430-KWN1 Тип […]

Прочитај повеќе

Со оглед на тоа што Intel Sandy Bridge е доволно долго на пазарот, слободно можеме да заклучиме дека компатабилните матични плочи се доста зрели со многу напредни опции, така да која плоча и да ја одбереме горе-доле сите се задоволителни и која и да ја одберете нема да погрешите. Со претставувањето на Intel Z68 чипсетовите […]

Прочитај повеќе

Apple на 4 октомври треба да го открие новиот iPhone 5, но наместо тоа сè погласни се шпекулацијата дека ќе претстави само нов подобрен iPhone 4S. Во конфигурацискиот документ во најновата бета на iTunes, деветта по ред, откриена е информација за нов iPhone наречен iPhone 4S. Според ова може да се заклучи дека Apple планира […]

Прочитај повеќе

Ова е еден краток текст во кој ќе се обидам да што е можно по сликовито да објаснам што е RAID технологијата и се што треба да се знае околу неа. Пред се наменето за оние помалку информираните.

Прочитај повеќе

Сигурно повеќето од вас барем еднаш дошле во ситуација да немаат доволно molex конектори на вашиот компјутер за да ги вклучат сите оние останати кулери кои дополнително го разладуваат компјутерот. Епа во таква ситуација се најдов и јас и решив да направам една „црна кутија“ која ќе има улога да дели струја на повеќе делови,и регулирање на истата.

Прочитај повеќе

Најдобрите програмери од натпреварот во програмирање CodeFu, организиран од Netcetera, ќе патуваат во Цирих на Jazoon, Java конференцијата за млади програмери.

Прочитај повеќе

(ова е гостински рецензија на Mартин Рајовски. Рецензијата е направена на тест верзијата на Windows 7 (build 700), така да може да има минимални разлики со оригиналната верзија на Windows 7)

Прочитај повеќе