(Доколку сакате да се вклучите во дискусијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Неодамна Nvidia го претстави GeForce GTX 1080 – првиот GPU базиран на Pascal архитектура, која има двојно поголем капацитет за виртуелната реалност (VR), во споредба со GeForce GTX TITAN X. Pascal покажува значително зголемување […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Пред само два дена беше објавена референтната картичка од R9 серијалот на Sapphire, која, за среќа на сите ентузијасти и љубители на јаки перформанси на графички картички, ќе можеме да се пофалиме и со наш […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, да прашате или споделите искуство, слободно приклучите се на форумот на IT.com.mk) Кој е најдобар таблет за цената која ќе ја платиме? Нашиот скромен пазар располага со спектар од таблет компјутери кои можат да ги задоволат сите разновидни потреби на потрошувачите. Еден од неколкуте брендови можат да се најдат […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, да прашате или споделите искуство, направете го тоа на форумот на IT.com.mk) Logitech повеќе од 30 години се занимава со дизајн и производство на квалитетни периферни уреди. Квалитетот на поголемиот дел од производната програма на Logitech е потврден од потрошувачите и неговата распространетост. Овој пат на тест земавме еден […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да дискутирaте за рецензијата, да прашате или споделите искуство, направете го тоа на форумот на IT.com.mk) Logitech е на тронот кога е во прашање гејминот. Со G серијата уште од далечната 2006 години докажа дека може да направи опрема за играње со висок квалитет и одлични перформанси. Неколку години подоцна Logitech ја престави […]

Прочитај повеќе

Thomson е бренд кој стрикно е посветен на мултимедијалните решенија и од неодамна достапни и кај нас. Oва е всушност европски бренд на TCL multimedia групацијата од Хонг Конг која е проширена низ целиот свет. Имаат висок квалитет на LED и LCD телевизори со прилично конкурентни цени. Заинтересираноста за „нов“ бренд на нашиот пазар е […]

Прочитај повеќе

Lenovo за прв пат го претстави својот нов производ IdeaPad Yoga на CES 2012. Станува збор за хибриден „акробатски“ ултрабук-таблет компјутер со целосен екран на допир и Windows 8 оперативен систем. Во Македонија е достапен и о двете гoлемини oд 13,3 и 11,6-инчни. Ние на тест го имаме поголемиот Lenovo IdeaPad Yoga 13. Yoga 13 […]

Прочитај повеќе

(Дискутирајте за рецензијата на форумор на It.com.mk) Кога станува збор за дизајн, функционалност и иновација на преносните компјутери Asus е една од ретките компании кои на ова поле не се плашат да претстават новитети кои се одлично прифатено од корисниците. Во ерата на ултрабук лаптопите и мултифункционални уреди Asus излезе со неколку свои продукти, меѓу […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за монитор за широка употреба, асортиманот на производи е голем и евтин, па така лесно може да се најде она што го барате. Меѓутоа производителите често обрнуваат внимание и на професионални монитори кој се наменети за таргетирана група на корисници. Серијата на модели на монитори од Аsus ProArt е токму наменет за […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за периферни уреди, никако не смее да се изостави важноста на глувчињата. Доколку сте гејмер или едноставно сакате да уживате во некоја добра игра, веќе сигурно имате одличен глушец кој ви одговара на навиките. Доколку се уште се двоумите околу изборот на гејмерско глувче, ви подготвивме кратка споредба на два одлични уреди […]

Прочитај повеќе

Со развојот на технологијата и развојот на уредите со екрани на допир, се зголеми и побарувачката на уреди кои нема да користат стандардни тастатури туку сето тоа ќе биде спакувано во еден дисплеј на допир. Двата гиганти Google и Asus направија производ кој има достапна цена и врвни перформанси. Се работи за таблетот Asus Nexus […]

Прочитај повеќе

Развојот и популаризацијата на ултрабуковите расте многу брзо, пред се бидејќи се лесни за носење и дозволуваат елегантни дизајни. Asus како една од водечките компании за производство на ултрабук има извадено неколку генерации на ултра тенок лап-топ, меѓу кои е и Asus UX31A, првиот 13.3 инчен ултрабук со Full HD резолуција. Овој убаво дизајниран ултрабук […]

Прочитај повеќе