Nokia наредната година би можела да се приклучи на пазарот на таблет компјутери со свој Windows 8 производ. Главниот човек на Nokia за Франција, Пол Амселем, во интервју за францускиот весник Les Echos изјави дека во јуни 2012, Nokia ќе се претстави со таблет компјутер кој ќе го користи новиот оперативниот систем на Microsoft, Windows […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Google+ конечно се збогати со официјални страници за брендови и компании, и после само една недела веќе овозможува новите Google+ страници да се водат од апликации за менаџирање на друштвени профили. Како за почеток, Google+ ќе биде достапен на шест апликации за менаџирање на друштвени профили: HootSuite, Involver, Buddy Media, Context Optional, Hearsay […]

Прочитај повеќе

Intel ќе стартува инвестициски фонд вреден 100 милиони долари наменет за компании кои развиваат апликации и софтвери што работат на повеќе платформи и уреди. Целта на овој инвестициски фонд е да се подобри присуството на Intel на пазарот на мобилни уреди. Инвестициите ќе бидат спроведени од страна на Intel Capital, како дел од AppUp програмата. […]

Прочитај повеќе

Mashable креираше инфографик за популарната платформа за микроблогирање Tumblr, која во своите четири години постоење успеа да го надмине WordPress по бројот на креирани блогови. Благодарение на друштвената природа, Tumblr во последната година има пораснато за дури 900 отсто. Според инфографикот, Tumblr моментално има 33.313.876 блогови, и 12 милијарди постови. Интересното е тоа што дури […]

Прочитај повеќе

The Verge објави фотографија на која се гледа нов BlackBerry паметен телефон кој го користи новиот оперативен систем BBX. Паметниот телефон кој се наоѓа на фотографијата го носи името „Лондон“ и на пазарот би требало да се појави во јуни 2012. Research In Motion минатиот месец најави нов оперативен систем кој ќе им овозможи на […]

Прочитај повеќе

Компанијата за аналитика EdgeRank Checker направи истражување за тоа колку Facebook корисници всушност кликаат на линковите постнати од страниците кои тие ги имаат „лајкнато“. EdgeRank Checker дојде до заклучок дека кликањето на линкови постнати од Facebook страници со над 100.000 фанови е 0,14 отсто, или еден клик на 715 импресии. Страниците всушност добиваат 0,00093 клика […]

Прочитај повеќе

Gartner пред неколку дена објави извештај за тоа каква била продажбата на персонални компјутери во третиот квартал, а со новиот извештај го покрива пазарот на мобилни телефони во третиот квартал.Според Gartner, на глобално ниво продажбата на мобилни телефони во третиот квартал има раст од 5,6 отсто на 440,5 милиони мобилни телефони, што е многу помалку […]

Прочитај повеќе

Pogoplug, компанија за дигитално складирање на податоци, стартуваше облак за складирање кој овозможува пристап на податоците од било кој уред. Pogoplug Cloud е уште еден сервис за складирање на податоци во облак, придружувајќи им се на веќе постоечките сервиси на Apple, Amazon, Google, Dropbox, и многу други. Pogoplug облакот овозможува да се закачуваат и синхронизираат […]

Прочитај повеќе

Главната организација за воспоставување на веб стандарди, W3C, најави развивање на алатки кои ќе ги предупредуваат корисниците доколку веб сајтови не ја почитуваат нивната приватност. Алатките кои W3C ги развива ќе им помогнат на корисниците да контролираат како нивните лични податоци ќе бидат користени. Д-р Матијас Шунтер, човекот кој го води овој проект на W3C, […]

Прочитај повеќе

New York Times објави сторија која за прв пат открива дека Google всушност има таен истражувачки центар каде се експериментира и измислуваат нови технологии кои би можеле да ја променат иднината. Според сторијата, Google X има голем број на инжинери кои работат на над стотина најразлични проекти, од роботи до паметни фрижидери. Овој проект е […]

Прочитај повеќе

Сите сакаат да имаат десктоп со „кул“ позадина, no потрагата по вистинската позадина може да потрае поради големиот број на сајтови кои нудат неинтересни и досадни позадини. Решивме да ви помогнеме и да најдеме кои се најдобрите веб сајтови што нудат квалитетни позадини. Smashing Magazine, еден од најпопуларните и најквалитетните блогови за графичи и веб […]

Прочитај повеќе

Интересот за персоналните компјутери полека но сигурно опаѓа. Ова може да се види во најновиот извештај на истражувачката компанија Gartner, во кој стои дека продажбата на персоналните компјутери во Западна Европа во третиот квартал има опаднато за дури 11 отсто. Во третиот квартал испорачани се 14,8 милиони компјутери, што е за 11,4 отсто помалку од […]

Прочитај повеќе