Неодамна ве запознавме со тоа каков дигитален отпечаток оставате секој пак кога се конектирате на интернет и какви последици би можеле да произлезат од таквото нешто. Овој пат, би сакале да ве запознаеме со алатките кои можат да ви помогнат да ја заштитите вашата анонимност независно дали користите Chrome, Firefox или Opera. Privacy Badger e […]

Прочитај повеќе

Споредете ја моменталната верзија на Steam со раните почетоци кои датираат уште до 2003-та година, и ќе наидете на огромни разлики, како во начинот на кој се сервираат и продаваат игрите, така и во начинот на кој социјализира гејмерската заедница. Со пензионирање на Steam Greenlight и имплементирање на Steam Direct, останува уште еднаш да се запрашаме […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесет и прво издание. Sonder., првата македонска ААА игра започна со предвремени нарачки преку нивниот дигитален фронт. До 8 мај, за кога е предвидено излегувањето на првата епизода како дел од раниот пристап на Steam програмата, секоја нарачка со […]

Прочитај повеќе

THQ Nordic ја најави работата на Darksiders 3. Овој пат играте со Fury, сестрата од четирите коњаници, а вашата цел е да им ставите крај на побегнатите седум смртни гревови. Како што можевте да забележите од трејлерот, War се наоѓа во незавидна ситуација, но затоа Fury може да растура на сите страни и да докаже […]

Прочитај повеќе

Со самото присуство на интернет, вашиот прелистувач знае исклучително многу работи, информации кои можат да бидат искористени за најразлични цели и од најразлични луѓе. За да добиете некаква претстава за тоа каков дигитален отпечаток оставате, едноставно посетете го сајтот MyBrowserInfo. На прво место ја гледате вашата уникатна IP адреса и земја на потекло, но кликнете […]

Прочитај повеќе

По добро или лошо, месецот мај ќе биде запаметен со мал број ААА игри, но еден куп симпатични инди наслови кои ќе се натпреваруваат за вашето внимание. Па така, откако ќе ги проверите потенцијалите на долго-очекуваната Prey, нурнете се во нашата прва македонска ААА игра во епизоди – Sonder. Никако не застанувајте тука и освојте […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесетто издание. Во чест на триесеттиот извештај за гејминг новости (уредничка забелешка: огромна благодарност до Мартин за макотрпната работа), IT.mk наградува тројца читатели со една од следниве три игри: Far Cry 3: Blood Dragon (uPLAY) – FPS акција која […]

Прочитај повеќе

По неможноста глобално да се прифати најновата Call of Duty: Infinite Warfare, издавачите на еден од најпознатите FPS шутери решија да се вратат на корените и, по кратко задевање на официјалниот сајт, го споделија и следниов трејлер за Call of Duty: WWII. Според авторите, Call of Duty: WWII го комбинира „препознатливиот напнат и насилен гејмплеј […]

Прочитај повеќе

Со најновото надополнување Heroes of the Storm 2.0, кое стапи на сила од 25.мај, сите уживатели во оваа бесплатната-за-играње MOBA на Blizzard, бесплатно добиваат еден пакет од 20 херои. Ова е временски чувствителна понуда и трае само до 22.мај. До тогаш, сите кои ќе се логираат во играта автоматски добиваат 100 gems, дигитална валута која […]

Прочитај повеќе

Што е Outlast 2? Outlast 2 е survival хорор игра во прво лице и директен наследник на хитот од 2013 година, Outlast. Играчот е во улога на Блејк Лангермен, новинар кој, поради хеликоптерска несреќа, се има разделено од неговата жена и за да ја пронајде мора да помине низ село преполно со секташи кои веруваат […]

Прочитај повеќе

Постојано дружење со екраните знае негативно да влијае на здравјето на вашите очи, особено доколку не трепкате доволно често. Независно дали истражувате на интернет, играте игра или пак едноставно ги шпионирате вашите пријатели на Facebook, еднаш кога ќе се замислите, очите престануваат да трепкаат со ист интензитет и, поради тоа, настанува синдром на суви и […]

Прочитај повеќе

Оригиналната Tomb Raider датира уште од 1996 година и иако играта беше вистински хит на времето, сега е добра само за две работи: носталгично присетување или увид за тоа каков бил гејмплејот или графиката во деведесеттите. Модерот XProger последниве неколку месеци вложил време и енергија за римејк на енџинот и рекреација на играта директно преку […]

Прочитај повеќе