Неделава која полека останува зад нас беше исклучително плодна во поглед на бројните гејмерски збиднувања. Уникатната игра за мрежно препукување, Tribes: Ascend, се воскреснуваше низ годините за да сега, конечно на подлегне на постојниот повик кон заборавот. Најновото надополнување, соодветно наречено Parting Gifts е воедно и последниот начин со кој авторите пробаа да ја испочитуваат […]

Прочитај повеќе

Поискусните корисници знаат дека бришењето на податоци со притискање на копчето Delete и празнење на Recycle Bin не е доволно и, доколку соодветно се реагира, податоците можат да се повратат со програми како Recuva. Ова е добро-позната метода на хакерите и љубопитните лица кои сакаат да ѕирнат во вашата приватност доколку им се укаже можноста. За да […]

Прочитај повеќе

Интернетот знае да крие многу непријатни изненадувања, особено кога детето ќе добие целосен пристап до него и родителите нема да применат филтри за ограничување на содржината. Thinga.com е сајт на кој вашето дете може да се забавува со видео материјали, фотографии и текстови за инспиративни вести, впечатливи луѓе и животни, како и со бројни игри, […]

Прочитај повеќе

Rockstar и понатаму продолжува со агресивното исфрлање на проширувања за онлајн делот од играта Grand Theft Auto V, притоа целосно игнорирајќи ја single-player кампањата. Најновото проширување, кое е планирано да излезе на 4 октомври, дефинитивно нема да биде исклучок. Bikers DLC ќе дозволи да формирате мотоциклистички клуб со уште седум други луѓе и да го […]

Прочитај повеќе

Од вчера започна огромната распродажба на gog.com – саканата гејмерска платформа која продава игри целосно лишени од каква било DRM заштита. Имате на располагање попусти на игри како Homeworld, Dying Light и феноменалната RPG игра Grim Dawn, која можеби е подобро да ја купите преку Humble Monthly Bundle, (за иста цена ќе добиете уште шест […]

Прочитај повеќе

Популарната гејмерска платформа и продавница за игри, Steam, ќе доживее значително разубавување. Според приватната група на Steam, која е само за развивачите, а некако се прошири и до целата јавност, предната страна на Steam ќе користи поголеми слики на одредени места. Исто така, левиот столб за навигација ќе се прошири со нови категории како нови […]

Прочитај повеќе

Низ годините само се зголемува бројот на веб сајтови каде имаме оставено наши лични и чувствителни податоци. Времето поминува, одамна сме престанале да ги користиме таквите сајтови, но нашите податоци и понатаму остануваат и спремно чекаат да паднат во рацете на искусни хакери. Независно од причината, акаунтите кои не ги користите би требало да ги […]

Прочитај повеќе

По едно одложување на првичниот датум, Quantum Break дефинитивно излегува на 29-ти септември на Steam и, во чест на тоа, Remedy објавија целосно нов трејлер. Quantum Break е излезена за PC уште од април 2016, но само како ексклузивен наслов за Windows 10 Store платформата. Насловот требаше да остане како таков, но поради техничките проблеми, […]

Прочитај повеќе

Gaze Desk е паметна работна маса која се прилагодува на вас за да понуди оптимално работно искуство. Приклучена и потпомогната со телефонската апликација, Gaze Desk ја менува висината на мониторот и тастатурата соодветно за вашата висина и тежина додека седите или пак стоите. На ваквиот начин, се избегнуваат болките во зглобовите и вратот кои се […]

Прочитај повеќе

Релаксирањето доаѓа во многу форми и е честа потреба при крај од долг ден или пред почетокот на еден. Во такви ситуации, би можеле да се расположите со некоја од многубројните прилагодливи станици на Jango, но доколку чувствувате потреба за релаксирање покрај амбиентални звуци, ви препорачуваме да ја посетите A Soft Murmur. A Soft Murmur е […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Си земавме за право да го ископаме најновото и најважното за да не мора вие да трошите време! :) Titanfall 2 ги сподели новостите за хардверската побарувачка, а и спомена дека ќе се одликува со мекови кои ќе се разликуваат во неколку офанзивни и дефанзивни аспекти […]

Прочитај повеќе

И по успешното и релативно долго алфа и бета тестирање, развивачите DICE ги споделија плановите за додатни исправки за Battlefield 1. Најновите прилагодувања ќе го променат начинот на кој се бодира во Conquest и додатно ќе ја избалансираат интеракцијата со возилата и оружјата. „Кога правиме нова Battlefield игра важно е да испробаме нови работи за […]

Прочитај повеќе