Колку всушност знаете за вашето PC и за хардверските компоненти кои се кријат во неговата внатрешност? HARDiNFO 8 е програма чија цел е да ѕирне под хаубата и подобро да ве запознае со точните вредности за хардверот, но и оперативниот систем. Па така, најновата верзија на HARDiNFO 8 дава детален увид за моделот и произведувачот […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, тринаесетто издание. Dawn of War 3 ги удостои фановите со прв приказ на фракцијата на Орците. Низ четириминутното видео ќе се најдете лице-в-лице со бесот на зеленокошците и уште еднаш ќе се потсетите зошто Dawn of War 3 […]

Прочитај повеќе

RPG или Role-playing game e игра каде акцентот е на ликовите и приказната, а одлуките кои ги донесувате директно влијаат на останатите ликови и светот. Корените на RPG игрите потекнуваат уште од средината на 1970 година, а се директно инспирирани од pen-and-paper игрите како Dungeons & Dragons. Во 1981 година, Ричард Гариот го освои светот […]

Прочитај повеќе

За крајот од годината, YouTube реши повторно да ја испочитува традицијата и да понуди листа од десетте „најпопуларни“ трејлери за игрите објавени во 2016-та година. Кога велиме најпопуларни, сакаме најискрено да потенцираме дека зборот е отворен за интерпретација и со сомнителна основа, особено кога ќе земете предвид дека за избор на видеата се земени предвид […]

Прочитај повеќе

На 13.декември, една од нашите кандидати за FPS игра на годината, доби корисно надополнување кое, покрај серија од прилагодувања во гејмплејот и исправки, се одликува и со нова мапа, но и оружје во форма на самострел со гранати. Играчите кои предвреме ја нарачале Battlefield 1 или сопствениците на Premium Pass DLC ја имаат честа први […]

Прочитај повеќе

По подолго време користење, инсталирање и бришење најразлични програми и игри, оперативниот систем знае да фрустрира или, во најмала рака, разочара со успорената функционалност. Во тие ситуации, обично се прави една од три работи. Помирување со судбината и непреземање ништо, форматирање на хард дискот и инсталирање на свежа копија или користење на соодветна алатка за […]

Прочитај повеќе

Најновата функција на мобилната верзија на Dropbox ви дозволува да имате пристап до цели фолдери и кога немате пристап до интернет, што знае да биде исклучително корисно во локации каде интернетот е ограничен или непостоечки. Со кликнување на десната страна од секој фолдер и избирање Make Available Offline сите податоци од таквиот фолдер автоматски се […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дванаесетто издание. FPS игри на годината е нашата скромна листа од најдобрите пукачки игри во прво лице кои дефинитивно ќе остават белег во 2016-та година. Разгледајте ги нашите предлози, а потоа придружете нѝ се на социјалните мрежи и […]

Прочитај повеќе

Како седма и последна игра од кампањата на Ubisoft да ги одбележат 30-те години од нивното постоење, гејмерите ја имаат уникатната можност бесплатно да ја преземат и играат Assassin’s Creed III! На времето, играта беше позитивно прифатена и зад насловот се наоѓаше легија од позитивни придавки за графиката, приказната, борбениот систем и бродски битки. Играта […]

Прочитај повеќе

Иако промоцијата на Microsoft, која дозволуваше бесплатна надградба на оперативниот систем од Windows 7 или 8.1 на Windows 10, заврши уште во јули, компанијата не ги има целосно затворено вратите за бесплатна надградба. Имено, сите оние кои имаат потреба од користење на помошни и асистивни технологии, како алатката за зголемување на екранот или нарација на […]

Прочитај повеќе

FPS или First Person Shooter е акциона игра во прво лице каде играчот ја искусува акцијата преку очите на протагонистот. Почетоците на FPS датираат уште од далечната 1973 година, со развојот на играта Maze War, но популарност на овој жанр не експлодира се до 1992-та година, кога излезе Wolfenstein 3D и го воспостави урнекот за […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите поети, драматурзи и есеисти на дваесеттиот век, Т. С. Елиот од неодамна доби нов веб сајт. Нека не ве излаже минималистичкиот изглед. Сите оние кои се заинтересирани за животот и делата на овој автор на tseliot.com имаат ризница од непресушни информации од различни форми. Со кликнување на копчето Menu се појавуваат категории […]

Прочитај повеќе