Не толку одамна, пишувавме за тоа колкав хит стана Genshin Impact. Како огромни фанови на играта на Mihoyo, и самите не сме изненадени од популарноста на овој впечатлив Zelda: Breath Of The Wild клон. Она што нè изненади е сознанието за тоа колку студиото заработува од играта. Имено, само за последните два месеци, играта регистрира […]

Прочитај повеќе

Нека не ве збунува името кое асоцира на сега-прастариот оперативен систем на Microsoft. ExplorerXP е всушност алатка за најновиот оперативен систем, Windows 10. Преку едноставен ретро-инспириран интерфејс ExplorerXP ви дозволува да управувате со најразлични фајлови на вашиот хард диск. Од една појдовна точка имате увид во големините на вашите фолдери кои дополнително можете да ги […]

Прочитај повеќе

Guild Wars 2 e една од нашите омилени ММО игри и не штедиме пофални зборови кога треба да се препорача еден сеопфатен пакет на интерактивна забава. Но, Guild Wars има една огромна мана, а тоа е лошата оптимизација на енџинот и константната побарувачка за исклучително моќна машина. Заснована на DirectX 9, GW2 бара исклучително моќен […]

Прочитај повеќе

За популарноста и имплементацијата на кучето робот Spot, Дејан пишуваше во неколку наврати. Но, Spot не е задоволен да си ги вмеша шепите само во полициски работи, па овојпат реши да гради кариера и на платформи за нафта. Работен опис на Spot ќе вклучува читање мерачи, детектирање корозија, одбележување на платформата, како и пронаоѓање траги […]

Прочитај повеќе

Со години пишуваме колко е зашеметувачки чудно тоа што најчесто користените лозинки се лесни за откривање. Годините си поминуваат, но разумот и понатаму не игра голема улога на ова поле. NordPass откриваат дека од 200 најчесто користени лозинки, првите три места се држат од 123456, 123456789, и picture1. Веднаш зад нив доаѓаа password, заедно со […]

Прочитај повеќе

2020 година е при крај. Со оглед на тоа каква беше, некако и не можеме да дочекаме да си замине. Пандемијата ги зафати сите сфери, неисклучувајќи ја и гејмерската индустрија. Најчеста ковид-предизвикана последица беше одложувањето на игрите. Една игра, меѓутоа, повеќе не се одложува и Cyberpunk конечно ќе излезе во декември. Но, што друго би […]

Прочитај повеќе

Имате малку слободно време, огромна желба за да се забавите со некоја игра, но не и да се мачите со нејзино инсталирање. Ова се четири сајтови преку кои можете да започнете релативно брза гејминг сесија директно од комфорот на вашиот прелистувач! Kongregate Скоро деценија-и-пол како Kongregate се наметнува како идеален дом за Flash заснованите игри. […]

Прочитај повеќе

Доколку сте огромни фанови на најпознатите австралиски животни, би можеле да пробате да ги вдомите со најновиот мини проект на Google. Користејќи ги предностите на проширената реалност, едноставно отворете го вашиот Chrome прелистувач во iOS или Android околина и напиштете некое од следниве животни: Koala Quokka Wombat Emu Platypus Echidna Kookaburra Kangaroo Од понудените резултати, […]

Прочитај повеќе

Една од поголемите распродажби на Steam која секоја година нè подготвува за масовната зимска распродажба би требало да започне побргу отколку што би можеле да очекуваме. Имено, веб сајтот Steam Database ископа дека Steam Autumn Sale започнува попладнево, на 25 ноември, во 19:00 часот. Од Steam Database дури и побрзаа да постават сајт кој го […]

Прочитај повеќе

На прв поглед, Word Tune лесно би можел да се дефинира како интересна алтернатива на Grammarly. Word Tune е апликација напојувана од вештачката интелигенција и има цел да ви помогне подобро да ја изразите вашата мисла при писмена комуникација. Таквото нешто се остварува со проверка на граматиката и вокабуларот кој го употребувате во вашите реченици […]

Прочитај повеќе

Edison е апликација за сите ваши потреби побрзани со електронската пошта. Во поглед на дизајнот, Edison потсетува на Outlook, но се разликува од чедото на Microsoft во тоа што е значително побрза. Сите акции се флуидни и инстантни, независно од тоа дали ја користите апликацијата за Android или iOS. На располагање го имате и таканаречениот […]

Прочитај повеќе

Во време кога онлајн учењето и работа од дома се во ек, имање стабилна и брза конекција е од особена важност. SpeedTest Master е корисна алатка за тестирање на брзината на конекцијата, но и за пронаоѓање можни проблеми поврзани со неа. На брз начин, можете да ја измерите брзината, како и да добиете интересни примери […]

Прочитај повеќе