Nuka World е последното, а второ по големина, проширување за RPG играта, Fallout 4. Слично како и со првото поголемо проширување Far Harbor, Nuka World се одвива на целосно нов регион каде ви стојат на располагање рекреативни зони и паркови, а со тоа и можност по прв пат да бидете еден од лошите и да […]

Прочитај повеќе

За No Man’s Sky се веруваше дека ќе ги помести границите на гејмерските жанрови и ќе понуди спој од акционо-авантуристичка игра и строг акцент на истражувачко-преживувачките елементи. Од No Man’s Sky се очекуваше и да биде пример кој ќе се споредува со секое претходно и идно излагање во гејмерската индустрија. Она што никако не се […]

Прочитај повеќе

Според неодамнешен блог пост од ESET, се има појавено нов вид малициозен софтвер кој ги користи потенцијалите на Twitter да контролира Android базирана направа како бот нет. Таканаречениот Twitoor и неговиот тројанец си седат мирно сѐ додека не добијат прецизни наредби од малициозна Twitter сметка. Штом излезат од хибернација, стапуваат во бот нет фаза и можат да преземаат и инсталираат […]

Прочитај повеќе

Животниот век на бесплатни игри е краток и непредвидлив, а лекцијата овој пат доаѓа од француските издавачи Ubisoft. Ghost Recon Phantoms и The Mighty Quest for Epic Loot ќе згаснат до крајот на годинава. Уживателите во мрежната акциона игра Ghost Recon Phantoms имаат до 1 декември да ги потрошат нивните Ghost Coins, а од Ubisoft […]

Прочитај повеќе

Наскоро, news feed-от во мобилната Facebook апликација ќе дозволи прегледување видео клипови во вертикална форма, изјавија од Marketing Land. Според најавите, процесот на сечење (cropping) ќе биде значително намален, а видеата нема да се прикажуваат во мали квадратчиња, како што е случајот сега, туку со однос 2:3 наспроти моментниот 1:1. На овој начин, се избегнува […]

Прочитај повеќе

Аудио книгите се одлично помагало при извршување монотони, а со тоа и здодевни активности, или пак за мулти-таскерите се плус начин за како да завршат уште една работа во исто време. Аудио книги со бројни професионални актери кои позајмуваат гласови на ликовите, во комбинација со соодветни аудио ефекти е уште подобро! Земете ја за пример […]

Прочитај повеќе

Од тогаш па до сега се променија бројни работи и се отворија можности за прикрадување, кражби, убиства, нови системи за правда и поразлични PvE/ PvP изведби. Благодарение на додатоците како Orsinium, Thieves Guild, и Dark Brotherhood, приказната се надгради и нѐ прошета низ неколку интересни места, а приемот во гилдовите на крадците и братството го […]

Прочитај повеќе

Поголемиот дел од оние кои ја играа Sleeping Dogs ќе се согласат дека играта понуди задоволително и алтернативно GTA искуство. Развивачите на оваа игра, United Front Games се покажаа како квалитетно студио и по неколку години молк конечно го споделија со јавноста нивниот најнов проект. Smash + Grab не е она што можеби би очекувале […]

Прочитај повеќе

Sony ги официјализира гласините дека PlayStation Now сервисот ќе ги отвори портите и на сопствениците на десктоп компјутери. Паралелно со сервисот за стримување, гејмерите ќе имаат можност да купат безжичен DualShock 4 PC adapter. Направата ќе се појави во продавниците овој септември, но не се знае кога стриминг услугата ќе стане достапна. Она што знаеме […]

Прочитај повеќе

Вчера, одредени игри на Blizzard Entertainment повторно имаа проблеми при воспоставување конекција, како резултат на уште еден DDoS напад врз компанијата. „Моментално го надгледуваме DDOS нападот врз нашата мрежа“, објаснува твитот од BlizzardCS и додава дека како резултат на тоа нивните игри страдаат со проблеми при конектирање. Blizzard не објасни кои од нивните игри се […]

Прочитај повеќе

Deus Ex: Mankind Divided излезе вчера, а видните рецензенти веќе ѝ доделија високи оценки како во поглед на графиката така и во поглед на приказната и гејмплејот. Додека чекаме играта да се отклучи за нашиот регион, од Eidos Montreal веќе нѐ израдуваа со деталите за сезонската влезница. Влезницата за Deus Ex: Mankind Divided – Season Pass ќе чини […]

Прочитај повеќе

Една од најочекуваните, а со тоа и најпродаваните и најиграните игри на денот на излегувањето, воедно беше и една од најкритикуваните игри од корисниците на Steam. На денот на излегувањето, компјутерската верзија на No Man’s Sky го држеше рангот на претежно негативни рецензии, а играчите се жалеа на бројни заглавувања во светот, ненадејни замрзнувања и исклучувања […]

Прочитај повеќе