Од нашата листа за најочекувани игри за месец септември веќе излегоа четири игри, а доколку не сте по креативно ликвидирање зомби чудовишта (Dead Rising), издигањето и паѓањето на човечкиот интелект (BioShock: The Collection), нови фудбалски авантури (Pro Evolution Soccer 2017) или раната верзија на една од најдобрите RPG остварувања (Divinity: Original Sin 2), ви подготвивме и […]

Прочитај повеќе

Поголемиот дел од нас не водиме сметка при полнењето на паметните телефони и обично ги користиме сѐ додека батеријата не „падне“ на критичните 5%, а потоа ги приклучуваме на полнач и ги оставаме така цела ноќ. Но, доколку го полните паметниот телефон на паметен начин, би можеле не само да го намалите времето на полнење […]

Прочитај повеќе

Што имаат заедничко The Witcher, The Elder Scrolls и Runescape? Ако помисливте на spin-off игра со карти, тогаш не би можеле да сте повеќе во право! Охрабрени од неверојатно-профитабилниот успех на Blizzard-овата Heartstone, Respawn Entertainment реши да заплива во таквите води и со нивното чедо – Titanfall. Titanfall: Frontline е првата игра за паметни телефони […]

Прочитај повеќе

За разлика од Mass Effect трилогијата каде Шепард постоеше како уникатна индивидуа, Andromeda ќе оди со малку поразличен концепт. Имено, новиот херој, Рајдер, ќе доаѓа во две верзии кои ќе коегзистираат во универзумот. „Она што многу луѓе не разбираат“, почнува креативниот директор Мак Волтерс, „ е дека овие двајца се брат и сестра. И двајцата […]

Прочитај повеќе

Ubisoft и понатаму ги наградува корисниците со бесплатни игри. Овој месец, на располагање ја имате амбициозната тркачка игра, The Crew. Играта се презема и игра преку нивниот UPlay клиент и за да ја активирате на вашиот акаунт или одите преку предната страна од продавницата од клиентот или пак преку следниов линк. Доколку ви се допадне […]

Прочитај повеќе

Веќе некое време како Steam располага со системот за оставање рецензии од корисниците. Ваквото нешто излезе дека е меч со две острици. Од една страна, корисниците имаат можност да прочитаат за мислењето на останатите соиграчи и полесно да донесат одлука дали некоја игра го заслужува нивното внимание или не. Од друга стана, пак, одредени развивачи, […]

Прочитај повеќе

Стандардната процедура за отстранување софтверски апликации знае да биде нецелосна и, во поголемиот дел, го отстранува дрвото, но не и корените. Како резултат на ова, хард дискот и оперативниот систем се непотребно оптоварени и би можеле да се окарактеризираат со забавено извршување на одредени процеси. Revo Uninstaller 2.0 е бесплатната апликација која ги отстранува тврдоглавите […]

Прочитај повеќе

Terraria е игра од 2011 година и, за разлика од повеќето игри од тој временски период, овој дводимензионален Minecraft клон едноставно одбива да биде прегазен. Terraria сега има ново надополнување! Низ годините, играта континуирано се прошируваше со бесплатни, бројни и, пред сѐ, содржителни надградби, а 2016-та година дефинитивно не е исклучок. Најновото надополнување ќе ви го […]

Прочитај повеќе

Nuka-World е последното проширување за Fallout 4 и воведува новитети во скоро сите аспекти од играта. Нови главни и споредни задачи, нови непријатели, оружја и костими и, можеби најважното од сè, нови и надградени елементи во гејмплејот.  Но, дали ваквиот коктел е доволно освежителен, а со самото тоа и способен да ја згасне жедта на […]

Прочитај повеќе

Sporcle е веб сајт кој изобилува со квизови за тривијални работи. Во ситуации кога чувствувате потреба да се предизвикате себеси или некој пријател, одберете една од категориите како географија, наука или телевизија и проверете го вашиот капацитет за помнење тривијални работи. Квизовите доаѓаат во различни форми, односно со идентификување одредена слика преку кликнување или пишување […]

Прочитај повеќе

Facebook апликацијата Moments штотуку стана пофлексибилна во поглед на споделување и поставување фотографии. Имено, најновата надградба на апликацијата се одликува со корисни функции како Joinable Moments и Favorites табот. Joinable Moments е одлична алатка за споделување албуми од фотографии со Facebook „неверниците “, односно познаници кои не се на Facebook. Во такви ситуации, албумите се […]

Прочитај повеќе

По одлични четири епизоди, нашиот омилен платен убиец се враќа во петта епизода, насловена како Freedom Fighters. Со претпоследната епизода од оваа сезона, Hitman доаѓа во Америка, поточно во Колорадо, а, според издавачот Square Enix таквото нешто воопшто нема да е лесно. „Ова е една од најтешките епизоди“, вели претставник од IO Interactive, студиото задолжено […]

Прочитај повеќе