Windows 10 e одличен оперативен систем, а уште подобар во непочитување и незаштитување на вашата приватност. Ваквото нешто е најзабележително доколку при инсталацијата на оперативниот систем сте оделе со забрзаната опција Express Settings и сте дале дозвола за, на пример, пристап до вашиот календар, вашите мејлови, локација, како и дозвола да се користи интернет за […]

Прочитај повеќе

Outlast беше една од најстрашните инди игри во 2013 година и успеа да воведе нова и свежа димензија во хорор жанрот. Двојката ветува уште еднаш да проба да ви даде инфаркт, но со ново патување во длабочините на човечкиот ум. За да покажат дека се озбилни во таквата намера, авторите Red Barrels издадоа демо за […]

Прочитај повеќе

Facebook и сличните друштвени мрежи се користат од две примарни причини: шпионирање на најблиските и читање вести. :) Во случај да припаѓате на втората категорија и да сте заинтересирани само за најновите случувања во светот и вклучување во дискусии со истомисленици, би можело да ви се допадне најновата, „реобновена“ апликација на Yahoo. Yahoo Newsroom е […]

Прочитај повеќе

Прелистувачот Vivaldi, особено најновата верзија, е исклучително солидна алтернатива на популарните интернет прелистувачи. Лансиран во февруари 2015 година, прелистувачот имаше за цел да понуди поприлагодлива алтернатива на Opera, но сега е и одличен избор за тие што се презаситени од бавната функционалност на Chrome или Firefox. Прелистувањето преку Vivaldi е олеснето благодарение на опцијата tab […]

Прочитај повеќе

Од излегувањето на играта во 2015 па до сега, мрежното играње во Call of Duty: Black Ops 3 значително се прошири за сопствениците на сезонската пропусница. Со вклучување четири нови мапи, последното проширување само се надоврзува на досегашното искуство. Мапите кои ќе ги најдете во Salvation се Citadel, Micro, Outlaw и Rupture. Првата мапа се […]

Прочитај повеќе

Новиот месец е пред нас, а со тоа се ближи и крајот на исчекувањето на најдобрите игри најавени за октомври. Независно дали сте по стратегии, RPG игри или вртоглава акција, го одбравме најдоброто од најдоброто. Ова се нашите најочекувани игри за месец октомври! Mafia III – 7 октомври (PlayStation 4, Windows PC и Xbox One) Третата и […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте сакале да направите Instagram календар, превкусно вегетаријанско тако  или шесто аголна полица за книги? Независно дали сте по технологијата, автомобилизмот, или градинарство, нашиот сајт на денот би можел да биде исклучително корисна дестинација. SnapGuide е енциклопедија од чекор-по-чекор водичи за самостојна изработка на апсолутно сè и сешто. Сите водичи се составени од едноставни, кратки […]

Прочитај повеќе

Втората епизода од третата сезона за Guild Wars 2 излезе пред недела дена и од она што можевме да забележиме, ArenaNet се движи во вистинската насока и успева да ги задоволи фановите со интригантен продолжеток во приказната, нова PvE и PvP мапа, ново легендарно оружје и бројни исправки во гејмплејот. Со првото проширување, Heart of […]

Прочитај повеќе

Неделава која полека останува зад нас беше исклучително плодна во поглед на бројните гејмерски збиднувања. Уникатната игра за мрежно препукување, Tribes: Ascend, се воскреснуваше низ годините за да сега, конечно на подлегне на постојниот повик кон заборавот. Најновото надополнување, соодветно наречено Parting Gifts е воедно и последниот начин со кој авторите пробаа да ја испочитуваат […]

Прочитај повеќе

Поискусните корисници знаат дека бришењето на податоци со притискање на копчето Delete и празнење на Recycle Bin не е доволно и, доколку соодветно се реагира, податоците можат да се повратат со програми како Recuva. Ова е добро-позната метода на хакерите и љубопитните лица кои сакаат да ѕирнат во вашата приватност доколку им се укаже можноста. За да […]

Прочитај повеќе

Интернетот знае да крие многу непријатни изненадувања, особено кога детето ќе добие целосен пристап до него и родителите нема да применат филтри за ограничување на содржината. Thinga.com е сајт на кој вашето дете може да се забавува со видео материјали, фотографии и текстови за инспиративни вести, впечатливи луѓе и животни, како и со бројни игри, […]

Прочитај повеќе

Rockstar и понатаму продолжува со агресивното исфрлање на проширувања за онлајн делот од играта Grand Theft Auto V, притоа целосно игнорирајќи ја single-player кампањата. Најновото проширување, кое е планирано да излезе на 4 октомври, дефинитивно нема да биде исклучок. Bikers DLC ќе дозволи да формирате мотоциклистички клуб со уште седум други луѓе и да го […]

Прочитај повеќе