По бројни гласини кои ги распалувавме и низ нашите неделни извештаи, Blizzard конечно реши да ги удостои фановите со потврда дека оригиналната Starcraft, заедно со проширувањето Brood War ќе се појават летово како надградена верзија, со поддршка за 4К резолуции, ново аудио, поддршка од апликацијата на Blizzard и многу повеќе. StarCraft: Remastered ќе биде целосна […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на најновиот оперативен систем на Microsoft имаат солидни можности за информирање за временските услови, особено кога се комбинираат потенцијалите на апликацијата Weather и помошничката Кортана. Но што доколку сакате сервирање на таквите информации да е во минималистичка, но сепак модерна форма и тоа за секоја десктоп направа? Како пренослива апликација, Temps се стреми да го направи […]

Прочитај повеќе

Една од подобрите игри за средновековни пресметки одеднаш стана бесплатна на Steam! Во случај да немате можност да ја пробате For Honor, но имате желба да искусите уникатен борбен систем со ладни оружја, Chivalry: Medieval Warfare е играта за вас! Со над 60 брутални оружја ќе можете да ги прилагодувате вашите напади и одбрани со […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дваесет и шесто издание. WoW услугите на вашиот акаунт ќе станат поскапи за 25% од 5 април. Ваквото поскапување се имплементира за гејмерите во Европа и Велика Британија, а како причина се спомнува реакцијата од Brexit, намалувањето на […]

Прочитај повеќе

Killing Floor 2, уникатната алтернатива на ко-оп шутерот Left4Dead 2, се поднови со исклучително корисно надополнување. Наречено Descent Content Pack, надополнувањето ги израдува фановите со парови од нови мапи и оружја. Мапата Descent e изградена специјално за новиот Holdout sub-mode, режим на игра кој ги поставува играчите во зандани чиј распоред се генерира по случаен […]

Прочитај повеќе

За Civilization VI веќе се најавија две поголеми цивилизации. Првата е Персија, а втората е предводена од Александар Македонски. Македонската цивилизација ќе ги води огромните армии во незапирливи освојувања со новата способност наречена хеленистичка фузија. Уникатната способност ви дава бонус по секое освојување на град и тоа во зависност од тоа со какви области се […]

Прочитај повеќе

Изборниот клиент, GOG Galaxy, ви дозволува полесна интеракција со игрите купени од оваа продавница. Како што игрите кои се продаваат тука не подлежат на никакви DRM права, така и самиот клиент не го принудува играчот да го инсталира за да ужива во насловите. GOG Galaxy веќе подолго време се испорачуваше како бета производ, но развивачите […]

Прочитај повеќе

Diablo 3 е една од ретките игри која константно се надополнува со нови содржини, настани и исправки. Најновата закрпа ја носи кодната бројка 2.5.0 и во нејзината внатрешност крие огромни подобрувања и промени. Она што повеќето со душа чекаа е воведувањето на Armory системот и новите можности за складирање материјали. Armory ви дозволува да сочувате […]

Прочитај повеќе

По шест години функционирање и продавање DRM-Free ретро дигитални игри, француската продавница, DotEmu реши дека нема да продолжи понатаму и дека е време да се згаснат продажните услуги. Сите досегашни купувачи имаат рок до 1 јуни да ги преземат игрите од нивниот дигитален фронт. „По повеќе од 6 години добра и лојална услуга, жал ни е […]

Прочитај повеќе

Една вест неделава беше исклучително интересна не само во гејмерските, туку и во образовните кругови. Имено, откако еден ученик украл на едно девојче моливче, девојчето, не знаејќи што да направи, го нарекло Hanzo Main. Наставникот го слушнал ова и, откако ѝ изрекол дисциплинска мерка го испратил девојчето дома. На ливчето кое било испратено до родителите […]

Прочитај повеќе

Ако има нешто сакаaт издавачките студија на игри, тоа е да си играат со зборот „бесплатно“ и да ја толкуваат дефиницијата онака како што тие сакаат. Резултатот е обично бесплатен, но делумно ограничен пристап или забавено напредување, украсено со занесениот шепот на микротрансакците. Warhammer 40,000: Eternal Crusade дефинитивно подлегнува на таквата дефиниција и, од неодамна […]

Прочитај повеќе

Почнете да споредувате HDD со SDD и ќе дојдете до заклучок дека иако и двете парчиња се користат за една цел – складирање простор, сепак се работи за два сосема различни принципи на работа. Од една страна, класичните хард дискови користат глава за читање/запишување податоци. Таквотo бришење и одново запишување податоци нема крај и, под […]

Прочитај повеќе