Доколку мислевте дека Facebook ads се врвот на нарушување на вашата приватност зa адвертајзинг цели, подгответе се за уште еден шок. Ремаркетинг е нов тренд во маркетингот кој не само што ги знае и комбинира вашите интереси и потреби и ви прикажува реклами на еден сајт, туку и ве следи на преку 300 сајтови со […]

Прочитај повеќе

Според последните резултати на ΥouTube Trends, овогодинешната кампања на Old Spice во текот на еднонеделниот дуел на Фабио и оригиналниот Old Spice Guy – Изаја Мустафа, успеа да привлече 22 милиони посетители на официјалниот YouTube канал на Old Spice. За потребите на „Mano a Mano En El Baño“ беа снимени повеќе од 100 видеа, од […]

Прочитај повеќе

Facebook воведe нова опција во коментирањето – поставување на видеа, фотографии и преглед на сајтови во склоп на самиот коментар. Додека досега истите можеа да станат дел од коментар само преку URL кое води до посебна страница, отсега ќе можете да ги гледате видеата, фотографиите и кратки описи на сајтовите кои се линкувани, директно во […]

Прочитај повеќе

Иако пред само неколку дена Google+ ги предупреди компаниите да не брзаат со отворање корпоративните профили и дека дури за неколку месеци ќе следува соодветна платформа за нив, се чини дека бизнис корисниците многу поскоро ќе го најдат своето место во Google+. Кристиан Оестлен, продук менаџер во Google, во еден од своите постови на Google+ […]

Прочитај повеќе

Facebook одлучи комплетно да ја отстрани локацијата на која досега се складираа сите одобрени апликации, објавија во вторникот во пост на Developers Blog. Главната причина за оваа одлука е слабата посетеност на директориумот, како и фактот дека само 0,5% од апликациите користени на Facebook беа откривани преку директориумот. Нивните истражувања покажаа дека најголемиот дел од апликациите […]

Прочитај повеќе

Секој ден, светот преку твитови пишува еквивалент на книга од 100 милиони страници, или 8.163 копии на „Војна и Мир.“, вели Twitter на својот официјален блог. Во споредба со истиот период минатата година, дневната количина на твитови се зголеми за импресивни 135 милиони, што придонесе на петдневно ниво да се достигнува и бројка од милијарда твитови.

Прочитај повеќе

Имајќи ја во предвид заситеноста на публиката од секојдневните „топ шоп“ техники на продажба, Volkswagen реши да искористи еден сосема поинаков начин за да нè запознае со можностите за заштеда при возење наVW автомобилите.

Прочитај повеќе

Како и во неколкуте последни случаи, во најголем дел новитетите и измените на платформата на Facebook се врзани за адаптации кои водат кон поголеми поволности при промовирањето преку мрежата. Последните измени кои ги направи Facebook се однесуваат на Facebook страниците, Facebook Places и апликациите.

Прочитај повеќе

Идејата на This Summer е многу едноставна. Кампањата на Orange во соработка со агенцијата Poke од Лондон бара од корисниците на Twitter да ги твитнат своите планови за ова лето и да го додадат хаштагот #thissummer на твитот. Сите твитови со овој хаштаг потоа се претвораат во аудио запис. Содржината на твитовите ја чита професионален актер, кој на секој твит му дава „посебен третман“ според неговата содржина.

Прочитај повеќе

@LadyGaga прва успеа да на својот профил да собере Twitter публика од над 10 милиони корисници. Екстравагантната пеачка со овој потег уште еднаш докажа дека одлично владее со друштвените мрежи, па така покрај 34 милиони Facebook фанови, 470.000 YouTube пријатели, од вчера може да се пофали со импресивната десетка на Twitter.

Прочитај повеќе

Поголема прегледност на статистиките на секоја од страниците која се администрира, јасен приказ на вкупниот збир на фанови на страницата, како и инстантно информирање за активности на страницата, се само некои од придобивките кои ги нуди новата опција за следење на активностите и администрирање на Facebook страниците.

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи, особено Facebook, сѐ почесто стануваат ексклузивна „локација“ за лансирање на нови производи. Оваа платформа нуди претставување пред огромен број на корисници, ниски трошоци за изведба и леснотија при презентирањето, па не е ни чудно што сѐ повеќе компании се одлучуваат за Facebook како прво место за прикажување на нивните најнови остварувања.

Прочитај повеќе