Џејмс Камерон моментално работи на новела „Аvatar” како и на сценаријата за второто и третот продолжение на филмот. Истовремено соработува и со францускиот издавач Ubisoft на видео игри кои ќе ги следат настаните од филмот. И како тоа да не е доволно во соработка со Disney, се спремаат за забавен парк базиран на Пандора кој […]

Прочитај повеќе

По само една недела од излегувањето FIFA 2012 се продаде во 3,2 милиони копии. Освен што според овие бројки FIFA е најпродавана игра во првата недела оваа година, играта е и најпродавана спорска симулација до сега. Според продажбата FIFA 2012 го надминува својот претходник FIFA 2011 во првата недела за 23 отсто. Од првите имресии […]

Прочитај повеќе

Amazon го претстави својот нов производ – нов таблет компјутер наречен Kindle Fire кој ќе работи на Android 2.3 оперативен систем. Најголемата предност на таблетот е што е скоро три пати поевтин од конкуренцијата, односно од iPad на Apple. Во време кога Apple ги продаваат своите таблети за 500 долари Kindle Fire на Amazon ќе […]

Прочитај повеќе

Кога во 1977 година Џорџ Лукас го издал првиот дел од џедај сагата Star Wars: New Hope ни во најлудите соништа не го предвидел културниот удар кој ќе го предизвика филмот. Од тогаш до сега, сите фантастични филмови се споредувани со него, сите негативци ги споредуваме со Darth Vader, музиката од филмот се изведува по […]

Прочитај повеќе

Што им е заедничко на Мила Кунис и Меган Фокс? Освен дека се преубави девојки, овие две холивудски звезди се што… верувале или не… гејмери! Можеби не се хардкор, но се доволни активни во игрите да станат сон на сите гикови. Во последното интервју за Collider Меган изјави: „Играм HALO, можете да го прашате мојот […]

Прочитај повеќе

Една од најкоментираните гејминг вести неделава секако е Diablo 3 и пуштањето на бета верзијата на оваа игра. Но не се сите добри вести врзани со третото продолжение на култната игра, Activison Blizzard објави дека ќе треба да имате активен battle.net профил и пристап до интернет за цело време додека ја играте играта. Ова е […]

Прочитај повеќе

Спопред истражувањата кои ги направија универзитетите во Нотингем, од В. Британија и Стокхолм, Шведска, одредена група на играчите на видео игри ја задржуваат гејминг состојбата на свеста и по завршувањето на играњето. Некои од гејмерите се толку внесени во играњето што ги префрлаат искуствата во реалниот свет. Истражувачите овој феномен го нарекле „Game Transfer Phenomenon” […]

Прочитај повеќе

Пред дваесет години, три штотуку дипломирани студенти на UCLA решиja да отворат своја компанија за видео игри. Нивната цел беше да прават добри видео игри и да се забавуваат додека го работат тоа што го сакаат. Компанијата е основана под името Silicon & Synapse од основачите Мајкл Морхајм, Ален Адам и Френк Пирс кои во […]

Прочитај повеќе

Во рамките на City 2011 Technology Conference која се одржува во Њујорк, Blizzard го објави својот тригодишен план најавувајќи дела до 2014 година може да очекуваме 6 нови игри, односно експанзии. Експанзиите кои ќе излезат ќе бидат за Starcraft II и петтата надградба на World of Warcraft. Според најавата Starcraft II ќе биде трилогија а вториот […]

Прочитај повеќе

Кога на 25 јануари 1947 Томас Т. Голдсмит и Естл Реј Ман го поднеа барањето за патент на нивниот „забавен апарат со катодна цевка“ најверојатно не се ни надеваа дека ќе започнат револуцијата во забавната индустрија. Играта е инспирирана од радарите кои се користеле во Втората светска војна. Апаратурата на која се игра е направена […]

Прочитај повеќе

Минатата недела гејмерската заедница беше прилично гласна по повод прилично нејасениот и општ договор за условите на користење на EA онлајн продавницата Origin. Според најголемиот број на корисници кои коментираат една од клаузулите беше премногу нападна и собираше премногу податоци од корисникот. Од ЕА реагираа речиси веднаш и го промениа проблематичниот член од договорот. Дел […]

Прочитај повеќе

Се разбира дека бесплатните видео игри се добра вест за играчите, но што би можеле од ова да добијат издавачите и дизајнерите на видео игри? Предноста на бесплатните игри е што се достапни за сите што значи голем број играчи кои ќе ја играт играта се и потенцијални купувачи на виртуелни „добра“. Големиот број на […]

Прочитај повеќе