Посетителите на форумот на Escapist забележале интересна клауза во Услови за користење на онлајн продавницата за игри на ЕА Origin. Според оваа клаузула Еlectronic Arts можат слободно да го скенираат и да собираат податоци од вашиот компјутер. 2. Согласност за собирање и користење на податоци. Се согласувате дека ЕА може да собира,користи, зачувува и пренесува […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што на ЕА Games финансиската состојба им е  одлична, маркетинг, дизајнерите и прогамерите веќе размислуваат за идните проекти. Освен веќе најавените хит игри  Battlefield 3, SW The Old Republic, Mass Effect 3 како и новиот наслов од дизајнерите на Portal кој се очекува да биде претставен на PAX, во ЕА се спремни […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што Gamescom е на самиот почеток независното жири задолжено за проценување на игрите ги објави наградите за годинешново шоу. Според резултатите победнице се EA Games и Battlefield 3. Интернационалото жири ги избра најголемиот број на награди освен наградата за најдобар на шоуто која ја доделуваат присутните новинари и издавачи со тајно гласање, […]

Прочитај повеќе

Според тоа што се најавува Windows 7 Phone Mango и сега е спремен да им биде сериозна конкуренција на iOS и Android. Мобилната платформа има потенцијал да биде и конкуренција и на преносните конзоли откако Microsoft на Gamescom 2011 ги претстави Games апликациите за мобилни игри. Покрај веќе презентираното интегрирање на аватарот од Xbox Live, […]

Прочитај повеќе

Од 17 до 21 aвгуст се одржува уште еден голем саем за гејминг индустријата. За прв пат летово погледите на гејмерите ќе се завртат кон Европа и Gamesom. Gamescom е европски пандан на американскиот саем за видео игри и се поврзано со нив, Е3. Саемот се одржува од 2009 година во германскиот град Келн во […]

Прочитај повеќе

Единаесет години по излегувањето на играта која најверојатно е најиграната во нашите играчници од Valve се прошириа гласини дека спремаат продолжение на Counter Strike. За името на играта се шпекулира дека најверојатно ќе биде Counter Strike: Global offensive.

Прочитај повеќе

Северна Кореа и Јужна Кореа го користат секој можен начин, заедно со употреба на воена сила (засега без отворена објава на војна), да си напакостат една на друга. Најчесто до сега хакерите од Северна Кореа ги напаѓаа владините сајтови на своите соседи и држави кои режимот во Пјонгјанг ги смета за непријателски. Во интервју за […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржа најголемиот „донеси сопствен компјутер“ настан во Северна Америка. Настанот е oрганизиран од  id Software и го носи името на на веќе подзаборавениот шутер Quake. Quakecon фестивалот се одржува во Далас и за прв пат се одржа во 1996 година. Организаторот го рекламира како најголема LAN забава во Северна Америка. Бројката на присутни […]

Прочитај повеќе

Нешто подоцна од останатите своите финансиски податоци за првиот квартал ги објави и Activision Blizzard.  За трите месеци кој завршуваат на 30 јуни, објавија профит од 355 милиони долари од продажби вредни 1.1 милијарди долари. Со ова Аctivision Blizzard ја подобриле продажбата од лани за 13%. Најдобро продавана игра во Америка и Европа во овој период […]

Прочитај повеќе

Изминантиот месец беа објавени заработките на поголем број на дизајнери на видео игри и производители на конзоли. Заедничко за најголем број од нив е што скоро сите со исклучок на Microsoft забележале загуби и намалена заработка за истиот период лани за првиот квартал, кој во финансиска смисла трае од крајот на март до почетокот на […]

Прочитај повеќе

Едвај поминаа десетина денови по масакрот во Осло, а веќе се појавија личности кои сакаат како виновници за настанот да ги посочат видео игрите. Имено се појавија здруженија кои сакаат да го поврзат трагичниот настан во кој загинаа најмалку 93 луѓе со видео игрите Modern Warfare 2 и World of Warcraft.   Причината за оцрнување на […]

Прочитај повеќе

Во последниве десетина години San Diego Comic Con прерасна од стрип саем во саем за најголем дел на забава. И покрај тоа што саемот и сега е во најголем дел за стрипови, во него се повеќе се опфатени и останатите форми на забавни содржини серии, филмови, „action figures” за колекционери, друштвени игри, видео игри и […]

Прочитај повеќе