Microsoft реши да го подобри Bing за да биде релевантен пребарувач. Со цел на корисниците да им се претстават што е можно поточни и порелевантни податоци Bing започна соработка со енциклопедијата Britannica. Целта е да им се олесни на корисниците да дознаат некои куси информации во самиот пребарувач, налик на тоа што Google го направи […]

Прочитај повеќе

Иако на годинашниот Computex Taipei главни ѕвезди се Intel и Microsoft сепак со интересен таблет компјутер се појави и AMD. Таблет компјутерот е представен како хибрид кој работи на Windows 8. Според димензиите, дебелината е 20mm, тешко дека ќе може да биде претставен како современ таблет компјутер кој ќе можете да го носите секаде со […]

Прочитај повеќе

Twitter реши да си го промени своето лого во пооптимистичка птичка која лета нагоре. Причината за ова е што компанијата започнува да бележи финансиски раст, а според некои извештаи до 2014-та година ќе може да генерира до една милијарда долари. Ваквите финансиски очекувања ги разбудија шпекулациите дека Google повторно ќе се обиде да го купи […]

Прочитај повеќе

На годинешниов Е3 Expo можеме да видиме некои навистина импресивни трејлери, но и делови од гејмплеј од одлични нови игри и продолженија. Секако на Е3 секогаш се презентираат игрите и хардверот кој доаѓа, најновото кое е показател за напредокот во гејминг индустријата. Еве дел од игрите кои несомнено ќе ги обележат следните години. Доколку испуштивме […]

Прочитај повеќе

По купувањето на Meebo, Google објавија дека ја купиле и компанијата Quickoffice. Се очекува аквизицијата на компанијата да ја подобри интероперабилноста на Gооgle Docs со останатите текст едитори. Апликациите на Quickoffice го олеснуваат креирањето, уредувањето и промена на Microsoft Office документите на Android, iOS и Symbian. Се разбира интересно ќе биде да видиме и како […]

Прочитај повеќе

Уште на самиот почеток на годинешниот Е3 го имаме и првото изненадување. Иако никој не очекуваше оваа година Microsoft да презентира хардвер тие го покажаа својот нов Xbox контролер Smart Glass. Контролерот всушност и не е само хардвер бидејќи работи на апликациско ниво и го интегрира Xbox со таблет, паметен телефон или со двете. Оваа […]

Прочитај повеќе

Twitter се чини дека е задоволен од порастот на продажбата на рекламите. Дури стана и оптимист за уште подобра продажба откако се појавија и првите пооптимистични проекции за пораст на нивната заработка во 2014 година која се очекува да достигне 1 милијарда долари, пишува Bloomberg. Прогнозата ја предвидуваат двајца аналитичари кои побарале да останат анонимни. […]

Прочитај повеќе

Американските студенти кои се одлични гејмери годинава ќе можат да аплицираат за стипендии кои бараат од нив да продолжат да играат видео игри, но и да имаат добри оценки. Иако ова не е првпат компанија врзана со индустријата да доделува стипендии, сепак ова е прв случај каде успехот во играњето е еден од условите за […]

Прочитај повеќе

Цензурата продолжува и дваесет и три години по крвавото задушување на студентските протести на плоштадот Тиенанмен. Овојпат кинеските власти решија да ги спречат нивните граѓани да пребаруваат по интернет било какви вести поврзани со настанот. Кинеските пребарувачи не дозволуваат и пребарување на „шест четири“, „23“, „да не се заборави“ и слични асоцијации на крвавите настани […]

Прочитај повеќе

Како секоја година и оваа очите на гејмерите се вртат кон Лос Анѓелес за овогодинешниов Е3. Саемот ќе започне на 4 јуни, а некако веќе традиционално ќе започне со презентацијата на Microsoft. Иако е речиси извесно дека годинава нема да видиме Xbox 720, сепак најавите за нова конзола најверојатно ќе донесат и најави за пад […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Kaspersky, Јуџин Касперски побара од светските авторитети да направат договор за сајбер нападите, кој би требало да биде сличен и на исто ниво како договорите за некористење на биолошко, нуклеарно и хемиско оружје. Според Касперски, организираните сајбер напади се закана број еден за интернет и број еден закана со која се соочува светот […]

Прочитај повеќе

Во 2004 година канадската ТВ серијата ReGenesis се појави како пионер на комбинација на забавната индустрија на повеќе платформи. Серијата се емитуваше паралелно со игра која гледачите можеа да ја играат преку својот прелистувач. Играта користи комбинација на електронска пошта, блогови, пораки на веб страната и настани од серијата околу кои се одвиваа и настаните […]

Прочитај повеќе