Иако помина едвај половина година од Blizzcon и најавата за најновото продолжение на супер популарниот ММО World of Warcrat, во Blizzard се спремни во скоро време да започнат со тестирање на Mist of Pandaria. Во кусото сооштение е објаснето дека во бетата загарантирано место ќе добијат играчите кои се обврзани на годишна претплата што ги […]

Прочитај повеќе

Пред околу еден месец Тим Шејфер од Double Fine Adventures, го направи првиот чекор од долгиот пат на дизајнирање на потполно нова „Point & Click“ авантура. Бидејќи за овој жанр на игри нема голем интерес од издавачите Тим се реши преку Kickstarter да се обиде oвој проект да го финансира заедно со неговите фанови. Oколу […]

Прочитај повеќе

Најверојатно главната вест за видео игрите која ќе ја видиме месецов е вчерашната објава на Blizzard за конечниот датум на излегување на Diablo 3. Сепак да не беше оваа вест најверојатно најкоментиран настан ќе беше гласината дека Bethesda и ZeniMax во мај ќе го објават својот прв ММО (масивен мултиплеер) проект Elder Scrolls Online. Според […]

Прочитај повеќе

Десетина дена пред официјалното деби во вселената „Гневните птици“ веќе ја окупираа галаксијата. Сопствениците на Samsung Galaxy телефоните бесплатно ќе добијат бонус ниво за оваа игра. Angry Birds e една од најпопуларните игри за паметни телефони, a oваа понуда на ексклузивни содржини Samsung ја доби поради партнерството со Rovio студиото кое ја дизајнира оваа игра. […]

Прочитај повеќе

По првите неколку дена на годинешнава конференција на дизајнери на видео игри Game Developers Conference 2012 по дванаесетти пат се доделија наградите за најдобри игри за изминатата година. Изборот на најдобра игра помина без изненадување и се чини дека сите се согласни (барем тие што ги проследив) дека најдобрата игра за 2011 е петтото продолжение […]

Прочитај повеќе

Додека сите го исчекуваме излегувањето на Diablo 3, World of Warcraft одделот на Blizzard неуморно работи на својата маркетинг кампања.  За да ги поврати изгубените играчи, WoW падна на 10 милиони активни играчи од 12 во последнава година дена, Blizzard се реши да ја претстави промоцијата Scroll of Resurrection која ќе трае во следниве 90 […]

Прочитај повеќе

Нема кој не го очекува третото продолжение на легендарната Diablo. Посебно тие кои ја нарачаа во претпродажба или со опцијата за едногодишна претплата на World of Warcraft, најверојатно веќе подолго време сте во исчекување на конечното објавување на датумот на излегување на играта. Бидејќе играта веќе долго стои со датум TBA (ќе биде најавено), повеќето […]

Прочитај повеќе

Иако имаше гласини дека Doom 4 е откажана поради различните оценки кои ги доби претходникот на idSoftware RAGE, по се изгледа дека овие гласини беа невистинити. Скоро и да не постои гејминг страна (иако не се само гејминг страни) која не ја пренесе веста дека се појавија нови слики од играта. Единствениот пробле е што […]

Прочитај повеќе

Новиот начин на код за поправање на грешки (Error Correcting Code), што е дел од поновите проекти на универзитетот MIT, ќе ги кодира податоците подобро со цел да не загубат од точноста без разлика на шумот присутен во каналот без разлика дали станува збор за оптички влакна или безжична конекција. Идејата на истражувачите од MIT […]

Прочитај повеќе

На најголем број на гејмери омилени игри им се спортските симулации. Без ралика дали омилен спорт ви е фудбалот, кошарката, автомобилизам или тенис за речиси секој спорт е направена симулација. И без разлика која од спортските симулации ви е омилена FIFA, Pro Evolution Soccer, NBA2K, NFL Madden, Top Spin, Tiger Woods PGA мора да се […]

Прочитај повеќе

Покрај стандардниот метод за аплицирање за бета тест Valve се решија на играчите кои сакаат да ја пробаат Counter Strike:Global Offensive да им пружат и уште еден  модел. Освен аплицирањето за бета код и давањето на кодовите на играчи кои моментално ја играат Counter Strike: Source, сега можете да аплицирате за бета тестер и со […]

Прочитај повеќе

На Rovio не му беше доволно што го напааднаFacebook, па сега „налутените птици“  ги вперија своите нишани кон вселената. Страната на која ќе се појавуваат новостите за најновото издание на Angry Birds е веќе достапна, а сега за сега на страната можете да видите единствено дваесет секундното видео и позадина за вашиот десктоп. Останува да видиме дали „Space“ […]

Прочитај повеќе